Osuszacz klimatyzacji w iParts.pl

Osuszacz klimatyzacjiUkład klimatyzacji samochodowej wyposażony jest w tak zwany osuszacz. Ma on za zadanie wychwytywać z czynnika roboczego klimatyzacji wilgoć, która mogłaby uszkodzić kompresor klimatyzacji i zawór rozprężny. Wymiana filtra osuszacza to czynność, której nie można bagatelizować i należy przeprowadzić w razie stwierdzania spadku wydajności układu.

Kiedy wymienić osuszacz?

Warto pamiętać, że awaria skraplacza oznacza nie tylko wymianę kondensera, ale również osuszacza. Wilgoć, która dostaje się do układu wchłaniana jest przez środek higroskopijny (desykant), którym wypełniony jest osuszacz. Ze względu na niewielką objętość, osuszacz ma ograniczoną zdolność absorpcji, a wilgoć powoduje powstawanie kwasów wywołujących korozję.

Osuszacz powinien być wymieniany co około 2 lata oraz za każdym razem, jeśli mamy do czynienia z otwarciem układu, wymianą kondensera lub zatarciem sprężarki. Ceny osuszaczy nie są wygórowane więc z wymianą tego elementu nie warto zwlekać.

Jak wymienić filtr osuszacz?

Obudowa filtra osuszacza ma wziernik, przez który można stosunkowo łatwo ocenić stan jego zużycia. Całkowicie zatkany, niesprawny filtr osuszacza uniemożliwi działanie klimatyzacji i może doprowadzić do awarii sprężarki i innych elementów układu. Wymiana filtra sprowadza się do odciągnięcia czynnika roboczego z układu klimatyzacji, wykręcenia filtra wraz z obudową i zamontowania nowego w jego miejsce. Na sam koniec należy sprawdzić układ pod kątem szczelności i ponownie napełnić czynnikiem roboczym.

Czy można zamontować używany osuszacz?

Nie warto dać się zwieść ogłoszeniom, gdzie sprzedawcy za niewielkie pieniądze oferują używany osuszacz w "dobrym stanie". To po prostu nie jest możliwe. Pamiętajcie, że osuszacz to element eksploatacyjny jednorazowego użytku. Nawet nowy osuszacz może nie spełnić swojego zadania, jeśli zostanie rozhermetyzowany i przez dłuższy czas wystawiony na działanie powietrza. Osuszacze na czas magazynowania wypełniane są azotem i hermetycznie zamykane, co pozwala zachować im swoje cenne właściwości.

O czym należy pamiętać?

Warto zaznaczyć, że wymiana osuszacza jest możliwa jedynie w wyspecjalizowanym warsztacie, który dysponuje odpowiednim sprzętem do obsługi klimatyzacji.

Powiązane kategorie produktowe

Sklep motoryzacyjny iParts.pl posiada bardzo bogatą ofertę osuszaczy, gdzie można znaleźć całą gamę produktów do większości popularnych modeli samochodów. Oferujemy osuszacze znanych i cenionych światowych producentów, takich jak Valeo, Nissens, Prasco, Hella, oraz Delphi. Osuszacze tych marek znane są ze swojej niezawodności i są świetnym przykładem doskonałej technologii.

Wszystkie oferowane przez nas osuszacze klimatyzacji są fabrycznie nowe, posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy) i spełniają wszelkie europejskie normy produkcyjne.

W celu doboru odpowiedniego osuszacza do swojego samochodu, wybierz markę auta z przedstawionego wyżej zestawienia, następnie model, rocznik i na końcu - wersję silnikową.

Nie narażaj układu klimatyzacji na potencjalne uszkodzenia i zamów w iParts.pl nowy osuszacz z dostawą do domu!

Polecane akcesoria do układu klimatyzacji:

Najpopularniejsi producenci

Osuszacz NRF
Osuszacz BEHR HELLA SERVICE
Osuszacz NISSENS
Osuszacz MAHLE
Osuszacz DELPHI
Osuszacz MAXGEAR
Osuszacz DENSO
Osuszacz VEMO
Osuszacz VALEO

FAQ

Czy osuszacz należy wymieniać okresowo?

Osuszacz klimatyzacji powinien być wymieniany co około 2 lata. Większość kierowców o tym nie pamięta, co doprowadza do powstawania znacznej ilości wilgoci we wnętrzu samochodu oraz w układzie klimatyzacji co z czasem doprowadza do jego zużycia oraz powstawania przykrego zapachu wilgoci w samochodzie.

Jak wymienić osuszacz w swoim samochodzie?

Zależnie od modelu samochodu osuszacz może znajdować się w różnych miejscach. Przeważnie znajdziemy go pod maską. Osuszacz musi zostać wymieniony w sprawny sposób. Czas od wyjęcia go ze szczelnego pudełka do momentu założenia go w samochodzie nie powinien przekroczyć 30 minut. Warto o tym pamiętać, ponieważ tylko wtedy możemy być pewni, że spełni on swoje zadanie.

Co się stanie jeśli nie wymienimy osuszacza?

Możemy w ten sposób doprowadzić do uszkodzenia kompresora klimatyzacji oraz zniszczenia całego układu. Dodatkowo w układzie będzie zatrzymywać się znaczna ilość wilgoci, która z czasem doprowadzi do powstania przykrego zapachu we wnętrzu naszego samochodu.

Czy dam radę samodzielnie wymienić osuszacz?

Tak, postępując zgodnie z instrukcją producenta oraz wykorzystując podstawowe narzędzia jesteśmy w stanie samodzielnie go wymienić. Pamiętajmy też, by dokonać tego tuż po ozonowaniu klimatyzacji i uważajmy by nie narazić osuszacza na wpływ otoczenia.

Czy mogę kupić używany osuszacz do swojego samochodu?

Nie. Osuszacz powinien być wymieniany zawsze na nowy element. Dodatkowo powinien być odpowiednio przechowywany tak, by nie miał żadnego kontaktu z wilgocią. Montaż używanego podzespołu, który był już wykorzystywany, a w dodatku nie posiada oryginalnego, szczelnego zamknięcia nie ma sensu.

Jaka jest cena osuszacza klimatyzacji?

Osuszacze klimatyzacji kosztują w granicach od 30 do 170 zł. Części oferowane w naszym sklepie internetowym pasują do wszystkich nowoczesnych układów klimatyzacji montowanych w samochodach.