Elastyczne przewody hamulcowe - przednie i tylne

Elastyczne przewody hamulcowe

Elastyczne przewody hamulcowe mają bezpośredni wpływ na właściwe działanie układu hamulcowego, a tym samym na bezpieczeństwo jazdy samochodem. Te elementy muszą być bezwzględnie systematycznie kontrolowane i serwisowane zgodnie z wymaganiami producenta samochodu, a także z uwagi na ich stan techniczny. Jeśli wymieniasz samochodowe przewody hamulcowe, zajrzyj do naszej oferty. Na pewno znajdziesz doskonałe części w przystępnej cenie!

Elastyczne przewody hamulcowe w samochodzie

Elastyczne przewody hamulcowe poprowadzone są pod samochodem, a ich głównym zadaniem jest dostarczanie płynu hamulcowego od pompy do hamulców, znajdujących się na poszczególnych kołach. Ich żywotność jest uzależniona przede wszystkim od jakości wykonania, ale także od kilku innych czynników, wśród których należy wymienić warunki eksploatacyjne oraz obciążenia, jakim są poddawane. Elastyczne przewody hamulcowe przednie oraz tylne są najczęściej wykonane z odpornej na działanie płynów hamulcowych wkładki otoczonej kilkoma warstwami gumy ochronnej. Aby zapewnić przewodom jeszcze większą ochronę, szczególnie w miejscach o dużej temperaturze, stosuje się na nich dodatkowe tuleje ochronne, a w miejscach narażonych na otarcia zakłada się spiralę ze stalowego drutu.

Sposób działania elastycznych przewodów hamulcowych

Samochodowe przewody hamulcowe mają za zadanie doprowadzić płyn hamulcowy od pompy hamulcowej do przewodów elastycznych oraz elementów wykonawczych, czyli zacisków oraz cylinderków hamulcowych. Z licznych testów samochodowych wynika, że dłużej wytrzymują samochodowe przewody hamulcowe w małych, kompaktowych pojazdach, niż w ciężkich pojazdach użytkowych, które są intensywnie eksploatowane w wymagających terenach (np. w górach). Oprócz tego, przewody elastyczne są narażone na uszkodzenia w samochodach z regulacją prześwitu. Dzieje się tak, gdyż ruchy nadwozia doprowadzają do ruchów samych przewodów, w wyniku czego materiał, z którego wykonane są elastyczne przewody hamulcowe ulega uszkodzeniu. W porównaniu do twardych przewodów hamulcowych, przewód hamulcowy w oplocie jest bardziej narażony na pęknięcia (ze względu na materiał, którego użyto do jego wykonania), ale za to jest bardziej giętki oraz nieco cieńszy, przez co łatwiej można go dopasować.

Typowe usterki elastycznych przewodów hamulcowych w samochodzie

Po czym można poznać, że elastyczne przewody hamulcowe w naszym samochodzie uległy uszkodzeniu? Przede wszystkim po „miększym” pedale hamulca. Jest to oznaka niższego, niewystarczającego ciśnienia na przewodach, które mogło zostać spowodowane uszkodzeniem przewodów, wyciekiem płynu hamulcowego lub zapowietrzeniem układu. Samodzielna wymiana przewodów hamulcowych nie należy do najłatwiejszych czynności, dlatego w tym celu zaleca się wizytę w specjalistycznym warsztacie samochodowym. Pamiętajmy, aby przy każdorazowej wymianie przewodów hamulcowych, wymieniać także płyn hamulcowy.

Popularni producenci elastycznych przewodów hamulcowych

  • ATE
  • TRW
  • Japanparts
  • A.B.S.
  • Febi Bilstein
  • Bosch
  • Brembo
  • SWAG
  • Corteco
  • Delphi

Jeżeli interesują Cię tanie przewody hamulcowe, które jednocześnie zapewnią bezpieczną jazdę przez długie lata, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Nasz system w kilka sekund znajdzie wszystko, czego szukasz.

Zapraszamy na zakupy do iParts.pl! Tylko u nas najniższe ceny, doskonałe części pochodzące od sprawdzonych i godnych zaufania producentów, profesjonalna pomoc techniczna i szybka wysyłka zamówionych produktów.

Najpopularniejsi producenci

Przewody hamulcowe elastyczne KAWE
Przewody hamulcowe elastyczne TRISCAN
Przewody hamulcowe elastyczne A.B.S.
Przewody hamulcowe elastyczne TRW
Przewody hamulcowe elastyczne DELPHI
Przewody hamulcowe elastyczne BORG & BECK
Przewody hamulcowe elastyczne CORTECO
Przewody hamulcowe elastyczne LPR
Przewody hamulcowe elastyczne BREMBO