Wycieraczki samochodowe w zimie - jak o nie dbać?

Data:
W kategorii Czyszczenie Szyb

Zima to specyficzny czas dla kierowców. W tym okresie większość z nas pamięta głównie o wymianie opon na zimowe, wycieraczki schodzą na dalszy plan. Jak jednak pokazuje praktyka, jesień i zima to dwie pory roku, które wymagają od wycieraczek najwięcej. Z kolei poprawna ich praca jest fundamentalna w zakresie bezpieczeństwa – każdy chyba zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczna jest jazda przy kiepskiej widoczności.

Większość współczesnych aut posiada dwie wycieraczki na szybie przedniej, z czego jedna przeciera lewą, a druga prawą część szyby poruszając się współbieżnie bądź przeciwbieżnie. Mniejsza część samochodów (najczęściej reprezentanci segmentu A - np. Peugeot 107, czy Toyota Aygo) posiadają jedną wycieraczkę z przodu (w takiej sytuacji pióro wycieraczki najczęściej wykonuje ruch nie po obwodzie fragmentu okręgu, tylko po mimośrodzie, aby oczyścić większą powierzchnię szyby).

Spora część ekspertów zaleca kierowcom wymianę piór wycieraczek (gumowa część wycieraczek, która ma styczność z szybą) dwa razy do roku. Przy kupnie tych elementów należy zwrócić uwagę na rodzaj – wycieraczki różnią się od siebie rodzajem mocowań, długością etc. Pamiętajmy więc, aby zawsze wybierać modele przeznaczone do naszego samochodu – niezależnie od tego, czy będą to wycieraczki klasyczne, czy płaskie – „aerodynamiczne”.

Kiedy dokonać wymiany? Z praktycznego punktu widzenia najlepszym okresem na to jest jesień. W tej porze roku używamy wycieraczek najczęściej ze względu na wzmożone opady deszczu. Według najnowszych badań wycieraczki podczas jesieni pracują kilkakrotnie dłużej, niż np. w przypadku lata. Inną sprawą jest to, że najcieplejsza pora roku jest jednocześnie najbardziej niekorzystna dla piór.

Po pierwsze, guma, z której wykonane są pióra wycieraczek, jest stale narażona na działanie słońca i wysokiej temperatury. Po drugie, w okresie tym korzystamy z wycieraczek głównie do usuwania zanieczyszczeń z szyby (rozgniecione owady, kurz itd.), więc pióra przesuwają się po suchej szybie, co z kolei przyczynia się do przyspieszonego zużycia tego elementu.

To czy wybierzemy wycieraczki płaskie, czy tradycyjne, w dużej mierze jest kwestią gustu. Fakt jest jednak taki, że w większości przypadków wycieraczki aerodynamiczne najwyższej klasy lepiej zbierają wodę, nie zostawiają smug i nie piszczą. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki bardziej stabilnemu kątowi natarcia oraz silniejszemu dociskowi. Warto natomiast wspomnieć, że nie ma przewidzianych specjalnych wycieraczek na zimę. I wycieraczki standardowe, i wycieraczki płaskie wykorzystuje się przez cały rok.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Osobną kwestią jest materiał z jaki wykonane są pióra. Powinniśmy zwrócić uwagę, czy wycieraczki którymi się interesujemy mają w składzie grafit – takie wycieraczki zazwyczaj są bardziej trwałe i mniej piszczą niż „czyste”, gumowe pióra wycieraczek.

W zimie eksploatacja wycieraczek jest trochę bardziej skomplikowana niż w pozostałych częściach roku, ponieważ dochodzą czynniki takie jak śnieg, mróz czy grad. Dobrym nawykiem jest sprawdzanie czy wycieraczki nie przymarzły do szyby przed każdym uruchomieniem auta. Jeśli tak się stało, wszelkie próby włączenia wycieraczek mogą zakończyć się przepalonym bezpiecznikiem w obwodzie.

Co zatem powinniśmy zrobić w takim przypadku? Unikajmy odrywania ich na siłę, bowiem działanie takie może uszkodzić pióra. Dużo lepszym rozwiązaniem jest użycie do tego celu odmrażacza do szyb. Aby uniknąć tego typu problemów, wielu kierowców zostawia auto z podniesionymi do góry ramionami wycieraczek.

Zimą pamiętajmy również o regularnym i dokładnym czyszczeniu gumek wycieraczek i powierzchni szyby. Im bardziej będziemy dbać o te elementy i trzymać je w czystości, tym dłużej będą służyć wycieraczki w naszym samochodzie. Nie bez znaczenia jest też płyn do spryskiwaczy – korzystajmy z tego, przeznaczonego do korzystania w zimie, dzięki czemu zniwelujemy ryzyko zamarznięcia. Wybór dobrych jakościowo produktów zapewni nam czyste szyby i bezpieczeństwo w nawet najtrudniejszych warunkach atmosferycznych.

Dzięki częściom z iParts.pl zapewnisz sobie idealną widoczność we wszystkich porach roku. W ofercie naszego sklepu znajdziesz części takie jak: 

Serdecznie zapraszamy do zakupów.


Komentarze

ramionka w górę
artur
,
18.03.2020
Odpowiedz
Od lat zostawiam podniesione ramiona wycieraczek i zimą i latem .Odkąd to robię nie muszę kupować co rok nowych;ten sposób uważam za doskonały ze względu:kurz,brud i śnieg się nie gromadzi na klapniętych na szybie.
Wycieraczki
Marcin
,
31.01.2019
Odpowiedz
Niektórych to nawet nie trzeba wymieniać, kiedy nastaje zima bo dalej świetnie sobie radzą. Moje wycieraczki, które mam od firmy Valeo, już przeżyły dwie zimy. I po tym czasie dalej nie robią żadnych smug, nie zostawiiają brudu na szybie, ani nie wydają dźwieku.
Wycieraczki na zime
Rambo
,
06.02.2017
Odpowiedz
Wycieraczki to bardzo ważna sprawa w czasie jazdy samochodem. Ja swoje trochę poniszczyłem na przymarzniętych szybach i muszę je na dniach wymienić, ale wiem już jakie kupić aby sprawdzały się w każdym sezonie.
porysowana szyba
animal
,
28.04.2016
Odpowiedz
Ponoć jak jest na wycieraczkach zamarznięty śnieg to potrafi dosyć mocno porysować szybę.
szyba
tolek
,
16.08.2016
Odpowiedz
u mnie tak było, wycieraczka lekko porysowała mi szybę :/
nowe wycieraczki
krystek
,
03.08.2016
Odpowiedz
z doświadczenia wiem, że nie ma sensu zakładać nowych wycieraczek na zimę, ponieważ na wiosnę będą do wymiany jeśli kilka razy włączymy je na zamarzniętej szybie
wymiana
kondzio
,
26.04.2016
Odpowiedz
zawsze przed zimą i późna wiosną wymieniam wycieraczki na nowe! sól, błoto pośniegowe i lód potrafią je zniszczyć w łatwy sposób
zamarzła
kryniu_215
,
20.04.2016
Odpowiedz
jak raz chciałem odkleić wycieraczkę od szyby bo przymarzła to cała guma została na szybie - a można było poczekać aż się nagrzeje w środku
Wycieraczki
Mariusz
,
15.04.2016
Odpowiedz
W zimie to trzeba pamiętać żeby nie uruchomić wycieraczek jak są przymarznięte do szyby bo guma zostanie a ramie wycieraczki pójdzie do góry i kolejny wydatek.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.