Promocje

125 zł
Cena katalogowa 146
GRAF
Pompa wody do VW 1.9 tdi
227 zł
Cena katalogowa 246
BOSCH
Pompa wody do Seata Alhambra 1.9 tdi Ford Galaxy 1.9 tdi
148 zł
Cena katalogowa 173
FEBI BILSTEIN
Pompa wody do Opla Zafiry B 2.0 Chevroleta Lacetti 1.8
224 zł
Cena katalogowa 252
GRAF
Pompa wody do Suzuki Grand Vitara 2.0 Suzuki SX4 2.0
243 zł
Cena katalogowa 251
AISIN
Pompa wody do Toyoty Auris e18 1.6 Corolla E21 1.6
166 zł
Cena katalogowa 179
INA
Pompa wody do VW Skoda Seat Audi

Pompy wody samochodowe

Pompa wody samochodowaPompa wody, nazywana również pompą cieczy chłodzącej, to jedno z istotniejszych urządzeń osprzętu silnika, służące do skutecznego chłodzenia jednostki napędowej. Posiadamy bogatą ofertę pomp wody do wszystkich modeli współczesnych samochodów. Przygotowaliśmy urządzenia pochodzące wyłącznie od najlepszych producentów części samochodowych, mając na uwadze długą i bezproblemową eksploatację Twojego auta.

Pompa wody w samochodzie

Pompa wody to jeden z najważniejszych elementów układu chłodzenia w samochodzie. Jej głównym zadaniem jest pompowanie czynnika chłodzącego, który płynie przez silnik, chłodnicę i nagrzewnicę. Funkcją krążącego wokół cylindrów płynu chłodniczego jest odbieranie ciepła z jednostki napędowej. W dzisiejszych czasach zdarza się, że poszczególne samochody (niektóre SUV-y, auta z napędem hybrydowym czy VAN-y) posiadają więcej niż jedną pompę wody. Te „dodatkowe” pompy są z reguły napędzane silnikami elektrycznymi i sterowane poprzez komputer pokładowy.

Sposób działania pompy wody

Samochodowa pompa wody jest napędzana przez jednostkę napędową auta najczęściej za pomocą paska klinowego. We współczesnych konstrukcjach samochodowych pompa wody pracuje na zasadzie tzw. wirówki, czyli centryfugi. We wnętrzu urządzenia znajduje się wirujące koło z łopatkami, które rozchodzą się od osi koła na zewnątrz. Wykorzystanie łopatek i ruchu wirowego pozwala wprawić w ruch zasysany od czoła pompy płyn chłodzący, który na skutek powstałego ciśnienia jest transportowany przez tzw. otwór wyjściowy do jednostki napędowej. Ciecz chłodząca z pompy wody krążąc wokół cylindrów oraz głowicy silnika odbiera od tych elementów ciepło i, po wcześniejszy otwarciu się termostatu, zostaje przekierowana do chłodnicy.

Typowe usterki pompy wody w samochodzie

Tak naprawdę, jeżeli w systemie chłodzenia nie brakuje odpowiedniego płynu chłodzącego, to samochodowa pompa wody nie ma prawa się zepsuć, chyba że w grę wchodzi wada fabryczna tego urządzenia. Uszkodzeni pompy wody może mieć miejsce w wyniku zbyt dużego napięcia paska klinowego lub jego nieodpowiedniego ustawienia. Usterki pomp wody mogą być również spowodowane nadmiernie zużytymi wałkami napinającymi i nawijającymi, a także zastosowaniem nieodpowiedniego płynu chłodzącego (zbyt niski poziom środka przeciwzamarzającego – glikol metylowy lub etylowy).

Należy pamiętać, aby wymieniać pompę wody w samochodzie na nową wraz z każdorazową wymianą paska rozrządu. W pompie wody może ulec awarii wirnik, a także może dojść również do dużego zanieczyszczenia kanału wyjściowego, co prowadzi do zmniejszenia efektywności pracy całego układu chłodzenia oraz pojawienia się w nim korozji. Żywotność samochodowej pompy wody zazwyczaj jest porównywalna lub wyższa od trwałości układu rozrządu.

Pompa wody to element eksploatacyjny, który podlega zużyciu. W sytuacji, gdy samochodowa pompa wodna ulegnie awarii, wówczas może dojść do uszkodzenia innych ważnych elementów silnika, wymagających nierzadko niezwykle kosztownych napraw. Z tego też powodu zalecamy kontrolowanie stanu pompy wody w samochodzie i regularną jej wymianę.

