Tanie regulatory napięcia

Regulator napięciaDo prawidłowej pracy każdej jednostki napędowej niezbędny jest prąd, a przede wszystkim sprawnie działający układ ładowania, którego jednym z elementów jest regulator napięcia. To od niego zależy poprawne stabilizowanie napięcia prądu wytwarzanego przez alternator i choć jest to niewielki obwód, to odgrywa on kluczową rolę w prawidłowej pracy jednostki napędowej. W razie problemów regulatorem przygotowaliśmy szeroką ofertę tego typu elementów, dostarczanych przez najlepszych producentów części samochodowych. Regulatory napięcia w iParts.pl to gwarancja bezproblemowej eksploatacji i bezpieczeństwa użytkowania.

Regulator napięcia w samochodzie

Regulator napięcia do alternatora to elektroniczny lub elektryczno-mechaniczny system wykorzystywany w samochodowym układzie ładowania akumulatora. We współczesnych samochodach regulator napięcia wraz z elementami utrzymującymi szczotki tworzy całość i jest częścią alternatora. Głównym zadaniem regulatora jest stabilizowanie napięcia prądu generowanego przez alternator z dwóch kluczowych powodów. Po pierwsze, napięcie prądu podczas jazdy samochodem ulega radykalnej zmianie, co wynika przede wszystkim ze zmiany prędkości obrotowej jednostki napędowej, Po drugie, doładowywanie akumulatora może się odbywać wyłącznie w pewnym zakresie napięcia, Przeważnie jest to 14 V (+/- 0,5 V). Należy pamiętać, że zbyt niskie napięcie może doprowadzić do rozładowania akumulatora, natomiast zbyt wysokie napięcie może skutkować uszkodzeniem baterii i koniecznością jej wymiany.

Sposób działania regulatora napięcia

Jak już wiadomo, regulator alternatora dba o zachowanie napięcia na stałym poziomie. Prawidłowo działający regulator jest w stanie utrzymać napięcie na tym samym poziomie zarówno podczas pracy silnika na niskich, jak i wysokich obrotach. W takiej sytuacji napięcie może się wahać tylko nieznacznie, a więc w zakresie nieprzekraczającym 0,5 V. Utrzymanie odpowiedniego napięcia za pomocą regulatora odbywa się poprzez zmianę prądu wzbudzenia prądnicy. W starszych systemach elektro-mechanicznych wykorzystywano regulacje impulsową z trzema poziomami wzbudzenia – pełną, częściową i wyłączoną. W systemach elektronicznych wykorzystywane jest przeważnie impulsowe włączanie i wyłączanie prądu wzbudzania w zależności od napięcia na wyjściu alternatora.

Typowe usterki regulatora napięcia

Układ ładowania, w tym również regulator napięcia do alternatora, ulega z czasem zużyciu. Częstym problemem dotykającym regulator napięcia jest sytuacja, gdy napięcie jest stabilizowane wyłącznie na niskich obrotach jednostki napędowej, a w momencie ich zwiększenia widoczne jest stopniowe lub gwałtowne obniżenie napięcia. Ponadto przy prawidłowo działającym regulatorze napięcia nie może dochodzić do sytuacji, w których przy dodatkowym obciążeniu, jak np. włączenie świateł drogowych, napięcie ładowania w samochodzie zacznie spadać. Aby sprawdzić stan techniczny i wydajność regulatora napięcia, warto sięgnąć po miernik uniwersalny. Dzięki temu urządzeniu można sprawdzić, czy z alternatora do regulatora płynie prąd oraz czy wyjście regulatora wytwarza odpowiednie napięcie ładowania. Pamiętajmy, że takie pomiary należy wykonywać wyłącznie przy uruchomionym silniku. O tym, że z regulatorem napięcia dzieje się coś złego może świadczyć również dochodzący do kokpitu samochodu swąd siarkowodoru. Ten specyficzny zapach może informować, że występuje brak odpowiedniej regulacji napięcia wyjściowego, co skutkuje przeładowaniem akumulatora oraz odparowywaniem kwasu w nim się znajdującego.

