Pompy wtryskowe silnika samochodowego

Pompy wtryskowePompa wtryskowa silnika to głównie domena starszych silników wysokoprężnych. Te elementy są nadal bardzo cenione przede wszystkim za trwałość wykonania, a tym samym działania. Jednak i tak wytrzymałe części z czasem ulegają zużyciu lub awariom. Wówczas pojawiają się trudności z uruchomieniem jednostki napędowej oraz jej mocą. Na szczęście koszt samych części jak i naprawy układu nie jest wysoki, a korzystając z oferty iParts.pl można zaoszczędzić dodatkowe pieniądze, otrzymując jednocześnie wysokiej jakości pompy wtryskowe do każdego modelu samochodu.

Pompa wtryskowa w samochodzie

Silniki wysokoprężne, zwłaszcza te starszego typu, oferowały dużą pojemność, lecz nie generowały zbyt dużej mocy. Jednak ich ogromnym atutem była niezawodność oraz stosunkowo duża trwałość. Do dziś wiele z tych jednostek pracuje w samochodach poruszających się po polskich drogach. Również pompy wtryskowe to elementy, który mogły pracować bez żadnej awarii nawet po przejechaniu pół miliona kilometrów. Ich cechą charakterystyczną była względnie prosta konstrukcja i jednocześnie minimalna ilość rozwiązać elektronicznych, dzięki czemu potrafiły działać bez żadnych poważniejszych perturbacji przez bardzo długi czas. Niestety, wraz z postępem technologicznym oraz coraz większą potrzebom przykładaniem wagi do kwestii ekologii, konieczne było stworzenie systemu, zapewniającego jeszcze większą precyzję dawkowania paliwa pod coraz większym ciśnieniem i drastyczne minimalizowanie emisji spalin do atmosfery. Dlatego też pompy wtryskowe były wykorzystywane jedynie do lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Potem pojawiły się takie systemy, jak np. Common Rail.

Sposób działania pompy wtryskowej

Pompy wtryskowe stanowią podstawowy element wyposażenia jednostek napędowych z zapłonem samoczynnym. Część ta odpowiedzialna jest za odmierzenie właściwej w danym momencie dawki paliwa oraz wtłoczenie go za pośrednictwem przewodów wysokiego napięcia do wtryskiwaczy. W większości samochodów, pompa wtryskowa znajduje się w jednej obudowie wraz z pompą łopatkową, zaworem sterującym, zaworem przesuwnym, pompą wysokiego ciśnienia, urządzeniem regulującym porcję wtrysku, regulatorem kąta wyprzedzenia wtrysku oraz z filtrem paliwa. Każda z tych części ściśle współpracuje z pompą wtryskową, spełniając określoną funkcję.

Pompa łopatkowa odpowiedzialna jest za zasysanie paliwa ze zbiornika do wnętrza pompy wtryskowej. Zawór sterujący ma za zadanie odprowadzanie nadmiaru paliwa oraz odpowietrzanie pompy, a pompa wysokiego ciśnienia odpowiedzialna jest za tłoczenie paliwa pod dużym ciśnieniem i rozdzielaniem go do wtryskiwaczy. Niezwykle odpowiedzialną funkcję w całym układzie wtryskowym ma również pompa paliwa, która jest niezbędna ze względu na zabezpieczanie pompy przed zanieczyszczeniami przedostającymi się ze zbiornika paliwa. Pompy wtryskowe są wyjątkowo wrażliwymi częściami na działanie rozmaitych nieczystości, przez co należy zatroszczyć się o regularne przeglądy i wymiany wysokiej jakości filtrów paliwa.

Typowe usterki pompy wtryskowej w samochodzie

Uszkodzenie pompy wtryskowej oraz pompy wysokiego ciśnienia w silniku jest najczęściej spowodowane złą jakością oleju napędowego. Zbyt duża zawartość wody, wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia chemiczne lub stałe bardzo szybko prowadzą do porysowania, wytarcia albo pęknięcia pompy wtryskowej. Należy pamiętać, że pompa wtryskowa oraz pompa wysokiego ciśnienia są smarowane olejem napędowym. Uszkodzenie pompy wtryskowej może się objawiać m.in. problemami z uruchomieniem silnika, większym zadymieniem spalin, spadkiem mocy jednostki napędowej oraz jej nierówną pracą, wzmożoną hałaśliwością silnika, a w ekstremalnych sytuacjach uszkodzeniem tłoka lub zaworu.

