Termostaty samochodowe

Termostat samochodowy

Jeżeli termostat ulegnie uszkodzeniu, wówczas odpowiednie chłodzenie jednostki napędowej w samochodzie jest praktycznie niemożliwe. Sklep iParts.pl posiada szeroką gamę termostatów do praktycznie wszystkich modeli aut. Układ chłodzenia jest bardzo istotnym elementem każdego auta, dlatego też oferowane termostaty w naszym sklepie pochodzą wyłącznie od renomowanych producentów i są w 100% oryginalne.

Termostat w samochodzie

Odpowiednia temperatura podczas pracy silnika to istotna kwestia dla prawidłowego funkcjonowania całego układu napędowego. Odpowiada za nią system chłodzenia, utrzymujący optymalną temperaturę jednostki napędowej. Właściwa temperatura ma olbrzymie znaczenie dla stanu mieszanki paliwowo-powietrznej oraz jej spalania. Termostat samochodowy to najczęściej proste urządzenie w rodzaju mieszka wykonanego z cienkiej, mosiężnej blachy i wyposażone w zawór grzybkowy. W wielu współczesnych samochodach montowane są termostaty zawierające dodatkowo wosk, miedź, grafit i aluminium.

Sposób działania termostatu

Termostat układu chłodzenia jest odpowiedzialny za sterowanie temperaturą w ramach tego układu. W każdym z nich możemy wyróżnić bowiem tzw. mały i duży obieg, a to, do którego z nich trafi czynnik chłodzący zależy właśnie od termostatu. Jeśli bowiem temperatura cieczy chłodzącej znajduje się poniżej 80 stopni Celsjusza, zamknięty termostat umożliwia skierowanie jej do pompy. Gdy natomiast temperatura wynosi powyżej 90 stopni, termostat otwiera się, a czynnik chłodzący trafia do chłodnicy.

Typowe usterki termostatu w samochodzie

Każda usterka termostatu jest bardzo uciążliwa dla użytkownika. Uszkodzony w pozycji zamkniętej momentalnie uniemożliwia kontynuowanie jazdy, z kolei gdy jest permanentnie otwarty, w ogromnym stopniu pogarsza komfort jazdy. Warto więc na bieżąco kontrolować jego stan i w razie potrzeby - wymienić. Poprawnie funkcjonujący termostat przedłuża bowiem trwałość silnika i umożliwia zmniejszyć zużycie paliwa.

Sprawnie działający termostat w samochodzie nie może się zacinać, a jego otwór odpowietrzający musi posiadać odpowiednią drożność, czyli musi być nieustannie czysty. Zatkanie otworu odpowietrzającego spowoduje pojawienie się w termostacie pęcherzyków powietrza, które negatywnie wpłyną na jego pracę. Należy pamiętać, że jazda z uszkodzonym termostatem nawet na niewielkich dystansach może spowodować przegrzanie jednostki napędowej. Objawem uszkodzenia termostatu może być przede wszystkim zbyt wysoka temperatura silnika. Jednak termostat samochodowy może ulec awarii zarówno kiedy znajduje się w pozycji otwartej, jak i zamkniętej. Pamiętajmy, że nieprawidłowa temperatura silnika może być wywołana również na skutek zbyt niskiego poziomu płynu chłodniczego, nieodpowiedniego napięcia paska klinowego czy też przegrzewającego się radiatora chłodnicy.

Popularni producenci termostatów

  • Febi Bilstein
  • Valeo
  • Topran
  • Thermotec
  • SWAG
  • Wahler
  • Gates
  • Calorstat
  • Mehle

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy pełną gamę termostatów do każdej marki samochodu. W iParts.pl w szybki i prosty sposób znajdziesz dzięki naszej wyszukiwarce odpowiedni termostat dedykowany do Twojego modelu samochodu oraz rodzaju jednostki napędowej.

Powiązane kategorie produktowe

Wszystkie oferowane przez nas termostaty są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy). Zapewniamy darmową wysyłkę towaru przy zamówieniach o wartości co najmniej 399 zł brutto.