Szkieletowe, bezszkieletowe czy hybrydowe? Jaki rodzaj wycieraczek powinniście wybierać i dlaczego?

Data:
W kategorii Pióra wycieraczek

Wiosna to tradycyjnie najlepszy moment na prace związane z konserwacją samochodu oraz wszelkie niezbędne wymiany. To również najlepszy czas na wymianę wycieraczek. Być może tej właśnie wiosny spróbujecie czegoś nowego i wymienicie swoje stare, sprawdzone już wycieraczki na jakiś nowy model? Wybierać możecie spośród wycieraczek szkieletowych, bezszkieletowych oraz hybrydowych. Ale wybierajcie ostrożnie, bo faktyczna rola wycieraczek wykracza daleko poza samo tylko usuwanie wody z przedniej szyby.

Jaka jest faktyczna rola wycieraczek samochodowych?

Niby jest to takie proste, a ciągle wielu kierowców nie zdaje sobie w pełni sprawy ze znaczenia, jakie pełnią zwykłe samochodowe wycieraczki. Ich faktyczną rolą nie jest bowiem usuwanie wody z przedniej i tylnej szyby, nie jest nią nawet dbałość o jak najlepszą widoczność w czasie opadów deszczu czy śniegu. Faktyczną rolą wycieraczek samochodowych jest dbałość o bezpieczeństwo Wasze, Waszych pasażerów oraz wszystkich pozostałych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajcie o tym zawsze podczas kupowania nowych wycieraczek. Pamiętajcie, że wybieracie części, które mogą zadecydować o bezpieczeństwie wielu osób. Bo wystarczy jedna szersza smuga na przedniej szybie, niedostatecznie szybko zebrana warstwa wody lub śniegu czy zbyt mały zasięg pióra, aby doszło do nieszczęścia.

Stając przed wyborem zakupu wycieraczek samochodowych:

 • szkieletowych,
 • bezszkieletowych,
 • hybrydowych,

zawsze wybierajcie rozważnie. W razie wątpliwości możecie zasięgnąć rady naszych ekspertów na iParts.pl, z którymi skontaktujecie się telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem czata.

Skąd wynika tak duża popularność wycieraczek szkieletowych?

Jak w przypadku wielu innych rozwiązań, wycieraczki samochodowe szkieletowe są najpopularniejsze z powodu ich długotrwałej obecności na rynku oraz – co być może ma nawet większy wpływ na zainteresowanie nimi – ze względu na swoją niską cenę.

Wycieraczki szkieletowe to proste i solidne konstrukcje oparte o profile dopasowane do różnych rodzajów szyb i pojazdów. Na rynku znaleźć można je w kilku wersjach, różniących się od siebie:

 • systemami montażu,
 • rodzajami zastosowanych zacisków,
 • jakością wykonania.

Wycieraczki szkieletowe charakteryzują się:

 • mocnym, całkowicie metalowym ramieniem,
 • równo przyciętą krawędzią wycierania,
 • trwałością,
 • ośmioma punktami docisku rozmieszczonymi na całej długości pióra.

I właśnie te 8 punktów docisku stanowi ich słaby punkt. Dlaczego? Ponieważ w niskiej jakości lub zużytych wycieraczkach mogą one prowadzić do obniżenia efektywności pracy i pozostawiania szerokich smug na samym środku szyby.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny wycieraczek samochodowych w naszej ofercie!

Dlaczego warto postawić na wycieraczki bezszkieletowe?

Pozornie w wycieraczkach bezszkieletowych chodzi przede wszystkim o „odchudzenie” całej ich konstrukcji oraz o poprawę ich wyglądu. W rzeczywistości jednak za tego typu rozwiązaniem stoi znacznie ważniejszy powód. Jaki?

Kluczową cechą wycieraczek bezszkieletowych jest to, iż przylegają one do szyby bardzo ściśle i bardzo równo. Pod tym względem znacząco przewyższają wycieraczki szkieletowe, zapewniając dużo lepszą efektywność w zbieraniu wody i wszelkich zanieczyszczeń z szyb o dowolnym kształcie. Co jeszcze przemawia za postawieniem na wycieraczki bezszkieletowe?

 • stylowy kształt i dynamiczna linia pióra,
 • mocno poprawiona aerodynamika,
 • odporność na przymarzanie,
 • redukcja dźwięku wywoływanego przez pęd powietrza podczas szybkiej jazdy.

Wadą wycieraczek bezszkieletowych jest natomiast ich cena – wyższa niż wycieraczek szkieletowych. Za jakość jednak zawsze trzeba zapłacić po prostu więcej.

Kto powinien używać wycieraczek hybrydowych?

Wycieraczki hybrydowe, jak sama nazwa wskazuje, stanowią efekt połączenia najlepszych cech wycieraczek szkieletowych i bezszkieletowych. Co w ten sposób otrzymaliśmy?

Wycieraczki hybrydowe wyróżniają się:

 • bardzo estetycznym wyglądem – dynamiczna linia, stylowy kształt, dokonały dobór kolorów i materiałów,
 • niezwykle łatwym montażem,
 • dużą efektywnością,
 • trwałością i solidnością konstrukcji.

Wycieraczki hybrydowe to rozwiązanie w sam raz dla tych, którzy cenią sobie nie tylko jakość i skuteczność, ale też dobry wygląd. A wycieraczki na ten wygląd maja wpływ niemały. Aby się o tym przekonać, wystarczy choćby tylko na próbę założyć na przedniej szybie parę dobrych wycieraczek hybrydowych. Nie tylko nadadzą aut nowego wyrazu, ale też zapewnią widoczność i komfort jazdy na poziomie, z którego już nigdy nie będziecie chcieli zrezygnować.

Nie wierzycie? Sprawdźcie sami!


Komentarze

wycieraczki
Wojtek
,
20.08.2020
Odpowiedz
Fajnie było poczytać o wycieraczkach – nie sądziłem, że to taki szeroki temat i że na rynku jest ich kilka rodzajów. Przed zimą muszę wymienić wycieraczki z tyłu i przodu, może więc faktycznie zdecyduje się na wycieraczki bezszkieletowe. Te szkieletowe działają dobrze przez kilka miesięcy, potem tylko zostawiają wszędzie smugi i niedoczyszczone paski. Teraz już przynajmniej wiem czemu się tak dzieje.
wycieraczki hybrydowe
Marek
,
23.07.2020
Odpowiedz
Jeśli chodzi o wycieraczki to ja zawsze kupuję te hybrydowe ze względu na to jakie posiadają zalety. Ich konstrukcja ma dodatkowe wzmocnienie, dlatego stelaż bardzo dobrze dociska pióro do szyby, a wycieraczka odpowiednio spełnia swoją funkcję. Mam u siebie hybrydy firmy Valeo mogę szczerze polecić ;)

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.