Płyn chłodniczy w iParts.pl

Płyn chłodniczyZadaniem układu chłodniczego jest odbieranie nadmiaru ciepła z jednostki napędowej. Nośnikiem ciepła jest płyn chłodniczy, który krąży w układzie pomiędzy blokiem i głowicą silnika, a chłodnicą.

Jaka jest rola płynu chłodniczego?

Ogrzany płyn chłodniczy przepływa przez wymiennik ciepła dzięki pracy pompy wody. W trakcie przepływu przez chłodzone powietrzem użebrowanie, płyn ulega schłodzeniu, a cykl odbierania ciepła z silnika zaczyna się od początku. Oprócz przenoszenia ciepła, zadaniem płynu chłodniczego jest także odpowiednia konserwacja układu – zapobieganie powstawaniu korozji i osadów oraz smarowanie pompy wody.

Kiedy wymienić płyn chłodniczy?

Większość producentów samochodów zaleca wymianę płynu chłodzącego co 60 tysięcy kilometrów przebiegu lub 2 lata. Wymianę płynu chłodniczego należy potraktować z należytą troską. Zaniechanie tej ważnej czynności może doprowadzić bowiem do powstania osadów zatykających kanaliki chłodnicy lub do uszkodzenia pompy wody, a nadmierne rozrzedzenie płynu może spowodować jego zamarznięcie zimą i rozsadzenie bloku silnika.

Czy płyny chłodnicze można ze sobą mieszać?

Płyny chłodnicze można ze sobą mieszać jednak tylko w ramach jednego ich rodzaju. Z uwagi na różnorodność stosowanych środków, niektóre płyny po zmieszaniu ze sobą wytrącają osady zakłócające pracę układu chłodzenia i powodujące równocześnie spadek stężenia dodatków w płynie chłodniczym. Mieszać można jedynie płyny wyprodukowane na takiej samej bazie i zawierające pakiety dodatków tego samego typu.

Sklep internetowy iParts.pl posiada bardzo bogatą ofertę płynów chłodniczych. Tylko u nas znajdziecie całą gamę produktów skierowanych do większości popularnych modeli samochodów.  Oferujemy płyny chłodnicze znanych i cenionych światowych producentów – m.in. Eurol, Febi Bilstein, Swag, SCT, Maxgear, Vaico.

Powiązane kategorie produktowe

Wszystkie oferowane przez nas produkty są fabrycznie nowe, posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy) i spełniają wszelkie europejskie normy produkcyjne.

W celu doboru odpowiedniego płynu chłodniczego, wybierz markę swojego samochodu z przedstawionego wyżej zestawienia, następnie model, rocznik i na końcu - wersję silnikową.

iParts.pl - Kontakt iParts.pl - Zalety

Nie narażaj swojego samochodu na potencjalne uszkodzenia i zamów w iParts.pl nowy płyn chłodniczy z dostawą do domu!

Najpopularniejsi producenci

Płyn chłodniczy FEBI BILSTEIN
Płyn chłodniczy SWAG
Płyn chłodniczy VALEO
Płyn chłodniczy VAICO
Płyn chłodniczy MAXGEAR
Płyn chłodniczy HEPU

FAQ

Jaką rolę spełnia płyn chłodniczy w jednostce napędowej samochodu?

Płyn chłodniczy ma za zadanie regulować temperaturę silnika podczas jego pracy. Nie pozwala on na przegrzanie jednostki napędowej, a w efekcie nie dopuszcza do jej trwałego uszkodzenia. Płyn chłodniczy przepływając przez kanały w bloku silnika odbiera od niego ciepło, a następnie schładzany jest w chłodnicy. Dodatkowo, przepływa on przez nagrzewnicę i umożliwia regulowanie temperatury powietrza dostającego się do kabiny pojazdu.

Więcej: Płyn chłodniczy w samochodzie. Jaką pełni rolę i w jaki sposób należy go wymieniać?

Czy różne płyny chłodnicze można ze sobą mieszać?

Tak, można mieszać ze sobą płyny chłodnicze jednak tylko i wyłącznie w obrębie jednego ich rodzaju. Na rynku jest obecnie kilka typów płynów chłodniczych, pomieszanie dwóch różnych rodzajów płynu może spowodować wytrącenie się osadów i w efekcie zatkanie drobnych kanałów w bloku silnika. To natomiast bardzo szybko doprowadzi do przegrzania oraz uszkodzenia silnika.

Co ile czasu należy wymieniać płyn chłodniczy w samochodzie?

Płyn chłodniczy należy wymieniać co 2 lata lub w interwałach co 60 tysięcy kilometrów. Dzięki temu możemy uniknąć zbieraniu się osadów i zanieczyszczeń prowadzących do zatykania się kanalików znajdujących się w bloku silnika. Jeśli wiemy, że nasz samochód jeździ znacznie dłużej bez wymiany płynu, warto całą procedurę rozpocząć od wykonania płukanki układu.

Więcej: Płukanie układu chłodzenia. Zobacz, jak i dlaczego warto to robić

Czy płyn chłodniczy można zastąpić wodą?

Tak, ale wodę stosujmy jako ostateczność. Jeśli już decydujemy się na uzupełnienie układu wodą to pamiętajmy, by była to woda zdemineralizowana, ponieważ nie posiada ona kamienia oraz innych minerałów, które pod wpływem temperatury mogą się wytrącać i osadzać we wnętrzu naszego silnika. Nie stosujmy również wody w zimie, ponieważ w wypadku jej zamarznięcia może dojść do rozsadzenia bloku silnika lub innych jego elementów.

Kiedy i jak uzupełniać braki płynu chłodniczego w silniku?

Pamiętajmy, by w momencie kiedy dolewamy płyn chłodniczy do silnika był on zimny. Nie można uzupełniać jego braków w momencie, kiedy nasza jednostka jest rozgrzania ponieważ ryzykujemy poważnym poparzeniem, a także uszkodzeniem bloku silnika. Poziom płynu będzie się wahał zależnie od temperatury, jednak zawsze powinien znajdować się w granicach wskazanych na zbiorniku wyrównawczym płynu chłodzącego.

Ile kosztuje płyn chłodniczy?

W naszym sklepie można znaleźć szeroki wybór płynów chłodniczych odpowiednich do wszystkich modeli samochodów. Ceny płynu chłodniczego do samochodów osobowych oraz dostawczych zaczynają się od 10 zł za butelkę, do nawet 400 zł.