Chłodnice Wody w iParts.pl!

Chłodnica wody Chłodnica wody jest wymiennikiem ciepła, wykorzystywanym w celu chłodzenia silników spalinowych pracujących w samochodach. Stanowi ona jeden z najważniejszych elementów układu chłodzenia, dzięki któremu silniki pojazdu może efektywnie funkcjonować. 

Jak działa układ chłodzenia? 

Zadaniem układu chłodzenia w samochodzie jest zapewnienie odpowiednich warunków do pracy silnika. Płyn chłodniczy, napędzany przez pompę jest kierowany w stronę silnika za pomocą termostatu. W trakcie tego procesu płyn nagrzewa się do roboczej temperatury i w momencie, gdy osiągnie zbyt wysoką wartość, ciepłe powietrze z chłodnicy jest kierowane, za pośrednictwem nagrzewnicy, do środka pojazdu, a płyn chłodniczy z powrotem trafia do chłodnicy, gdzie jest schładzany za pośrednictwem powietrza. Podczas jazdy samochodem to właśnie naturalny przepływ powietrza w układzie zamkniętym sprawia, że temperatura płynu chłodniczego spada. 

Budowa chłodnicy samochodowej

Chłodnica wody, jako wymiennik ciepła, charakteryzuje się bardzo złożoną budową, która wynika z konieczności sprawnego odprowadzania dużej ilości ciepła. Składa się ona z cienkich rurek poprzez które nieprzerwanie przepływa płyn chłodniczy i które połączone są ze sobą za pomocą licznych pofałdowanych blaszek wykonanych z aluminium. Pomiędzy rurkami i blaszkami znajdują się niewielkie szczeliny, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza. Taka budowa sprawia, iż chłodzenie jest wysoce efektywne na dużej powierzchni. 

Chłodnice wody - materiał 

Chłodnice wody wykonywane są z aluminium. Wynika to z faktu, iż materiał ten charakteryzuje się doskonałymi właściwościami odprowadzania ciepła. Jednak z drugiej strony jest on mało odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję, przez co bardzo ważną kwestią jest zachowanie szczególnej ostrożności w użytkowaniu chłodnicy. Nawet delikatne uderzenie może przyczynić się do powstania nieszczelności w chłodnicy, co może skutkować wyciekiem płynu chłodniczego, a w rezultacie nawet przegraniem i zatarciem silnika. 

Przegląd i wymiana chłodnicy wody 

Z racji delikatnej budowy oraz roli jaką chłodnica pełni w samochodzie, należy pamiętać, aby regularnie sprawdzać jej stan. Jest to istotne zarówno jeśli chodzi o kwestię bezpiecznej eksploatacji pojazdu jak i efektywnego funkcjonowania układu chłodzenia. Bardzo ważne jest również, aby pamiętać, iż w momencie, kiedy niezbędna stanie się wymiana chłodnicy, kupować wyłącznie nową część. Jest to element mało odporny na korozję i zniszczenia, dlatego zakup części używanej zazwyczaj wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów w krótkim odstępie czasu. Może bowiem zdarzyć się, iż używana część jest zardzewiała od wewnątrz bądź posiada mikropęknięcia. 

Powiązane kategorie produktowe

iParts.pl to sklep, w którym znajdziesz największą liczbę chłodnic wody do najróżniejszych marek samochodów. Wśród licznych produktów znajdujących się w naszej ofercie, posiadamy chłodnice wody producentów takich jak m.in. Nissens, Hella, NRF czy Delphi.

Wszystkie chłodnice wody, dostępne na iParts.pl, są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy).

W celu wybrania odpowiedniej chłodnicy wody do Twojego auta, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu - wersję silnikową (przykładowo: Volvo → S40 I 1995.07 – 2003.12 → 1.8 122 KM).

Zadbaj o silnik w swoim samochodzie, i już teraz zamów najlepsze chłodnice wody dostępne tylko w iParts.pl!

Polecane akcesoria do układu chłodzenia:

Najpopularniejsi producenci

Chłodnice wody NISSENS
Chłodnice wody NRF
Chłodnice wody MAXGEAR
Chłodnice wody VALEO
Chłodnice wody DENSO
Chłodnice wody BEHR HELLA SERVICE
Chłodnice wody VAN WEZEL
Chłodnice wody THERMOTEC
Chłodnice wody MAHLE

FAQ

Jak zbudowana jest chłodnica wody?

Chłodnica samochodowa jest wymiennikiem ciepła o złożonej budowie. Składa się z cienkich rurek, przez które przepływa płyn chłodniczy, oraz które połączone są ze sobą cienkimi blaszkami wykonanymi z aluminium, pomiędzy którymi są niewielkich rozmiarów szczeliny umożliwiające przepływ chłodnego powietrza. 

Jakie są przyczyny awarii chłodnicy wody?

Do głównych przyczyn uszkodzeń chłodnicy możemy zaliczyć korozje oraz inne osady tworzące się w układzie chłodzenia i odkładające się w cienkich rurkach znajdujących się w chłodnicy. Jeśli płyn w układzie nie jest wymieniany regularnie to może doprowadzić do zatkania chłodnicy. Oprócz tego element ten jest bardzo narażony na wszelkie uszkodzenia mechaniczne ponieważ znajduje się zaraz za zderzakiem przednim.

Jakie są objawy awarii chłodnicy wody?

Do głównych objawów uszkodzenia chłodnicy należą oczywiście wycieki. Należy je dokładnie badać, ponieważ często zdarza się, że płyn chłodniczy pochodzi w innej nieszczelności, a tylko zbiera się na chłodnicy, która jest jednym z najniżej położonych elementów całego układu. Jeśli upewnimy się, że problemem jest chłodnica, to jak najszybciej postarajmy się ją wymienić, jednocześnie zmieniając płyn na nowy.

Czy warto naprawiać chłodnicę wody?

Chłodnice samochodowe zbudowane są z aluminium i składają się z wielu drobnych elementów, co skutecznie utrudnia zaspawanie wszelkich nieszczelności. Środki, które mają na celu uszczelnienie układu chłodnicy działają raczej doraźnie i mogą prowadzić do uszkodzenia całej instalacji. Warto zatem wymienić uszkodzoną chłodnicę na nową.

Więcej: Naprawa i regeneracja uszkodzonej chłodnicy. Czy to ma sens?

Jak dobrać chłodnicę wody do swojego samochodu?

Podobnie jak w wypadku innych podzespołów samochodu części należy dobierać opierając się o numer seryjny części. W takim wypadku mamy pewność, że produkt który kupujemy będzie idealnie dopasowany do naszego samochodu i zapewni nam wymianę oraz długie użytkowanie bez problemów.

Więcej: Jaką chłodnicę wody wybrać?

Jakie są ceny chłodnicy wody?

Standardowe chłodnice wody montowane w naszych samochodach kosztują w granicach 150 do około 500 zł za sztukę. Chłodnice dostępne w naszym sklepie internetowym pasują do wszystkich nowoczesnych samochodów, które poruszają się po drogach.