Elastyczne przewody hamulcowe - przednie i tylne

Elastyczne przewody hamulcowe

Elastyczne przewody hamulcowe mają bezpośredni wpływ na właściwe działanie układu hamulcowego, a tym samym na bezpieczeństwo jazdy samochodem. Te elementy muszą być bezwzględnie systematycznie kontrolowane i serwisowane zgodnie z wymaganiami producenta samochodu, a także z uwagi na ich stan techniczny. Jeśli wymieniasz samochodowe przewody hamulcowe, zajrzyj do naszej oferty. Na pewno znajdziesz doskonałe części w przystępnej cenie!

Elastyczne przewody hamulcowe w samochodzie

Elastyczne przewody hamulcowe poprowadzone są pod samochodem, a ich głównym zadaniem jest dostarczanie płynu hamulcowego od pompy do hamulców, znajdujących się na poszczególnych kołach. Ich żywotność jest uzależniona przede wszystkim od jakości wykonania, ale także od kilku innych czynników, wśród których należy wymienić warunki eksploatacyjne oraz obciążenia, jakim są poddawane. Elastyczne przewody hamulcowe przednie oraz tylne są najczęściej wykonane z odpornej na działanie płynów hamulcowych wkładki otoczonej kilkoma warstwami gumy ochronnej. Aby zapewnić przewodom jeszcze większą ochronę, szczególnie w miejscach o dużej temperaturze, stosuje się na nich dodatkowe tuleje ochronne, a w miejscach narażonych na otarcia zakłada się spiralę ze stalowego drutu.

Sposób działania elastycznych przewodów hamulcowych

Samochodowe przewody hamulcowe mają za zadanie doprowadzić płyn hamulcowy od pompy hamulcowej do przewodów elastycznych oraz elementów wykonawczych, czyli zacisków oraz cylinderków hamulcowych. Z licznych testów samochodowych wynika, że dłużej wytrzymują samochodowe przewody hamulcowe w małych, kompaktowych pojazdach, niż w ciężkich pojazdach użytkowych, które są intensywnie eksploatowane w wymagających terenach (np. w górach). Oprócz tego, przewody elastyczne są narażone na uszkodzenia w samochodach z regulacją prześwitu. Dzieje się tak, gdyż ruchy nadwozia doprowadzają do ruchów samych przewodów, w wyniku czego materiał, z którego wykonane są elastyczne przewody hamulcowe ulega uszkodzeniu. W porównaniu do twardych przewodów hamulcowych, przewód hamulcowy w oplocie jest bardziej narażony na pęknięcia (ze względu na materiał, którego użyto do jego wykonania), ale za to jest bardziej giętki oraz nieco cieńszy, przez co łatwiej można go dopasować.

Typowe usterki elastycznych przewodów hamulcowych w samochodzie

Po czym można poznać, że elastyczne przewody hamulcowe w naszym samochodzie uległy uszkodzeniu? Przede wszystkim po „miększym” pedale hamulca. Jest to oznaka niższego, niewystarczającego ciśnienia na przewodach, które mogło zostać spowodowane uszkodzeniem przewodów, wyciekiem płynu hamulcowego lub zapowietrzeniem układu. Samodzielna wymiana przewodów hamulcowych nie należy do najłatwiejszych czynności, dlatego w tym celu zaleca się wizytę w specjalistycznym warsztacie samochodowym. Pamiętajmy, aby przy każdorazowej wymianie przewodów hamulcowych, wymieniać także płyn hamulcowy.

Popularni producenci elastycznych przewodów hamulcowych

  • ATE
  • TRW
  • Japanparts
  • A.B.S.
  • Febi Bilstein
  • Bosch
  • Brembo
  • SWAG
  • Corteco
  • Delphi

Jeżeli interesują Cię tanie przewody hamulcowe, które jednocześnie zapewnią bezpieczną jazdę przez długie lata, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Nasz system w kilka sekund znajdzie wszystko, czego szukasz.

Zapraszamy na zakupy do iParts.pl! Tylko u nas najniższe ceny, doskonałe części pochodzące od sprawdzonych i godnych zaufania producentów, profesjonalna pomoc techniczna i szybka wysyłka zamówionych produktów.

