Jak rozpoznać uszkodzenie regulatora napięcia? W jaki sposób sprawdzić, czy na pewno uległ awarii?

Data:
W kategorii Elektryka

Mało kto z Was zapewne w ogóle pamięta na co dzień o czymś takim, jak regulator napięcia. Dopóki działa, nie daje praktycznie żadnych oznak swojego istnienia. Ale gdy ulegnie awarii, auto momentalnie staje lub zaczyna wariować. Ten moment może być tak zaskakujący, że trudno w pierwszej chwili zorientować się, co się dzieje. Jak w takiej sytuacji rozpoznać i zweryfikować awarię regulatora napięcia?

Jakie objawy daje uszkodzony regulator napięcia?

W nowoczesnych samochodach w przypadku nagłej awarii regulatora napięcia należy spodziewać się tego, że auto nagle stanie i nie będzie chciało w żadnym wypadku ruszyć. Tak powinien zadziałać komputer pokładowy, który po wykryciu uszkodzenia w układzie ładowanie akumulatora awaryjnie odetnie całą samochodową elektrykę. Jest to wprawdzie rozwiązanie najbezpieczniejsze dla auta, ale nie zawsze mile widziane przez kierowców, którzy mogą nagle utknąć na środku drogi.

W starszych modelach aut uszkodzenie regulatora napięcia może wywołać istną lawinę awarii i usterek. Co to będą za awarie. Najprawdopodobniej zauważycie, że reflektory samochodu zaczynają nagle świecić coraz mocniej, aż nagle zgasną – właśnie spaliły się żarówki. Liczniki na desce rozdzielczej przestają działać, wszelkie możliwe kontrolki to zapalają się, to gasną lub w inny sposób dają znać o tym, że elektryka w Waszym aucie wariuje. Szybko też możecie odczuć, że funkcja ABS zanika i powraca co jakiś czas lub też cały układ zupełnie przestaje działać.

Jak zweryfikować podejrzenie awarii regulatora napięcia?

Jeśli opisane oznaki nie stanowią dla Was wystarczającego potwierdzenia, że uszkodzeniu uległ regulator napięcia, możecie samodzielnie w bardzo prosty sposób postawić prawidłową diagnozę. Jedyne, co będzie Wam do tego potrzebne, to miernik uniwersalny. Z jego pomocą możecie sprawdzić, jakiej wysokości napięcie ładowania generowane jest przez regulator. Pomiar ten musicie przeprowadzić na włączonym silniku, co może od razu wykluczać auta, w których awaria regulatora doprowadziła do wyłączenia samochodu i zablokowała możliwość ponownego startu motoru.

Prawidłowe napięcie przekazywane z alternatora, poprzez regulator, na akumulator, zwykle powinno wynosić pomiędzy 13,8 a 14,5 V. Jeśli po przystawieniu miernika do akumulatora, wskaźnik pokaże wartość 15 lub więcej volt (równie dobrze może to być 16, 18 czy 19), możecie mieć praktycznie stuprocentową pewność, że uszkodzeniu uległ regulator napięcia. Co zrobić w takiej sytuacji?

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny regulatorów napięcia w naszej ofercie!

Jak postępować w przypadku usterki regulatora napięcia?

Oczywistym rozwiązaniem problemu jest jak najszybsza wymiana uszkodzonego regulatora napięcia na nowy. I tu uwaga – starajcie się wybierać oryginalne regulatory i omijajcie szerokim łukiem niskiej jakości zamienniki. Opisane wyżej usterki wywołane awarią regulatora pokazują, jak ważny jest to element. Jego uszkodzenie może unieruchomić auto, doprowadzić do awarii wielu systemów, a nawet całej elektryki samochodu.

Uszkodzony regulator napięcia, jeśli pozostawicie niezabezpieczone auto na całą noc, może również łatwo doprowadzić do całkowitego rozładowania akumulatora, a tym samym skrócić poważnie jego żywotność lub poważnie go uszkodzić. Jeśli więc w Waszym aucie regulator napięcia ulegnie awarii, a do warsztatu możecie wybrać się dopiero następnego dnia, zawsze odłączajcie akumulator w pozostawionym pod domem samochodzie.


