Jakie są najczęstsze objawy uszkodzenia pompy cieczy chłodzącej? Jaki wpływ na ich powstawanie mają zaniedbania serwisowe?

Data:
W kategorii Pompa wody

Nikt nie lubi przyznawać się do błędu, a tym bardziej ponosić konsekwencji własnego zaniedbania. Tymczasem bolesna prawda jest taka, że zdecydowana większość uszkodzeń pompy cieczy chłodzącej to Wasza, Drodzy Kierowcy, wina. Rażące błędy w eksploatacji i brak terminowych wymian są podstawową i najczęstszą przyczyną awarii pompy wody, które to awarie zwykle uwidaczniają się za pomocą jednego z dwóch objawów. Jakich?

Do czego prowadzi brak terminowej wymiany?

Słynne już zaniedbania serwisowe to w przypadku pompy cieczy chłodzącej przede wszystkim lekceważenie terminów wymian zarówno samego płynu chłodzącego, jak i całego rozrządu. Stary, zużyty płyn chłodzący charakteryzuje się zwykle bardzo wysoką zawartością chlorków, co w połączeniu z jego wysoką temperaturą tworzy z niego środek o silnie korozyjnych właściwościach. Pod jego wpływem korozji może ulec cały układ chłodzący silnika, w tym również pompa, ze szczególnym uwzględnieniem takich elementów, jak wirnik, korpus czy uszczelnienie pierścieniem ślizgowym.

Równie zabójcze dla pompy wody jest nieprzestrzeganie terminów wymiany rozrządu, którego integralnym elementem jest zwykle właśnie owa pompa. Co gorsza, niektórzy kierowcy, wymieniając rozrząd, używają tanich zamienników, które już od nowości nie spełniają wymagań producenta samochodu. Konieczność ponownego zakupu całego zestawu jest w takim przypadku najniższym wymiarem kary za próbę oszczędzania na częściach, na których oszczędzać się nie powinno.

Kiedy wyciek z pompy przestaje być zwykłym zawilgoceniem?

Bez względu na przyczynę i rodzaj popełnionych zaniedbań, należy się spodziewać wystąpienia jednego z dwóch podstawowych objawów awarii pompy cieczy chłodzącej. Pierwszym z nich jest wyciek płynu. Nie należy jednak mylić wycieku z drobnym zawilgoceniem, które może pojawiać się w okolicy otwory drenażowego, zwłaszcza gdy pojawia się na nowej, dopiero założonej pompie. Zawilgocenie to jest wówczas typowym objawem docierania się pompy, jeśli jednak przybiera postać regularnego wycieku (pojawiającego się ponownie po dokładnym przetarciu cieknącego miejsca) może wskazywać na błąd w montażu urządzenia.

Wyciek w używanej pompie to z kolei najprawdopodobniej wina uszczelniacza lub uszczelki znajdującej się pomiędzy korpusem pompy a blokiem silnika. Jeśli taki wyciek wystąpi, to znak, że pompa wody kwalifikuje się do wymiany.

Jakie uszkodzenia pompy mogą wywołać wahania temperatury silnika?

Kolejnym charakterystycznym objawem uszkodzenia pompy cieczy chłodzącej są wahania temperatury krążącego w układzie płynu. Wahania te zwykle możecie dostrzec za pomocą wskaźnika temperatury czy nawet komputera diagnostycznego odczytującego parametry bieżące. Z pewnością jednak przede wszystkim możecie zwrócić uwagę na wzrost temperatury silnika w sytuacjach, w których nie jest to w żaden sposób uzasadnione. Ten objaw to jedna z możliwych oznak tego, że pompa cieczy straciła swoją pierwotną wydajność i nie jest w stanie skutecznie rozprowadzać płynu chłodzącego po całym układzie.

Przyczyny utraty sprawności przez pompę wody mogą być różne. Zwykle jest to efekt uszkodzenia mechanicznego elementów wewnętrznych urządzenia (choćby łopatek wirnika) lub korozji. Sprawdzenie stanu pompy pozwoli potwierdzić te przypuszczenia, warto jednak przy okazji przyjrzeć się również pozostałym częściom układu chłodzenia, gdyż wielce prawdopodobnym jest, że i one ponoszą odpowiedzialność za nieuzasadniony wzrost temperatury silnika.


Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny pomp cieczy chłodzącej w naszej ofercie!

Komentarze

Awaria
Beata
,
11.02.2020
Odpowiedz
Czy spotkał się ktoś z was z dużym kamieniem w chłodnicy? U mnie właśnie przez to zepsuła się pompa.
awaria pompy wody
Tomek
,
17.12.2019
Odpowiedz
Ja niedawno miałem podobny przypadek. Dwa tygodnie temu zauważyłem wyciek płynu chłodzącego i od razu spodziewałem sie, że poszła pompa... Niestety moje spostrzeżenia okazały się trafne i trzeba było wymienić pompę. Trochę mnie to kosztowało, ale jak trzeba to trzeba.. ;)
uszkodzona pompa wody
Bartek
,
10.09.2019
Odpowiedz
Wymieniałem ostatnio pompę wody i mogę podzielić się swoimi doświadczeniami. Najważniejsze jest to, by postępować zgodnie z instrukcją i zasadami montażu. Czasami układ chłodzenia może być zanieczyszczony, więc należy go wypłukać. Napełnianie powinno odbywać się tylko za pomocą płynu chłodzącego, który spełnia normy producenta samochodu. Złe zamontowanie pompy może spowodować poważne skutki, nawet uszkodzenie silnika...

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.