Najpopularniejsi producenci

Przewody hamulcowe elastyczne KAWE
Przewody hamulcowe elastyczne A.B.S.
Przewody hamulcowe elastyczne TRISCAN
Przewody hamulcowe elastyczne DELPHI
Przewody hamulcowe elastyczne TRW
Przewody hamulcowe elastyczne BORG & BECK
Przewody hamulcowe elastyczne FTE
Przewody hamulcowe elastyczne CORTECO
Przewody hamulcowe elastyczne GIRLING

FAQ

Kiedy wymienić elastyczny przewód hamulcowy?

Elastyczne przewody hamulcowe, zwane również giętkimi,  jak każdy element ulegają zużyciu. Na ich eksploatację wpływ mają różne czynniki, a ich trwałość jest określana jako dużo niższa niż twardych (sztywnych) przewodów. Średnia żywotność tego elementu wynosi około 3 lat - w związku z tym, że przewody elastyczne wykonane są z gumy, może ona parcieć, a struktura może zostać zaburzona przez powstałe mikropęknięcia, to z kolei powoduje przedostawanie się wody do przewodu i płynu hamulcowego. Regularna kontrola przewodów jest więc konieczna.

Jakie są objawy awarii elastycznego przewodu hamulcowego?

Awaria elastycznego przewodu hamulcowego prowadzi do wyciekania z niego płynu hamulcowego, który może wydobywać się w małych ilościach lub tworzyć dużą, żółtą plamę pod samochodem. Słaby poziom płynu powoduje, że układ hamulcowy nie spełnia swoich funkcji - nawet przy mocnym nacisku na pedał hamulca efekt nie jest zadowalający. Kolejnym ważnym objawem awarii tego elementu jest brak oporu przy naciskaniu na pedał, a nawet ściąganie samochodu po rozpoczęciu hamowania. Czasem pojazd daje znać o problemach z układem hamulcowym i na desce zaświeca się kontrolka hamulców.

Co powoduje awarie elastycznych przewodów hamulcowych?

Elastyczne przewody hamulcowe, zwane też giętkimi zachowują swoje właściwości przez okres około 3 lat. Awarie elastycznych przewodów mogą wynikać z przeciążeń lub uszkodzeń mechanicznych. U źródła niesprawnego przewodu leży jednak często bardzo prozaiczna przyczyna, jaką jest naturalne zestarzenie się materiału. Mimo że wykorzystana w przewodzie specjalna guma jest tworzywem odpornym na działanie np. płynu hamulcowego, to jednak po pewnym czasie naturalnie ulega zużyciu.

Jak odkręcić i zaślepić elastyczny przewód hamulcowy?

Elastyczny przewód hamulcowy można wymienić samodzielnie. Wymiana nie jest bardzo skomplikowana, ale trzeba zadbać o kilka kwestii. Przede wszystkim potrzebny będzie lewarek i komplet kluczy oraz porządne rękawice ochronne z gumy. Na początku konieczne będzie uniesienie samochodu jak podczas demontażu przebitej opony. Odkręcenie koła zapewni dostęp do elastycznych przewodów, dobrą praktyką jest zluzowanie odpowietrznika, dzięki czemu żrący płyn hamulcowy nie wystrzeli. Następnie wystarczy odpiąć miękkie przewody od sztywnych, a na drugim końcu od zacisku lub cylinderka i wmontować nowy element.

W jakiej cenie można kupić elastyczny przewód hamulcowy?

W sklepie iParts.pl zwracamy szczególną uwagę na jakość wykonania komponentów. W kontekście cen elastycznych przewodów hamulcowych są one uzależnione od kilku czynników. Przede wszystkim wpływ ma producent, ale także parametry techniczne. W naszym szerokim asortymencie znajdziesz nowe, elastyczne przewody hamulcowe sprawdzonych producentów, odpowiednie do osi przednich lub tylnych samochodów osobowych i aut dostawczych. Ceny w zależności od marki najczęściej wahają się od około 11zł do 42zł za sztukę.