Sterownik klimatyzacji samochodowej

Sterownik klimatyzacji

Układ klimatyzacji w samochodzie jest potrzebny, ale nie niezbędny. Na pewno wpływa on w znaczny sposób na komfort podróżowania. Jednak jazda z niesprawną klimatyzacją może być przyczyną wielu późniejszych kosztownych napraw. Jednym z istotniejszych elementów układu, o którym często zapominamy, jest sterownik klimatyzacji samochodowej.

Układ klimatyzacji w samochodzie

Klimatyzacja samochodowa funkcjonuje na zasadzie zaplanowanej manipulacji temperaturą oraz ciśnieniem czynnika chłodzącego. Na skutek sprężania układ podnosi ciśnienie czynnika roboczego oraz jego temperaturę. Czynnik trafia do skraplacza, w którym jest on zmieniany w gorącą ciecz pod wysokim ciśnieniem. Następnie trafia on do osuszacza, gdzie usuwana jest wilgoć oraz zanieczyszczenie. W ostatnim etapie układ klimatyzacji obniża temperaturę czynnika chłodniczego na skutek zjawiska rozprężania, które ma miejsce w parowniku. W tym samym czasie czynnik ponownie zmienia swój stan skupienia na gazowy. Proces chłodzenia powietrza w samochodzie opiera się w głównej mierze na pojęciu tzw. ciepła utajonego. Jest to energia pobierana lub oddawana przez powietrze lub inne substancje w momencie, gdy woda zmienia swój stan skupienia.

Sterownik klimatyzacji samochodowej

W dzisiejszych samochodach spotkać można nadal dwa sposoby obsługiwania klimatyzacji – manualny oraz automatyczny. W pierwszym rozwiązaniu stosowany jest sterownik klimatyzacji samochodowej, który umożliwia pracę jedynie z ręcznym ustawieniem parametrów. Drugi system wykorzystuje automatyczną regulację klimatyzacji (climatronic). W zależności od samochodu może on posiadać Automatyczny System Kontroli Temperatury (ang. Automatic Temperature Control – ATC), który jest kontrolowany i sterowany przez komputer pokładowy. Regulacja temperatury odbywa się zazwyczaj za pomocą sygnałów przesyłanych przez czujniki znajdujące się we wnętrzu pojazdu. Chodzi tu m.in. o czujniki nasłonecznienia znajdujące się na podszybiu, czujniki temperatury kanału zasysania świeżego powietrza czy też czujniki kontrolujące poziom temperatury nawiewanego powietrza do kokpitu. Sygnały pochodzące z czujników odbiera sterownik klimatyzacji w samochodzie, który dostosowuje optymalną temperaturę do aktualnych warunków panujących we wnętrzu auta. Zgodnie z badaniami niemieckiego ADAC, automatyczna klimatyzacja samochodowa zużywa mniej paliwa niż czyni to system manualny klimatyzacji.

Popularni producenci sterowników klimatyzacji samochodowej

  • Febi Bilstein
  • Valeo
  • Hella
  • Thermotec
  • SWAG
  • NRF
  • Denso
  • FrigAir

Sterownik klimatyzacji samochodowej to niezbędne urządzenie do sprawnego działania całego układu klimatyzacji. Jego awaria może doprowadzić nie tylko do braku chłodzenia kokpitu auta, ale również może negatywnie wpłynąć na poszczególne elementy systemu. W iParts.pl znajdziesz tanie sterownik klimatyzacji w samochodzie, zapewniający jednocześnie bardzo dobrą jakość i bezpieczeństwo użytkowania. Wystarczy wybrać markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podać wersję silnikową auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz.

Jeżeli interesuje Cię dobrej jakości sterownik klimatyzacji samochodowej, w iParts.pl znajdziesz to, czego szukasz. Współpracujemy wyłącznie ze sprawdzonymi i godnymi zaufania kontrahentami. Wszystkie produkty są fabrycznie nowe i posiadają gwarancję producenta. Zapewniamy profesjonalna obsługę, najniższe ceny oraz szybką realizację zamówienia.

Polecane akcesoria do układu klimatyzacji:

Najpopularniejsi producenci

Sterownik MAXGEAR
Sterownik THERMOTEC
Sterownik MAHLE