Komentarze

Spada napięcie i ładowanie
Łukasz
,
14.11.2022
Odpowiedz
U mnie dziwna sprawa. Rok temu robiony alternator ( łożyska i szczotki ) a teraz np wczoraj na drodze ekspresowej jadąc 90 i wymijając pojazd przyspieszyłem do 105km/h zapaliła się kontrolka akumulatora, gdy pojazd wrócił do 85-90 zgasło. Dziś już gorzej bo jadąc 60 się święci, zwalniając do ,45-50 nie świeci ale ... Po przejechaniu 20 km wyczułem że nie ładuje. Zapaliła się lampka ABS oraz trakcja. Radio zaczęło szwankować .. czy to alternator czy regulator ..
Ladowanie
Zbyszk
,
28.01.2022
Odpowiedz
A co jeśli mniej
Regulator - za duże napięcie
Zbyszek
,
04.12.2021
Odpowiedz
U mnie napięcie na akumulatorze w czasie pracy silnika wynosi 14,91V. czy mam uznać, że jest Ok czy wymieniać regulator?
Czy to napewnoregulator?
Agnieszka
,
13.09.2021
Odpowiedz
W moim przypadku dioda akumulatora miga (czasem świeci mocnym ciągłym światłem) przy zmniejszeniu prędkości jazdy. Najczęściej gdy "daję na dwujkę". Raz nawet po skręcie w prawo zgasł mi samochód. Nie zawsze też mi zapala od razu. Czy to może być wina regulatora napięcia, czy może to coś innego?
Migoczące oświetlenie
Paweł
,
01.11.2020
Odpowiedz
Witam czy ktoś spotkał się z takim problemem jak odpale samochód to na wolnych obrotach migocze oświetlenie w kabinie i śawiatła reflektorów także migoczą dodam gazu i wszystko ustaje czy to tez jest wina regulatora napięcia?
Jak dobrać regulator?
Marcin
,
21.03.2020
Odpowiedz
Nigdzie nie mogę znaleźć informacji jaki regulator jest w alternatorze Bosch 0 986 043 680 14v 100a, Vectra B 97r x16xel. PS. Ewidentnie mam 18v na regulatorze, mogę przejechać 300m do mechanika czy lepiej wziąć lawetę, bo komputer się spali?
pomiar napięcia
Gabriel
,
27.01.2020
Odpowiedz
Kiedys miałem podobne podejrzenie, ale na szczęście sprawdziłem to w sposób w tym artykule opisywany. Miernik uniwersalny pokazał jednak prawidłową wartość, więc nadal nie byłem pewien co jest nie tak. Dopiero wizyta u mechanika pokazała, że problem leżał gdzie indziej. Opisywany sposób sprawdzenia regulatora jak najbardziej prawidłowy, polecam w ten sposób sprawdzać
Nie polecam tanich zamiennikow z niepewnych źródeł
Piotrek
,
26.11.2019
Odpowiedz
Oj tak, trzeba bardzo uważać na tanie, beznadziejne zamienniki. Moi klienci już nie raz dali się nabrać na opowieści sprzedawców. Ja osobiście zawsze zamawiam u Was, więc mam pewność co do jakości i tak też polecam robić moim klientom.
Problemy z napięciem
Seweryn
,
16.10.2019
Odpowiedz
U mnie objawem uszkodzenia regulatora napięcia było większe napiecie ladowania na biegu jałowym przy wylaczonych odbiornikach. Wymiana pomogła. Świetny artykuł!
uszkodzony regulator
Robert
,
17.09.2019
Odpowiedz
Miałem podobny problem z regulatorem napięcia. Jak odpaliłem samochód to lampki na desce rozdzielczej zaczęły migać jak na choince.. Okazało się, że uszkodzony został regulator. Na szczęście nie jest to kosztowna sprawa

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.