Klocki Hamulcowe w iParts.pl!

Klocki hamulcoweKlocki hamulcowe stanowią jeden z podstawowych elementów układu hamulcowego pojazdu. Są one częścią hamulca tarczowego, który składa się z okładziny cierniowej współdziałającej z tarczą oraz jej metalową podstawą. Klocki są osadzone w jarzmach zacisków hamulcowych i poprzez hydraulicznie uruchamiane tłoki są dociskane do tarczy. Docisk ten sprawia, iż w momencie obrotu tarczy hamulcowej i koła jezdnego, powstaje siła umożliwiająca zahamowanie pojazdu. 

Budowa klocków hamulcowych 

Klocki hamulcowe są zbudowane z dwóch zasadniczych elementów – płytki nośnej oraz okładziny ciernej. Płytka nośna jest stalową częścią od której zależy poziom głośności pracy hamulców. Aby zmniejszyć go do minimum, wykorzystuje się liczne rozwiązania, które umożliwiają ich wygłuszenie. Zalicza się do nich m.in.: pokrycie płytki nośnej gumą, założenie gumowej nakładki, nałożenie nakładki wykonanej z włókna szklanego i pokrycie jej gumą, ścięcie krawędzi okładziny czy też pomalowanie jej farbą proszkową.

Okładzina cierna jest z kolei elementem, który odznacza się dużym współczynnikiem tarcia, odpornością na ścieranie, wysokie temperatury oraz duży nacisk. Jest ona najczęściej pokryta rowkami, poprzez które odprowadzana jest woda z powierzchni tarcz hamulcowych.

Współcześnie w klockach hamulcowych montowane są czujniki ich zużycia, dzięki czemu w momencie ich zużycia, zapala się lampka kontrolna informująca o konieczności ich wymiany. W starszych modelach często spotykanym rozwiązaniem jest natomiast blaszkach umieszczona w klockach, która w momencie starcia okładziny zaczyna hałasować. 

Wymiana klocków hamulcowych

Klocki hamulcowe muszą zostać wymienione w momencie, gdy grubość okładzin ciernych spadnie poniżej określonego (np. przez rowek kontrolny bądź czujnik zużycia) poziomu. Należy mieć na uwadze, iż rzadko kiedy hamulce na jednej osi zużywają się w takim samym stopniu, dlatego też trzeba bardzo dokładnie sprawdzić stan okładzin na obu kołach osi. Bardzo istotne jest bowiem, aby jednorazowo wymieniać klocki przy obu kołach danej osi. Gwarantuje to odpowiedni rozkład siły hamowania, która przekłada się na bezpieczną eksploatację pojazdu.

iParts.pl posiada bogatą ofertę klocków hamulcowych, pośród której można znaleźć całą gamę produktów do praktycznie każdej marki samochodu. Oferujemy klocki hamulcowe najlepszych światowych wytwórców, między innymi takich jak ATE, Ferodo, TRW czy Brembo. 

Powiązane kategorie produktowe

Wszystkie oferowane przez nas klocki hamulcowe są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy).

Jeśli chcesz wybrać odpowiednie klocki hamulcowe do swojego samochodu, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model, rocznik i na końcu - wersję silnikową.

Nie zwlekaj i nie narażaj się na niebezpieczeństwo - zamów w iParts.pl nowe klocki hamulcowe do swojego samochodu z Bezpłatną Dostawą do domu!

Inni polecani producenci: klocki hamulcowe Brembo, klocki hamulcowe ATE

Najpopularniejsi producenci

Klocki hamulcowe BREMBO
Klocki hamulcowe TRW
Klocki hamulcowe ATE
Klocki hamulcowe BOSCH
Klocki hamulcowe FEBI BILSTEIN
Klocki hamulcowe TEXTAR
Klocki hamulcowe DELPHI
Klocki hamulcowe ZIMMERMANN
Klocki hamulcowe KAMOKA

FAQ

Kiedy wymienić klocki hamulcowe na nowe?

Zadaniem każdego kierowcy jest sprawdzanie stanu hamulców. W wypadku hamulców tarczowych jest to dość proste ponieważ zarówno tarcze jak i klocki są widoczne. Klocki powinniśmy wymienić w wypadku, gdy grubość okładziny nie przekracza 1,5mm, lub przy wymianie tarcz na nowe. Musimy również kontrolować, czy klocki zużywają się w sposób równomierny.

Więcej: Kiedy wymienić klocki hamulcowe?

Jak wygląda wymiana klocków hamulcowych?

Wymianę klocków powinniśmy zacząć od zdjęcia zacisku hamulcowego i sprawdzić zarówno stan samego zacisku jak i tarczy. Jeśli zacisk działa w prawidłowy sposób, a tarcza jest w dobrym stanie to możemy przejść do wymiany klocków. Jest to bardzo proste zadanie, jednak trzeba pamiętać o wciśnięciu tłoczka do zacisku tak, by nowe klocki o większej grubości mogły się zmieścić pomiędzy zaciskiem, a tłoczkiem.

Więcej: Jak wymienić klocki hamulcowe?

Jak dobrać klocki hamulcowe dla naszego samochodu?

Klocki hamulcowe muszą pasować do danego typu zacisku oraz do rozmiaru tarczy. Najlepiej stosować zamienniki dedykowane dla naszego modelu pojazdu, a w razie wszelkich modyfikacji układu hamulcowego dobierać je do modelu, z którego zostały zaadaptowane zaciski oraz tarcze.

Więcej: Jakie klocki hamulcowe wybrać?

Zwykłe czy ceramiczne klocki hamulcowe?

Ceramiczne klocki hamulcowe stosowane są głównie w samochodach sportowych. Mają nieco inną charakterystykę pracy, nie nagrzewają się tak, lepiej pracują w trudnych warunkach, są bardziej trwałe i nie produkują takich ilości pyłu co klasyczne klocki hamulcowe. Jeśli zależy nam na skutecznym hamowaniu i czystych felgach to ceramiczne klocki hamulcowe będą najlepszym rozwiązaniem.

Więcej: Ceramiczne klocki hamulcowe

W którym momencie powinienem wymienić klocki hamulcowe na nowe?

Klocki hamulcowe nadają się do wymiany w sytuacji gdy grubość okładzin na nich się znajdujących nie przekracza 1,5mm lub jeśli zużyte są nierównomiernie, np. w wyniku zablokowania się zacisku. Kontrola ich stanu jest bardzo prosta, ponieważ klocki są widoczne często nawet bez potrzeby zdejmowania koła.

Więcej: Jakie są objawy zużycia klocków hamulcowych?

Jakie są ceny klocków hamulcowych?

W naszym sklepie dostępne są różne rodzaje klocków hamulcowych. Przeznaczone są do różnych modeli samochodów, w tym do wersji sportowych i dostawczych. Klocki hamulcowe to koszt w granicach 20 do 480 zł za produkty z najwyższej półki.