Tarcze Hamulcowe w iParts.pl!

Tarcze hamulcoweTarcze hamulcowe, obok przekładni hamulcowej, szczęk oraz siłowników, są jednymi z podstawowych części hamulców tarczowych. Stanowią one element hamujący w układzie hamulcowym, sztywno połączony z hamowanym wałem. Hamulce tarczowe to współcześnie najpopularniejszy rodzaj hamulców wykorzystywany przez producentów samochodów. 

Działanie tarcz hamulcowych 

Tarcze hamulcowe stanowią czynną część układu hamulcowego, co oznacza, iż podczas jazdy samochodem, obracają się one razem z kołami pojazdu. Są one trwale zamontowane do piast kół na przedniej i tylnej osi i stanowią powierzchnie cierną dla klocków hamulcowych. Mają one za zadanie, razem z nakładkami hamulcowymi, stworzyć tarcie, które umożliwi zahamowanie poruszającego się samochodu. W momencie naciśnięcia przed kierowcę pedału hamulca, tłoki, mieszczące się w zaciskach hamulców, zostają wypchane przez powstające w układzie ciśnienie, w efekcie czego dochodzi do docisku klocków hamulcowych do tarcz hamulcowych i zahamowania pojazdu. Konkretny rodzaj tarcz hamulcowych dobierany jest w zależności od rodzaju samochodu, jego klasy, masy własnej oraz przeznaczenia. 

Zalety tarcz hamulcowych 

Niewątpliwą zaletą hamulców tarczowych jest ich wysoka efektywność, niezależnie od panujących na drodze warunków. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku mokrej i śliskiej nawierzchni. Tarcze hamulcowe, w większości sytuacji, pozostają suche. Wynika to z działania siły ośrodkowej, która osusza je z wilgoci oraz faktu, iż tarcze te znajdują się w niedalekiej odległości od klocków hamulcowych. Hamulce tarczowe pozwalają również na bardzo łagodne hamowanie, co jest możliwie dzięki temu, iż siła hamowania jest w ich przypadku wprost proporcjonalna do siły nacisku na pedał hamulca. 

Wymiana tarcz hamulcowych 

Tarcze hamulcowe to części, które ulegają zużyciu w wyniku eksploatacji pojazdu, przez co należy je regularnie wymieniać. Zużycie tarcz hamulcowych objawia się zmniejszeniem ich grubości do wartości granicznej oraz powstawaniem wibracji odczuwalnych w nadwoziu i na kierownicy w trakcie hamowania. Okresowa wymiana tarcz hamulcowych odgrywa również zasadniczą rolę w kwestii komfortu i bezpieczeństwa jazdy.

iParts.pl jest sklepem, który posiada jedną z największych ofert tarcz hamulcowych do wszystkich modeli i marek samochodów w Europie. Posiadamy tylko i wyłącznie produkty najwyższej jakości, gwarantujących 100% komfort i bezpieczeństwo, producentów takich jak m.in. ATE, TRW, Brembo czy Bosch.

Powiązane kategorie produktowe

Wszystkie tarcze hamulcowe, które znajdziesz na iParts.pl, są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy).

Jesteś zainteresowany kupnem tarcz hamulcowych do swojego auta? Jeśli tak, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model, rocznik i na końcu - wersję silnikową.

iParts.pl - Kontakt iParts.pl - Zalety

Nie pozwól aby Twój samochód był niesprawny - zamów w iParts.pl nowe tarcze hamulcowe do swojego samochodu w najniższych cenach!

Inni polecani producenci: tarcze hamulcowe Bosch, tarcze hamulcowe TRW, tarcze hamulcowe ATE, tarcze hamulcowe Febi Bilstein

Najpopularniejsi producenci

Tarcze hamulcowe ROTINGER
Tarcze hamulcowe EBC Brakes
Tarcze hamulcowe OPTIMAL
Tarcze hamulcowe BREMBO
Tarcze hamulcowe MASTER-SPORT GERMANY
Tarcze hamulcowe MAXGEAR
Tarcze hamulcowe JAPANPARTS
Tarcze hamulcowe JAPKO
Tarcze hamulcowe ASHIKA

FAQ

Kiedy wymieniać tarcze hamulcowe w samochodzie?

Tarcze hamulcowe potrafią wytrzymać nawet 100 tysięcy kilometrów, jednak to charakterystyka naszej jazdy mocno wpływa na ich żywotność. Sami musimy obserwować ich stan, jeśli stają się cienkie lub pojawiają się na nich rysy to oznacza, że zbliża się czas ich wymiany na nowe.

Więcej: Jak często wymieniać tarcze hamulcowe?

Jakie są objawy zużycia tarcz hamulcowych?

Objawy te są widoczne gołym okiem. Jeśli tarcza staje się cienka, tworzy się na niej krawędź która niszczy nasze klocki hamulcowe lub jeśli na tarczy pojawią się jakiekolwiek rysy pochodzące od zużytych klocków lub innych przedmiotów które się tam dostały to powinniśmy wymienić nasze tarcze.

Więcej: Objawy uszkodzenia tarcz hamulcowych

Czy tarcze hamulcowe mogą ulec uszkodzeniu?

Tak, oprócz standardowego zużycia się tarcz wynikającego z dystansu pokonanego po ich wymianie tarcze mogą ulec uszkodzeniu. Często ich uszkodzenia objawiają się rysami, które mogą powodować zużyte klocki hamulcowe lub przedmioty, np. kamienie, które dostały się pod klocek i rysują naszą tarczę. Zdarza się również, że tarcza zostaje skrzywiona, co również kwalifikuje ją do wymiany.

Jak wymienić tarcze hamulcowe w moim samochodzie?

Do wymiany tarczy musimy zdjąć koło, zacisk razem z klockami, następnie odkręcić śrubę ustalającą położenie tarczy i przejść do jej zdjęcia. Podczas montażu nowej tarczy postępujemy dokładnie tak samo, tylko w odwrotny sposób. Warto również oczyścić piastę koła, a wraz z tarczą powinniśmy wymienić również klocki hamulcowe.

Więcej: Jak wymienić tarcze hamulcowe?

Jak dobrać tarcze hamulcowe do swojego samochodu?

Tarcze powinniśmy zawsze dobierać do modelu samochodu, a także uwzględnić moc jaką on posiada. Tarcza powinna mieć dokładnie taką średnicę jaką podaje producent pojazdu, ponieważ za duża tarcza nie zmieści się w zacisku, a zbyt mała spowoduje, że tylko fragment klocków będzie hamował, co z kolei może wpłynąć na zniszczenie tarczy, klocków oraz samego zacisku.

Ile kosztują tarcze hamulcowe?

Ceny tarcz hamulcowych zaczynają się od 50, a kończą na 460 zł. Ich cena często jest zależna od jakości, jednak rozbieżność wynika głównie z rodzaju tarcz oraz samochodów, do których są przeznaczone. Najtańsze są zwykłe tarcze, najdroższe tarcze wentylowane o dużych rozmiarach.