Popularni producenci pomp wtryskowych

 • Bosch
 • Febi Bilstein
 • INA
 • SWAG
 • Denso
 • Meat&Doria
 • Pierburg
 • Dephi
 • Metzger
 • VDO
 • Teamec

Sprawna pompa wtryskowa do samochodu to element, bez którego jednostka wysokoprężna nie będzie prawidłowo działać. W naszej ofercie znajdziesz wysokiej jakości pompy dostarczane przez renomowanych producentów tego typu asortymentu samochodowego. Tania pompa wtryskowa do Twojego diesla tylko w iParts.pl!

U nas znajdziesz największą ofertę pomp wtryskowych do praktycznie wszystkich modeli samochodów wyposażonych w takie rozwiązanie. Wszystkie pompy są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy). Zapewniamy najwyższą jakość wszystkich naszych produktów, fachową pomoc techniczną na każdym etapie zakupów oraz szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Pompa wtryskowa BOSCH
Pompa wtryskowa RIDEX
Pompa wtryskowa LUCAS
Pompa wtryskowa DELPHI
Pompa wtryskowa METZGER
Pompa wtryskowa HOFFER
Pompa wtryskowa MEAT & DORIA

FAQ

Gdzie znajduje się pompa wtryskowa?

W większości modeli samochodów pompę wtryskową możemy znaleźć pod maską. Napędzana jest przez pasek rozrządu silnika więc znajduje się w jego bezpośrednim sąsiedztwie, często powyżej alternatora oraz innych dodatkowych elementów.

Jak sprawdzić czy pompa wtryskowa działa poprawnie?

Istnieją specjalne urządzenia, które umożliwiają przetestowanie pompy bez konieczności jej wyjmowania z samochodu. Dzięki nim będziemy w stanie wykluczyć awarię komputera odpowiadającego za sterowanie silnikiem. Jeśli nie jesteśmy w stanie wykonać tego samodzielnie, to warto udać się na stację diagnostyczną lub do mechanika.

Awaria pompy wtryskowej, regeneracja czy wymiana na nową?

Pompa wtryskowa jest bardzo precyzyjnym w działaniu urządzeniem, które wytwarza bardzo duże ciśnienie. Warto więc wybrać rozwiązanie, które zapewni nam jej sprawność oraz pewność na drodze. Każdy, nawet najdrobniejszy wyciek może sprawić, że pompa straci swoją wydajność i nie będzie w stanie podać odpowiedniej ilości paliwa do wtryskiwaczy.

Jak ustawić pompę wtryskową tak, by działała poprawnie?

Pompa wtryskowa jest napędzana przez pasek rozrządu więc przed jej zdjęciem musimy zablokować pozostałe rolki i odpowiednio zaznaczyć obecne ustawienie paska względem samej pompy. W innym razie będziemy mieli problem z uruchomieniem silnika i prawidłowym jego działaniem. Regulacja ustawienia wałków rozrządu jest skomplikowanym i czasochłonnym procesem więc warto zrobić wszystko, by tego uniknąć.

Dlaczego pompa wtryskowa nie podaje paliwa?

Problemem może być oczywiście uszkodzenie samej pompy, ale żeby wykluczyć wszystkie możliwości warto również sprawdzić, czy komputer sterujący silnika pozwala na jej uruchomienie, a także czy w układzie nie pojawił się jakikolwiek wyciek. Nawet najmniejsza nieszczelność może doprowadzić do spadku ciśnienia, a co za tym idzie również wydajności pompy wtryskowej.

Ile kosztuje pompa wtryskowa?

Pompa wtryskowa to ważny element każdego układu paliwowego. Musi być ona bardzo trwała, solidna i niezawodna. Ceny pomp wtryskowych zaczynają się od 1 100 zł, a kończą na kwotach przekraczających 2 000 zł