Dlaczego alternator nie ładuje?

Data:
W kategorii Alternator

We współcześnie produkowanych samochodach, wiele elementów sterowanych jest elektrycznie. Po uruchomieniu silnika, alternator odpowiedzialny jest za dostarczanie prądu do wspomnianych części oraz za doładowanie akumulatora. Co się dzieje, gdy alternator nie ładuje

Po czym można rozpoznać awarię alternatora? Będzie się ona objawiać brakiem rozruchu silnika samochodowego, po całkowitym rozładowaniu akumulatora. Kierowcy często przypuszczają, że awaria alternatora jest powiązana z kontrolką ładowania, która w ich samochodach nie gaśnie tuż po uruchomieniu jednostki napędowej. Jest to błędne myślenie, gdyż alternator potrzebuje odpowiednich obrotów silnika, aby rozpocząć pracę. Niekiedy delikatne przyciśnięcie pedału gazu wystarczy, aby wprowadzić jednostkę napędową na wyższe obroty i pobudzić alternator do pracy. 

Jednak gdy jesteśmy pewni, że alternator w naszym samochodzie nie ładuje, będziemy musieli poszukać przyczyn takiego zachowania. Typowe uszkodzenia akumulatora można łatwo podzielić na mechaniczne oraz elektryczne. Wśród elektrycznych przyczyn braku ładowania alternatora możemy wymieć m.in. uszkodzenie łożysk, które charakteryzuje się głośną pracą silnika, nasilającą się wraz ze wzrostem obrotów. Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na uszkodzenie koła pasowego alternatora – usterka ta objawia się głośną pracą oraz szarpaniem paska. 

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Natomiast wśród elektrycznych uszkodzeń alternatora należy wymienić świecącą się kontrolę silnika (zwłaszcza podczas dłuższej jazdy) lub też nieświecącą się kontrolkę, tuż po przekręceniu kluczyka do pozycji "zapłon". Awarię alternatora będziemy mogli również rozpoznać po nieprawidłowej pracy akumulatora, który nie będzie ładowany w dostatecznym stopniu lub też odwrotnie – będzie przeładowywany.


Komentarze

Ladowanie
Stopka
,
07.10.2019
Odpowiedz
Witam mam taki problem w pasat b5 ze alternator jest napewno sprawny lecz gdy mierze miernikiem napiecie akumolatora przy wylaczonym slniku i wlaczonym napiecie jest takie samo prosze o pomoc co to moze byc
ładowanie ok 15Volt i świecąca kontrolka braku ładowania
Mateusz
,
05.02.2019
Odpowiedz
Istnieją dwie usterki w takim przypadku, jedna to uszkodzony regulator, a druga przyczyna brak wzbudzenia alternatora. Usterka taka nie może być lekceważona, ponieważ akumulator zostanie wygotowany poprzez nadmierne napięcie i akumulator będzie nadawał się do wymiany. Dla bardziej znających się umiących obsługiwać miernik na jeden z kabelków (S) - sterowanie ładowania - napięcie takie jak jest w akumulatorze podawane przez stacyjkę, (L) - minus który idzie na kontrolkę ładowania.
Brak informacji
Witeks1968
,
30.11.2017
Odpowiedz
Nie napisano nic o komutatorze i ledwo wspomniano w komentarzu o szczoteczkach. Jest to faktem, że wymiana kontrolki (światełka) naprawi ładowanie?
Alternator
Leo
,
01.02.2017
Odpowiedz
Też miałem właśnie zużyte szczotki dlatego miałem już po ładowaniu. Wiele innych czynników może wpłynąć na usterkę alternatora. Należy poprostu cały czas obserwować swój samochód i w razie czego odwiedzić mechanika.
alternator
Andrzej
,
23.08.2016
Odpowiedz
W większości przypadków spowodowane to jest zużytymi szczotkami lub kończącym się żywotem regulatora napięcia.
Ładowanie
Basia
,
04.08.2016
Odpowiedz
Super artykuł, przynajmniej będę wiedziała jaka może być przyczyna problemu z odpaleniem auta :)

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.