Popularni producenci regulatorów napięcia

 • Bosch
 • Japanparts
 • Febi Bilstein
 • Valeo
 • Topran
 • Hella
 • SWAG
 • Magneti Marelli
 • Vemo
 • Metzger
 • Beru
 • Mobiletron

Aby wybrać odpowiedni regulator napięcia do konkretnego samochodu, określ markę swojego auta z powyższego zestawienia, podaj model oraz rok produkcji, a także wersję silnikową pojazdu. Nasz system w kilka sekund udostępnić Ci pełną listę dostępnych elementów dedykowanych do Twojego samochodu.

Powiązane kategorie produktowe

U nas znajdziesz wydajny i zarazem tani regulator napięcia do swojego samochodu. Oferujemy wyłącznie fabrycznie nowe elementy z gwarancją producenta na 12 lub 24 miesiące. Współpracujemy tylko ze znanymi i sprawdzonymi producentami, co przekłada się na wysoką jakość wszystkich dostępnych w iParts.pl części.

Najpopularniejsi producenci

Regulator napięcia BOSCH
Regulator napięcia AS-PL
Regulator napięcia ERA
Regulator napięcia HELLA
Regulator napięcia MAXGEAR
Regulator napięcia FEBI BILSTEIN
Regulator napięcia MOBILETRON

FAQ

Jakie są objawy uszkodzonego regulatora napięcia w samochodzie?

Uszkodzenie regulatora napięcia alternatora może być sygnalizowane przez kontrolkę na liczniku lub komputer pokładowy. Jednocześnie mogą występować problemy z ładowaniem akumulatora, może on być ładowany prądem o zbyt niskim lub zbyt wysokim napięciu. W drugim przypadku może to doprowadzić do przeładowania akumulatora i parowaniu kwasu znajdującego się w akumulatorze.

Więcej: Jak rozpoznać uszkodzenie regulatora napięcia? W jaki sposób sprawdzić, czy na pewno uległ awarii?

Jakie są najczęstsze powody uszkodzeń regulatora napięcia w samochodach?

Oprócz wad fabrycznych, które mogą wystąpić w tym układzie elektrycznym warto wspomnieć o przypadkach, kiedy regulator napięcia został spalony w wyniku błędnego podłączenia akumulatora lub zwarcia w instalacji. Problemy z działaniem regulatora mogą być powodowane również przez jego zalanie.

Jak diagnozować uszkodzony regulator napięcia w samochodzie?

Potrzebny jest do tego miernik napięcia i uruchomiony silnik. Naszym zadaniem jest sprawdzenie czy pomiędzy regulatorem, a alternatorem przepływa prąd oraz czy na wyjściu z regulatora pojawia się właściwe napięcie, które pozwoli na sprawne ładowanie akumulatora bez ryzyka jego przeładowania. Jeśli pomiar wskazuje nieprawidłowości należy jak najszybciej usunąć usterkę przez wymianę regulatora w naszym samochodzie.

Jak dobrać odpowiedni regulator napięcia do swojego samochodu?

Tego typu podzespoły najlepiej jest dobierać z uwzględnieniem numeru części. Regulator napięcia nie jest jednak zbyt złożonym układem, który jest w większości wypadków uniwersalny. Kierujmy się zatem producentem samochodu, rokiem produkcji oraz wersją wyposażenia, a także producentem samego alternatora. Dzięki temu osiągniemy pewność, że zakupiona część będzie pasować do naszego samochodu.

Czy możemy samodzielnie wymienić regulator napięcia?

Tak. Wymiana regulatora napięcia nie jest skomplikowana, wymaga kilku podstawowych narzędzi oraz przeciętnych umiejętności. Najłatwiej nam będzie wyjąć alternator, wymienić przymocowany do jego obudowy regulator napięcia, a następnie całość zamontować w samochodzie. Jeśli sam alternator nie jest zbyt mocno ukryty pod maską to cała procedura powinna nam zająć kilka chwil.

Ile kosztuje regulator napięcia?

Ceny regulatorów napięcia wahają się od 60 zł do 200 zł. W tym zakresie cenowym znajdziemy regulatory napięcia przeznaczone do większości samochodów poruszających się po naszych drogach. Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty!