Termostaty samochodowe

Termostat samochodowy

Jeżeli termostat ulegnie uszkodzeniu, wówczas odpowiednie chłodzenie jednostki napędowej w samochodzie jest praktycznie niemożliwe. Sklep iParts.pl posiada szeroką gamę termostatów do praktycznie wszystkich modeli aut. Układ chłodzenia jest bardzo istotnym elementem każdego auta, dlatego też oferowane termostaty w naszym sklepie pochodzą wyłącznie od renomowanych producentów i są w 100% oryginalne.

Termostat w samochodzie

Odpowiednia temperatura podczas pracy silnika to istotna kwestia dla prawidłowego funkcjonowania całego układu napędowego. Odpowiada za nią system chłodzenia, utrzymujący optymalną temperaturę jednostki napędowej. Właściwa temperatura ma olbrzymie znaczenie dla stanu mieszanki paliwowo-powietrznej oraz jej spalania. Termostat samochodowy to najczęściej proste urządzenie w rodzaju mieszka wykonanego z cienkiej, mosiężnej blachy i wyposażone w zawór grzybkowy. W wielu współczesnych samochodach montowane są termostaty zawierające dodatkowo wosk, miedź, grafit i aluminium.

Sposób działania termostatu

Termostat układu chłodzenia jest odpowiedzialny za sterowanie temperaturą w ramach tego układu. W każdym z nich możemy wyróżnić bowiem tzw. mały i duży obieg, a to, do którego z nich trafi czynnik chłodzący zależy właśnie od termostatu. Jeśli bowiem temperatura cieczy chłodzącej znajduje się poniżej 80 stopni Celsjusza, zamknięty termostat umożliwia skierowanie jej do pompy. Gdy natomiast temperatura wynosi powyżej 90 stopni, termostat otwiera się, a czynnik chłodzący trafia do chłodnicy.

Typowe usterki termostatu w samochodzie

Każda usterka termostatu jest bardzo uciążliwa dla użytkownika. Uszkodzony w pozycji zamkniętej momentalnie uniemożliwia kontynuowanie jazdy, z kolei gdy jest permanentnie otwarty, w ogromnym stopniu pogarsza komfort jazdy. Warto więc na bieżąco kontrolować jego stan i w razie potrzeby - wymienić. Poprawnie funkcjonujący termostat przedłuża bowiem trwałość silnika i umożliwia zmniejszyć zużycie paliwa.

Sprawnie działający termostat w samochodzie nie może się zacinać, a jego otwór odpowietrzający musi posiadać odpowiednią drożność, czyli musi być nieustannie czysty. Zatkanie otworu odpowietrzającego spowoduje pojawienie się w termostacie pęcherzyków powietrza, które negatywnie wpłyną na jego pracę. Należy pamiętać, że jazda z uszkodzonym termostatem nawet na niewielkich dystansach może spowodować przegrzanie jednostki napędowej. Objawem uszkodzenia termostatu może być przede wszystkim zbyt wysoka temperatura silnika. Jednak termostat samochodowy może ulec awarii zarówno kiedy znajduje się w pozycji otwartej, jak i zamkniętej. Pamiętajmy, że nieprawidłowa temperatura silnika może być wywołana również na skutek zbyt niskiego poziomu płynu chłodniczego, nieodpowiedniego napięcia paska klinowego czy też przegrzewającego się radiatora chłodnicy.

Popularni producenci termostatów

  • Febi Bilstein
  • Valeo
  • Topran
  • Thermotec
  • SWAG
  • Wahler
  • Gates
  • Calorstat
  • Mehle

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy pełną gamę termostatów do każdej marki samochodu. W iParts.pl w szybki i prosty sposób znajdziesz dzięki naszej wyszukiwarce odpowiedni termostat dedykowany do Twojego modelu samochodu oraz rodzaju jednostki napędowej.

Powiązane kategorie produktowe

Wszystkie oferowane przez nas termostaty są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy). Zapewniamy darmową wysyłkę towaru przy zamówieniach o wartości co najmniej 399 zł brutto.

Najpopularniejsi producenci

Termostat MAHLE
Termostat CALORSTAT by Vernet
Termostat FEBI BILSTEIN
Termostat GATES
Termostat BorgWarner (Wahler)
Termostat EPS
Termostat MAXGEAR
Termostat TOPRAN
Termostat DAYCO

FAQ

Jakie są objawy uszkodzonego termostatu w samochodzie?

Zależnie od typu awarii, której uległ nasz termostat może wystąpić jeden z dwóch objawów. Silnik może ulec przegrzaniu nawet przy małej liczbie przejechanych kilometrów, lub silnik nie osiągnie właściwej dla swojej pracy temperatury. W obu przypadkach winowajcą jest przeważnie właśnie termostat, którego uszkodzenie może dać właśnie takie efekty.

Więcej: Termostat – funkcja, budowa i usterki

Jak samodzielnie wymienić termostat w samochodzie?

Procedura wymiany termostatu nie jest zbyt skomplikowana. Aby jej dokonać należy odczekać aż silnik auta obniży swoją temperaturę, następnie powinno się wypuścić część płynu chłodzącego, zdjąć rurę prowadzącą do termostatu i przystąpić do jego wymiany. Przed naprawą zaopatrzmy się w uszczelki potrzebne do ponownego montażu nowej części. Pamiętajmy również by przy montażu dokręcić śruby z odpowiednim momentem obrotowym, następnie jeszcze raz sprawdzić wszystkie połączenia, uzupełnić poziom płynu w silniku i po uruchomieniu dać mu pewien czas na odpowietrzenie się.

Co ile należy wymieniać termostat w silniku?

Nie ma jasno określonych wytycznych odnośnie trwałości termostatu. Przeważnie wymienia się go w sytuacjach, kiedy jesteśmy przekonani o jego uszkodzeniu, przeciekaniu uszczelki lub spodziewamy się, że ulegnie on awarii, np. po wykonaniu płukania układu chłodzenia. W takich sytuacjach warto przygotować się do wymiany i nie ryzykować uszkodzeniem naszego silnika.

Jaką rolę spełnia termostat w silniku spalinowym?

Zadaniem termostatu jest regulowanie temperatury cieczy chłodzącej. Dzieje się to przez otwieranie lub zamykanie przepływu cieczy chłodzącej przez chłodnicę. Jeśli temperatura silnika nie osiąga 90 stopni Celsjusza, to termostat jest zamknięty. Przy około 90 stopniach otwiera się on umożliwiając cieczy przepływ przez chłodnicę i utrzymanie odpowiedniej dla silnika temperatury.

Czy warto regenerować zepsuty termostat?

Nie. Mimo, że termostat jest prostym w budowie podzespołem naszego silnika to jego regeneracja mija się z celem. Cena za nowe zamienniki jest na tyle niska, że wszelkie naprawy części nie są opłacalne. Wymieniając część na nową mamy również większą szansę na to, że będzie ona w pełni sprawna i posłuży nam znacznie dłużej niż regenerowany element.

Ile kosztuje termostat?

Ceny termostatów do silników samochodowych wahają się w granicach od 20 do 70 zł. W naszym sklepie oferowane są produkty wysokiej jakości zapewniające kierowcy bezpieczeństwo oraz pewność podczas jazdy.