Awaria przepływomierza powietrza. Jak ją rozpoznać? Jak potwierdzić? O czym warto pamiętać przy zakupie nowego przepływomierza?

Data:
W kategorii Przepływomierz masowy powietrza

Regularnie zdarza się, że dzwoniąc do naszego sklepu mówicie: „mam zepsuty przepływomierz, potrzebny jest mi nowy”. Tylko skąd ta pewność, że to właśnie przepływomierz jest uszkodzony? Bo zaświeciła się kontrolka „check engine”? Bo mechanik odczytał kod błędu? Kontrolka jeszcze nic nie znaczy, a mechanik może się mylić – w przypadku awarii przepływomierza sama diagnostyka to nie wszystko.

Jakie są najczęstsze objawy awarii przepływomierza?

Uszkodzony przepływomierz daje pewne dość charakterystyczne objawy. Przede wszystkim, w zależności od stopnia i rodzaju uszkodzenia, awaria przepływomierza spowoduje większy lub mniejszy spadek mocy silnika. Spadek ten może być szczególnie mocno wyczuwalny w dwóch przypadkach – gdy silnik pracuje na biegu jałowym oraz podczas przyśpieszania. Zwłaszcza ten drugi objaw jest szczególnie niebezpieczny. W momencie, gdy potrzebujecie dużo mocy do nabrania prędkości i poprawnego wykonania manewru wyprzedzania, silnik nagle słabnie i powstaje zagrożenie.

Innym dość typowym objawem uszkodzenia przepływomierza są wibracje silnika pojawiając się mimo odpowiednich wartości na obrotomierzu. Każdemu z tych objawów MOŻE towarzyszyć zapalenie się kontrolki „check engine”, ale nie jest to wcale pewne i konieczne. Co więcej, dokładnie każdy z wymienionych tu objawów może pojawić się w Waszych autach również na skutek uszkodzenia sondy lambda, a większość towarzyszyć będzie również awarii układu zapłonowego. Mylące mogą być także odczyty błędów z komputera pokładowego, gdyż przy uszkodzeniu sondy lambda komputer nadal może informować o awarii przepływomierza.

Jak samodzielnie potwierdzić uszkodzenie przepływomierza?

Sama wymiana przepływomierza może nie pomóc. Zdarzają się przypadki, że ktoś wymienia przepływomierze jeden za drugim i ciągle bez pozytywnego efektu. Najwyraźniej to nie awaria przepływomierza stanowi problem, ale coś innego. Dlatego przed jego wymianą warto przeprowadzić dodatkową diagnozę.

Jeśli macie smykałkę do mechaniki, możecie podpiąć do łącza OBD tzw. ELM, dzięki któremu sprawdzicie pewne parametry pracy samochodu, w tym przede wszystkim różnice pomiędzy żądana przez komputer ilością powietrza, a ilością otrzymywaną. Duże różnice pomiędzy nimi wskazują na uszkodzenie przepływomierza, ale uszkodzenie to należy jeszcze potwierdzić. W tym celu musicie wymontować przepływomierz i dokładnie go obejrzeć, zwracając uwagę na jego ewentualne zabrudzenia lub zawilgocenie.

Warto sprawdzić też samo zasilanie przepływomierza oraz napięcie wyjściowe, a także stan wszystkich styków. Być może w ten sposób odkryjecie skąd biorą się objawy awarii przepływomierza lub też nawet uda Wam się je usunąć. Jeśli potwierdzicie uszkodzenie przepływomierza, powinniście go jak najszybciej wymienić. Ale tu również musicie zachować pewne zasady.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny przepływomierzy w naszej ofercie!

Jakie przepływomierze należy wybierać, a jakich powinno się unikać?

Kiedy dzwonicie do nas w sprawie nowego przepływomierza, czasem zdarza nam się słyszeć prośbę o „fajny, niedrogi, uniwersalny przepływomierz”. Oczywiście, są też i takie. Problem w tym, że przepływomierz, aby działał poprawnie – a jest to wbrew pozorom niezwykle skomplikowane urządzenie – powinien być jak najlepiej dostosowany do konkretnego modelu auta. Jeśli więc chcecie mieć naprawdę spokój z tym elementem, nie wystarczy, że wybierzecie przepływomierz oryginalny, od renomowanego producenta, ale powinien być on również dedykowany konkretnemu, posiadanemu przez Was modelowi auta.

