Płyn hamulcowy w iParts.pl!

iParts.pl posiada szeroką ofertę płynów hamulcowych o różnej specyfikacji. Znajdziesz u nas najlepsze, oryginalne płyny hamulcowe DOT 3, DOT 4 i DOT 5 w najniższych cenach!

Płyn hamulcowy jest niezwykle istotny dla działania układu hamulcowego i bezpieczeństwa kierowców. Służy on do przekazywania ciśnienia hydraulicznego wygenerowanego w pompie hamulcowej bądź agregacie systemu ESP na zaciski i cylinderki hamulcowe.

Główną cechą płynu hamulcowego jest temperatura wrzenia - im wyższa, tym lepiej dla układu hamulcowego. Współcześnie produkowane płyny mają temperaturę wrzenia rzędu 230 st. C i wyższe. Płyn hamulcowy pochłania wilgoć z otoczenia, a gdy tak się dzieje - traci swoje pierwotne właściwości. Z tego też powodu należy regularnie go wymieniać, z czasem hamulce w samochodzie mogą po prostu przestać działać.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów płynów hamulcowych. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Płyn hamulcowyPłyn hamulcowy DOT 3 - przeznaczony do stosowania w hydraulicznych układach hamulcowych i sprzęgłowych samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów itp. DOT 3 jest płynem hamulcowym wykorzystywanym w pojazdach o średnio obciążonych układach hamulcowych i sprzęgłowych. Minimalna temperatura wrzenia płynu hamulcowego DOT 3 to 205 st. C.
  • Płyn hamulcowy DOT 4 - nowoczesny płyn hamulcowy o bardzo dobrej specyfikacji użytkowej, o minimalnej temperaturze wrzenia 230 st. C. Płyn hamulcowy DOT 4 zalecany jest zwłaszcza dla aut z obciążonymi układami hamulcowymi i sprzęgłowymi, a także hamulców i sprzęgieł z płynem syntetycznym (włącznie z ABS).
  • Płyn hamulcowy DOT 5 - w przeciwieństwie do pozostałych płynów, DOT 5 w dużej mierze złożony jest z silikonów, przez co nie jest higroskopijny (nie pochłania wody). Charakteryzuje się temperaturą wrzenia powyżej 260 st. C. Płyn hamulcowy o dużej wydajności, zapewnia ochronę układu hamulcowego przed korozją.

Należy pamiętać, że przy wyborze płynu hamulcowego należy kierować się tylko i wyłącznie instrukcją obsługi pojazdu. Aby odnaleźć zalecany typ i objętość płynu hamulcowego, powinniśmy sprawdzić tabelę płynów.

Powiązane kategorie produktowe

W naszej ofercie znajdują się wyłącznie produkty znanych, renomowanych producentów, takich jak Bosch, ATE czy TRW. Dzięki temu możesz być pewien jakości oraz bezpieczeństwa dla Ciebie i Twoich bliskich.

iParts.pl - Kontakt iParts.pl - Zalety

Nie czekaj i już dziś zamów w iParts.pl najlepszy płyn hamulcowy do Twojego auta z Bezpłatną Dostawą!

Najpopularniejsi producenci

Płyn hamulcowy ATE
Płyn hamulcowy BOSCH
Płyn hamulcowy TRW
Płyn hamulcowy DELPHI
Płyn hamulcowy LIQUI MOLY
Płyn hamulcowy MOTUL
Płyn hamulcowy FEBI BILSTEIN
Płyn hamulcowy VAICO
Płyn hamulcowy A.B.S.

FAQ

Co ile wymieniać płyn hamulcowy?

Płyn hamulcowy powinien być wymieniany co 2-3 lata. Warto jednak obserwować jego wygląd. Płyn, który jest świeży ma barwę jasną i jest przeźroczysty, natomiast płyn który nadaje się do wymiany ma barwę znacznie ciemniejsza, a dodatkowo staje się mętny. Wynika to z zanieczyszczeń znajdujących się w układzie, które są przez niego wypłukiwane.

Więcej: Kontrola i wymiana płynu hamulcowego

Jaki płyn hamulcowy wybrać do swojego samochodu?

Obecnie najpopularniejszym i najczęściej stosowanym w samochodach osobowych płynem jest płyn o oznaczniu DOT4. Na rynku znajdują się również płyny DOT3 i DOT5, jednak są one stosowane znacznie rzadziej. DOT3 nadaje się do układów hamulcowych bez systemów ABS, natomiast DOT5 ma takie same właściwości jak DOT4 tylko posiada w swoim składzie silikony, które zapobiegają pochłanianiu wody, przez co układ hamulcowy nie jest narażony na korozję.

Jaka może być przyczyna zbyt niskiego poziomu płynu hamulcowego?

Układ hamulcowy jest złożoną instalacją. Jest w niej wiele miejsc, w których może pojawić się przeciek. Jeśli ubytki są znaczne to należy przejrzeć wszystkie przewody, zwłaszcza te elastyczne i sprawdzić czy nie ma na nich żadnych zawilgoceń. Poziom płynu minimalnie spada również wraz ze zużyciem klocków hamulcowych oraz tarcz.

Czy mogę uzupełnić poziom płynu hamulcowego?

Tak, ale tylko płynem o tych samych parametrach co ten, który obecnie znajduje się w układzie hamulcowym naszego samochodu. Jeśli posiadamy płyn DOT4, to dolewka niech również będzie z płynu DOT4. Unikajmy mieszania płynów między sobą. Jeśli płyn znajdujący się w instalacji jest zużyty to również należy go wymienić unikając dolewania.

Jak wymienić płyn hamulcowy w swoim samochodzie?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na wymianę płynu hamulcowego w naszym samochodzie. Najprostszą metodą jest wyciągnięcie go przez strzykawkę ze zbiorniczka wyrównawczego. Można użyć do tego celu również odpowietrzników, które zlokalizowane są przy zaciskach. Niezależnie od wybranej metody pamiętajmy zawsze o odpowietrzeniu całego układu.

Jakie są ceny płynu hamulcowego?

Opakowanie płynu hamulcowego kosztuje od 10 do 110 zł. Cena zależy od producenta, wielkości opakowania oraz rodzaju płynu. W ofercie naszego sklepu internetowego występują płyny hamulcowe DOT 3, DOT 4 oraz DOT 5.