Jak wymienić alternator?

Data:
W kategorii Alternator

Zadaniem alternatora jest ładowanie akumulatora oraz zasilanie układu elektrycznego pojazdu podczas pracy silnika. W skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia alternatora, a co za tym idzie będziemy musieli wymienić tę część na nową. Jak bezpiecznie można przeprowadzić ten zabieg? 

Alternator jest urządzeniem elektrycznym, generującym prąd, które napędzane jest za pośrednictwem koła pasowego. Po uruchomieniu jednostki napędowej naszego pojazdu, alternator dostarcza prąd wszelkim elementom naszego auta, które tego wymagają. Następnie, energia ta trafia z powrotem do akumulatora, aby możliwe było jego pełne naładowanie. Pamiętajmy, że w nowoczesnych silnikach samochodowych wysokość napięcia dawkowanego przez alternator sterowana jest za pośrednictwem komputera. 

Sama wymiana alternatora w większości samochodów jest stosunkowo prosta. Aby móc do niej przystąpić nie zapomnijmy o odłączeniu akumulatora i zdjęciu paska klinowego. Dopiero wówczas będziemy mogli wyciągnąć alternator z komory silnika. Po założeniu nowego alternatora pamiętajmy, aby ponownie założyć pasek klinowy i go odpowiednio napiąć, a dopiero wtedy podpiąć akumulator. 

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Warto mieć również na uwadze fakt, iż alternator jest odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniego poziomu naładowania akumulatora, przez co jazda samochodem na rozładowanym akumulatorze zwiększy obciążenie alternatora, co docelowo może doprowadzić do jego awarii. Dodatkowo, ładowanie akumulatora wymaga ciągłego podłączenia prądu, stąd próby odpalenia samochodu za pośrednictwem kabli ciągniętych od innego auta może okazać się zabójcza, zwłaszcza dla alternatora.


Komentarze

alternator
Waldek
,
01.02.2017
Odpowiedz
Próbowałem kiedyś sam go wymienić, ale jednak lepiej było jak pojechałem do mojego mechanika. Zrobił to sprawniej i za niewielkie pieniądze. Nie polecam jednak samemu tego robić.
wizyta u mechanika
Kryszian
,
23.08.2016
Odpowiedz
Ostatnio próbowałem wymienić, ale nie dałem rady. Strasznie mało miejsca, więc jedyna opcja to wizyta u mechanika :/
wymiana alternatora
Wiktor
,
04.08.2016
Odpowiedz
Z takimi naprawami jeżdżę zawszę do mechanika. Mam sprawdzonego, który wiem, że dobrze wykonuję swoja pracę.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.