Cylinderek bębnowy układu hamulcowego

Cylinderek hamulcowy to istotny element bębnowego układu hamulcowego, którego głównym zadaniem jest dociskanie szczęki hamulcowej do wewnętrznej powierzchni bębnów. Wszelkie uszkodzenia tego elementu skutkuje spadkiem ciśnienia płynu w układzie oraz prowadzi do wydostania się płynu na okładziny cierne. Zazwyczaj więc to cylinderek bębnowy jest pierwszym elementem poddawanym diagnostyce układu hamulcowego w razie jakichkolwiek problemów z hamulcami.

Cylinderek układu hamulcowego w samochodzie

Hamulce bębnowe to konstrukcja, która sukcesywnie jest wypierana z rynku przez rozwiązania tarczowe, jednak nadal są popularnym systemem stosowanym głównie w małych samochodach miejskich. W ich przypadku kluczowym elementem jest bęben, który obraca się wraz z kołem. W jego wnętrzu znajdują się dwie szczęki hamulcowe zamontowane do nieobrotowej tarczy koła, a ich powierzchnia robocza w postaci okładzin znajduje się przy powierzchni roboczej bębna. Rozpierane szczęki trą o powierzchnię bębna, wywołując efekt hamowania. Za rozpieranie szczęk hamulca bębnowego odpowiada cylinderek hamulcowy, natomiast za cofnięcie się szczęk w celu zaprzestania hamowania odpowiedzialna jest sprężyna lub układ sprężyn łączących szczęki.

Sposób działania cylinderków hamulcowych koła

Cylinderki hamulcowe koła odpowiadają za dociskanie szczęk hamulcowych do wewnętrznych powierzchni bębnów. Ciśnienie generowane w pompie hamulcowej jest przetwarzane przez cylinderek hamulcowy na ruch szczęk hamulcowych. Cylinderki wykonywane są najczęściej z aluminium lub żeliwa. Dobrej jakości elementy powinny być wykonane w wysokiej jakości materiałów oraz precyzyjnie dopasowywać się do pozostałych elementów hamulca bębnowego.

Typowe usterki cylinderków układu hamulcowego

Awaria układu hamulcowego nie wróży nic dobrego i może być bardzo niebezpieczna zarówno dla kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Typową usterką w hamulcach bębnowych jest awaria cylinderka bębnowego. Jej objawami jest najczęściej jego szuranie przy zwolnionym pedale hamulca. Cylinderek układu hamulcowego może ulec uszkodzeniu wskutek gwałtownych zmian temperatury lub nagromadzenia się osadów, brudu oraz rdzy, co prowadzi do jego zapieczenia i problemów z jego odchodzeniem od tarczy. W takim przypadku cylinderek hamulcowy pozostaje cały czas dociśnięty do tarczy, wywołując wspomniany wcześniej dźwięk szurania. Uszkodzony cylinderek bębnowy prowadzi do spadku ciśnienia płynu hamulcowego w układzie.

Popularni producenci cylinderków hamulcowych

  • TRW
  • Febi Bilstein
  • ATE
  • A.B.S.
  • Brembo
  • LPR
  • Magneti Marelli
  • Bosch

Przewagę bębnowego układu hamulcowego jest to, że nie wymaga dużych nakładów finansowych w przeciwieństwie do układów tarczowych. W iParts.pl kupisz tanie cylinderki hamulcowe czołowych producentów światowych w dziedzinie samochodowych układów hamulcowych. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki!

Najlepsze cylinderki hamulcowe koła tylko w iParts.pl! Zapewniamy najlepszą relację jakości do ceny wszystkich oferowanych produktów, gwarancję producenta na oferowane części, fachową pomoc techniczną oraz natychmiastową realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Cylinderek hamulcowy koła KAWE
Cylinderek hamulcowy koła TRW
Cylinderek hamulcowy koła LPR
Cylinderek hamulcowy koła SAMKO
Cylinderek hamulcowy koła BREMBO
Cylinderek hamulcowy koła PROTECHNIC
Cylinderek hamulcowy koła A.B.S.
Cylinderek hamulcowy koła DELPHI
Cylinderek hamulcowy koła METELLI