Klocki Hamulcowe w iParts.pl!

Klocki hamulcoweKlocki hamulcowe stanowią jeden z podstawowych elementów układu hamulcowego pojazdu. Są one częścią hamulca tarczowego, który składa się z okładziny cierniowej współdziałającej z tarczą oraz jej metalową podstawą. Klocki są osadzone w jarzmach zacisków hamulcowych i poprzez hydraulicznie uruchamiane tłoki są dociskane do tarczy. Docisk ten sprawia, iż w momencie obrotu tarczy hamulcowej i koła jezdnego, powstaje siła umożliwiająca zahamowanie pojazdu. 

Budowa klocków hamulcowych 

Klocki hamulcowe są zbudowane z dwóch zasadniczych elementów – płytki nośnej oraz okładziny ciernej. Płytka nośna jest stalową częścią od której zależy poziom głośności pracy hamulców. Aby zmniejszyć go do minimum, wykorzystuje się liczne rozwiązania, które umożliwiają ich wygłuszenie. Zalicza się do nich m.in.: pokrycie płytki nośnej gumą, założenie gumowej nakładki, nałożenie nakładki wykonanej z włókna szklanego i pokrycie jej gumą, ścięcie krawędzi okładziny czy też pomalowanie jej farbą proszkową.

Okładzina cierna jest z kolei elementem, który odznacza się dużym współczynnikiem tarcia, odpornością na ścieranie, wysokie temperatury oraz duży nacisk. Jest ona najczęściej pokryta rowkami, poprzez które odprowadzana jest woda z powierzchni tarcz hamulcowych.

Współcześnie w klockach hamulcowych montowane są czujniki ich zużycia, dzięki czemu w momencie ich zużycia, zapala się lampka kontrolna informująca o konieczności ich wymiany. W starszych modelach często spotykanym rozwiązaniem jest natomiast blaszkach umieszczona w klockach, która w momencie starcia okładziny zaczyna hałasować. 

Wymiana klocków hamulcowych

Klocki hamulcowe muszą zostać wymienione w momencie, gdy grubość okładzin ciernych spadnie poniżej określonego (np. przez rowek kontrolny bądź czujnik zużycia) poziomu. Należy mieć na uwadze, iż rzadko kiedy hamulce na jednej osi zużywają się w takim samym stopniu, dlatego też trzeba bardzo dokładnie sprawdzić stan okładzin na obu kołach osi. Bardzo istotne jest bowiem, aby jednorazowo wymieniać klocki przy obu kołach danej osi. Gwarantuje to odpowiedni rozkład siły hamowania, która przekłada się na bezpieczną eksploatację pojazdu.

iParts.pl posiada bogatą ofertę klocków hamulcowych, pośród której można znaleźć całą gamę produktów do praktycznie każdej marki samochodu. Oferujemy klocki hamulcowe najlepszych światowych wytwórców, między innymi takich jak ATE, Ferodo, TRW czy Brembo. 

Wszystkie oferowane przez nas klocki hamulcowe są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy).

Jeśli chcesz wybrać odpowiednie klocki hamulcowe do swojego samochodu, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model, rocznik i na końcu - wersję silnikową.

iParts.pl - Kontakt iParts.pl - Zalety

Nie zwlekaj i nie narażaj się na niebezpieczeństwo - zamów w iParts.pl nowe klocki hamulcowe do swojego samochodu z Bezpłatną Dostawą do domu!