Popularni producenci pomp wody

  • Magneti Marelli
  • Ruville
  • Matelli
  • Blue Print
  • SWAG
  • SKF
  • Febi Bilstein
  • DOLZ
  • MEYLE

W celu wybrania odpowiedniej pompy wody do Twojego auta, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu - wersję silnikową (przykładowo: Opel → Astra F 1991.09 – 1998.09 → 1.4 75 KM).

Powiązane kategorie produktowe

iParts.pl to sklep, w którym dostępna jest największa liczba pomp wody do najróżniejszych marek samochodów. Wszystkie pompy wodne, które znajdziesz w naszym sklepie, są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy). Zapewniamy najwyższą jakość naszych produktów oraz szybką realizację zamówienia.

Polecane akcesoria do układu chłodzenia:

Najpopularniejsi producenci

Pompa wody INA
Pompa wody HEPU
Pompa wody DOLZ
Pompa wody SKF
Pompa wody FEBI BILSTEIN
Pompa wody AISIN
Pompa wody KAMOKA
Pompa wody AIRTEX
Pompa wody BOSCH

FAQ

Jakie są typowe objawy uszkodzenia pompy wody?

Do typowych objawów awarii pompy cieczy chłodzącej należą wycieki, możliwe do zaobserwowania wahania temperatury płynu chłodzącego, a także nietypowy hałas dochodzący z okolic samej pompy. Każdy z tych objawów informuje nas o uszkodzeniu podzespołu. Powinniśmy wtedy jak najszybciej wymienić uszkodzony element na nowy by zapobiec dalszym konsekwencjom usterki.

Więcej: Jakie są najczęstsze objawy uszkodzenia pompy cieczy chłodzącej? Jaki wpływ na ich powstawanie mają zaniedbania serwisowe?

Jakie są najczęściej występujące uszkodzenia pompy wody?

Do podstawowych, najczęściej występujących usterek pompy cieczy chłodzącej zaliczamy wycieki z okolic uszczelnień, które mogą powstać w wyniku błędu mechanika przez lub słabej jakości zamiennik. Awarii może ulec również wirnik znajdujący się we wnętrzu pompy. Uszkodzenie to rozpoznamy po charakterystycznych dźwiękach dochodzących od strony podzespołu podczas jego pracy.

Więcej: Jakie są najczęstsze uszkodzenia pompy wody?

Kiedy i jak wymienić pompę wody w samochodzie?

Teoretycznie powinniśmy wymieniać pompę wody co około dwa lata. Oczywiście interwał ten zależy od jakości stosowanych płynów chłodzących, a także od przebiegu pojazdu. Przy takiej częstotliwości wymian uda nam się uniknąć powstawania rdzy w pompie i tym samym odkładaniu się osadu w układzie. W praktyce jednak wymiana wymagana jest przy każdej wymianie paska lub kompletnego rozrządu. Na rynku dostępne są zestawy rozrządu do różnych modeli pojazdów, które zawierają właśnie pompę wody.

Więcej: Kiedy i jak wymienić pompę wody w samochodzie?

Gdzie znajdziemy pompę wody w naszym samochodzie?

Pompę cieczy chłodzącej montuje się tuż przy bloku silnika. Napędzana jest ona przez pasek lub łańcuch rozrządu, więc musi znajdować się w tej samej osi co koła tego układu. Przeważnie dostęp do niej jest nieco utrudniony do momentu, w którym uda nam się zdjąć osłonę rozrządu. Przy wymianie pompy warto wypuścić z instalacji cały płyn chłodniczy i wymienić go na nowy.

Jaką rolę spełnia pompa wody w silniku?

Pompa cieczy chłodzącej ma za zadanie zapewnienie obiegu płynu w całym układzie. W jego skład wchodzi silnik, pompa, chłodnica, nagrzewnica oraz różnego rodzaju przewody. Pompa wody napędzana jest przy użyciu rozrządu, czasem zdarza się że jest odrębnym podzespołem. Bez sprawnej pompy cieczy chłodzącej cały układ nie będzie mógł funkcjonować w prawidłowy sposób.

Jaka jest cena pompy wody?

W naszej ofercie dostępne są pompy wody pasujące do wszystkich modeli samochodów popularnych na naszych drogach. Pompy wody kosztują od 80 zł do nawet 530 zł za część. Ceny te zależne są od rodzaju pompy, jej wielkości oraz silnika, do jakiego są przeznaczone.