Takie „uniwersalne” przepływomierze to zdecydowanie zły wybór, zwłaszcza jeśli są to tanie podróbki. Tego rodzaju części nie tylko nie są w stanie spełnić wymogów konkretnego samochodu (i nie pomoże tu nawet ich chałupnicze przerabianie), ale często są zwyczajnie wadliwe i nie działają w ogóle. Lepiej zapłacić raz i mieć spokój, niż przez kolejne miesiące nękać wszystkich okolicznych mechaników w poszukiwaniu awarii, której nie ma.


Komentarze

Problem z motorem
Krystian
,
04.11.2021
Odpowiedz
Mam a6c6 z 2008 roku 2.0tdi 140km bre czy jest mozlwie uezkodzenie przeplywki. Objawy na dobrze zagrzanym silniku zawiesila mi sie turbina. Zgasilem auto chce odpalic i silnik nawet nie zakreci czy jest mozliwe ze przeplywomierz jest uszkodzony albo sonda lambda?
Sonda lambda
Krzys
,
19.11.2020
Odpowiedz
Czy po wymianie sandy lambda kontrolka check engine zgaśnie sama
Sonda lambda ford fokus mk1 dizel silnik 1,8 tdci
Krzyszto Krajrwskk
,
19.11.2020
Odpowiedz
Czy po wymianie sandy lambda kontrolka check engine zgaśnie sama
falujące obroty mazda cx 9 3,7
,
14.05.2020
Odpowiedz
Mam problem z mazdą cx 9 poj: 3,7 moc:277 rok produkcji 2010 napęd 4*4 FALUJĄ OBROTY SIJNIKIEM SZARPIE WYMIENIŁEM SONDE sonda lambda ALE NIC NIE POMOGŁO TERAZ DOSTAŁEM OD KOLEGI PRZEPŁYWOMIERZ POWIETRZA NIBY DO TEGO MODELU ALE NIE JESTEM PEWIEN CZY BĘDZIE PASOWAŁ BO NIE WIEM JAKI MA BYĆ KOD A NA TYJ PRZEPŁYWCE JEST COŚ NAPISANE NAZWA PRODUCENTA: MAGNET ARELL KOD AMMQ 19767 >PBT GF40< JEŻELI KTOŚ WIE COŚ NA TEN TEMAT PROSZĘ O KONTAKT NA Emaila: [email protected] DZIĘKUJĘE
falujące obroty w mazdzie cx 9
,
14.05.2020
Odpowiedz
Witam mam problem z mazdą cx 9 falują obroty wymieniłem sonde sonda lambda ale nadal falują obroty i silnik wibruje dostałem od kolegi przepływomierz powietrza ale nie jestem pewien czy będzie pasował MAGNET ARELL AMMQ19767 >PBTGF40<
Przepływka w Audi
Józek
,
12.02.2020
Odpowiedz
Dzięki temu artykułowi udało mi się zdiagnozować problem z gasnącym silnikiem. Dzięki!!! Oby więcej takich artykułów.
profilaktyka
Bartek
,
17.12.2019
Odpowiedz
Ja u siebie awarii co prawda jeszcze nigdy nie miałem, ale czyściłem przepływomierz już kilka razy. Nadmierna ilość zanieczyszczeń na elementach roboczych potrafi nieraz solidnie zapchać urządzenie. Co jakiś czas zaglądam i czyszczę wykorzystując benzynę ekstrakcyjną, czy spirytus. Od czasu do czasu warto też przeczyścić przepustnice, która również może być zanieczyszczona
Nie oszczędzajcie
Kamil
,
17.10.2019
Odpowiedz
Moim zdaniem czasem sami robi sobie problemy. Mój kupmel chciał oszczędzić, więc zamontował jakis shitowy filtr powietrza i efektem zamiast oszczędności była własnie awaria przepływomierza…
nowy przepływomierz
Grzesiek
,
13.09.2019
Odpowiedz
Niedawno musiałem wymienić przepływomierz i za nowy trzeba trochę zapłacić. Myślałem kupić coś tańszego, ale przepływomierzy nie można stosować zamiennie. Tak jak pisze na końcu, lepiej zapłacić wiecej, wiedzieć, ze część jest ok i mieć czystą głowe

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.