Zawory układu klimatyzacji

Klimatyzacja samochodowa to już nie luksus, lecz konieczność i standard w wyposażeniu większości współczesnych aut. Jako pierwsi w latach pięćdziesiątych uzbroili swój samochód w klimatyzację Amerykanie. Był to seryjnie produkowany Chrysler Imperial Airtemp. Ponad 90 procent samochodów wyprodukowanych po 2008 roku ma na wyposażeniu klimatyzację. Jednak, aby móc się cieszyć z przyjemnego chłodu podczas jazdy, klimatyzacja musi działać prawidłowo. Zapewnia to m.in. zawór rozprężny klimatyzacji.

Właściwe praca klimatyzacji zależy przede wszystkim od odpowiedniego rozprężania czynnika chłodniczego znajdującego się pod wysokim ciśnieniem. Za prawidłowość przebiegu tego procesu odpowiadają zazwyczaj zawory klimatyzacji. Zawór rozprężny to element termostatyczny, który pracuje w sposób proporcjonalny, a więc w zależności od obciążenia cieplnego zawór stabilizuje poziom napełnienia parownika czynnikiem chłodniczym. Odpowiednia regulacja chłodziwa w klimatyzacji eliminuje pojawianie się zjawiska tzw. szronienia parownika, czyli zamarzania skroplin na żeberkach parownika z powodu krążenia w systemie zbyt dużej ilości czynnika chłodniczego. Zawór klimatyzacji ma jedno kluczowe zadanie – ma odpowiadać za prawidłową wydajność układu chłodzenia.

Do prawidłowego serwisowania i diagnostyki działania klimatyzacji w samochodzie służą zaworki serwisowe do klimatyzacji. Dzięki nim można podpiąć adaptery stacji klimatyzacji lub manometry serwisowe. Zawory służą do napełniania i opróżniania systemu klimatyzacji lub sprawdzenia panującego w urządzeniu ciśnienia. Zaworki serwisowe to elementy iglicowe o działaniu samoczynnym. Do nieszczelności systemu klimatyzacji często właśnie dochodzi w porcie serwisowym. Wówczas jedyną słuszną decyzją jest wymiana tych elementów na nowe. Zaworki serwisowe do klimatyzacji samochodowej należy dobierać na podstawie wyglądu oraz wymiarów oryginalnego elementu.

Zapraszamy do sklepu iParts.pl po wysokiej jakości zawory rozprężne i zaworki serwisowe do klimatyzacji samochodowej!

Najpopularniejsi producenci

Zawory klimatyzacji AKS DASIS
Zawory klimatyzacji AVA QUALITY COOLING
Zawory klimatyzacji PRASCO
Zawory klimatyzacji SIDAT
Zawory klimatyzacji MEAT & DORIA
Zawory klimatyzacji HOFFER
Zawory klimatyzacji VAN WEZEL
Zawory klimatyzacji HELLA
Zawory klimatyzacji BEHR HELLA SERVICE