Kompresory klimatyzacji w iParts.pl!

Sprężarka klimatyzacji

Kompresor klimatyzacji, czyli sprężarka, to prawdopodobnie najważniejsza część całego układu chłodzącego w samochodzie. Uszkodzenie lub awaria sprężarki klimatyzacji może się wiązać z dość dużymi kosztami jej naprawy. W iParts.pl oferujemy pełną gamę kompresorów klimatyzacji do wszystkich modeli samochodów w najniższych rynkowych cenach. Gwarantujemy wyłącznie części pochodzące od najlepszych światowych producentów elementów klimatyzacji samochodowej.

Kompresor klimatyzacji w samochodzie

Warto zaznaczyć, że kompresor klimatyzacji jest najdroższym komponentem całego układu klimatyzacji. Kompresor, zwany również sprężarką, jest mechaniczną i bardzo precyzyjną częścią. Niezwykle ważne jest zatem, aby eksploatując samochód pamiętać o stałym uzupełnianiu oleju w układzie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że kompresor będzie należycie nasmarowany, a nasz układ klimatyzacji będzie działał bez zarzutu. Obecnie we współczesnych samochodach stosuje się najczęściej tłokowe kompresory klimatyzacji, o stałym skoku tłoka oraz zmiennym skoku tłoka, które mogą być sterowane elektromagnesem lub sterowane bez elektromagnesu. Sprężarka klimatyzacji sterowana elektromagnesem to konstrukcja starsza, lecz nadal często spotykana, która jest wyposażona w sprzęgło elektromagnetyczne. Drugi typ kompresora posiada natomiast tzw. sprzęgło zrywalne, które jest sterowane przez elektrozawór. Ten typ sprężarki klimatyzacji samochodowej wykorzystywany jest obecnie w najnowszych auta.

Sposób działania kompresora klimatyzacji

Kompresor klimatyzacji jest częścią, która napędza cały układ klimatyzacji. Jego zadaniem jest tłoczenie czynnika chłodzącego o wysokiej temperaturze i ciśnieniu na stronę rozprężania i zasysanie pary czynnika o niskim ciśnieniu po stronie wlotowej (niskiego ciśnienia). Reasumując - zapewnia on obieg czynnika chłodzącego w systemie klimatyzacji. Kompresor klimatyzacji napędzany jest bezpośrednio z silnika pojazdu, za pomocą paska klinowego. Sprężarka klimatyzacji jest więc swego rodzaju pompą ssąco-tłoczącą i jednocześnie urządzeniem sprężającym. Ze względu na budowę można wyróżnić trzy główne rodzaje sprężarek klimatyzacji: sprężarki tłokowe, łopatkowe oraz spiralne.

Typowe usterki kompresora klimatyzacji w samochodzie

Sprężarka klimatyzacji to najbardziej skomplikowany i zaawansowany technicznie element klimatyzacji samochodowej. Duże obciążenia towarzyszące pracy kompresora sprawiają, że ulega on stopniowemu zużyciu oraz awariom. Najczęściej dochodzi do zatarcia sprężarki klimatyzacji na skutek braku czynnika chłodzącego lub zbyt małej ilości oleju smarującego, a także w wyniku zanieczyszczenia czynnika chłodzącego lub dostania się do niego wody. Przyczyną zatarcia kompresora klimatyzacji może być również nabicie układu zbyt dużą ilością czynnika chłodzącego. Innym problemem pojawiającym się podczas użytkowania klimatyzacji jest przegrzewanie się sprężarki na skutek wadliwej pracy skraplacza, który generuje zbyt wysoką temperaturę czynnika chłodzącego. Kompresor klimatyzacji może ulec uszkodzeniu również na skutek błędów podczas jego wymiany. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których w trakcie wymiany urządzenia do układu dostaną się opiłki lub inne zewnętrzne zanieczyszczenia. Sprężarki klimatyzacji samochodowej mogą również odmówić posłuszeństwa na skutek uszkodzenia paska klinowego lub w wyniku zapchania zaworu rozprężnego.

Popularni producenci kompresorów klimatyzacji

 • Febi Bilstein
 • Valeo
 • Thermotec
 • Denso
 • NRF
 • Van Wezel
 • Hella
 • Meat&Doria
 • Delphi
 • AKS Dasis
 • Prasco
 • Diederichs
 • Lucas Electrical

W iParts.pl znajdziesz tani kompresor klimatyzacji do każdego modelu samochodów. Jednak tani nie oznacza gorszy. Wszystkie oferowane sprężarki pochodzą od sprawdzonych i godnych zaufania producentów, którzy gwarantują najwyższą jakość wykonania i maksymalną wydajność tych urządzeń. W celu wybrania odpowiedniego kompresora klimatyzacji do Twojego auta, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu wersję silnikową

Powiązane kategorie produktowe

Wszystkie oferowane przez nas kompresory klimatyzacji są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy). Zapewniamy pełną obsługę na każdym etapie zakupów, fachową pomoc techniczną oraz natychmiastową realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Kompresor klimatyzacji AVA QUALITY COOLING
Kompresor klimatyzacji SIDAT
Kompresor klimatyzacji AKS DASIS
Kompresor klimatyzacji HELLA
Kompresor klimatyzacji BEHR HELLA SERVICE
Kompresor klimatyzacji MEAT & DORIA
Kompresor klimatyzacji HOFFER

FAQ

Jakie są najczęściej występujące awarie kompresora klimatyzacji?

Najczęściej głównym czynnikiem, przez który dochodzi do awarii sprężarki klimatyzacji jest brak odpowiedniego smarowania. Problem ten wynika z braku odpowiedniego serwisowania klimatyzacji w naszym aucie. Drugim powodem mogą być zanieczyszczenia, które w dłuższym okresie są w stanie całkowicie zniszczyć kompresor. Pamiętajmy zatem o regularnym serwisowaniu układu i dbaniu o jego stan.

Więcej: Jakie są typowe usterki kompresora klimatyzacji?

Czy warto regenerować kompresor klimatyzacji?

Jeśli mamy pewność, że regeneracja będzie wykonana kompleksowo to warto oddać własną sprężarkę do serwisu. Musimy tylko upewnić się, że wymienione zostaną wszystkie kluczowe elementy i że zastąpione zostaną częściami markowymi, dobrej jakości, na które będziemy mieli gwarancję. Jeśli mamy wątpliwości lub nie mamy czasu na oczekiwanie to lepiej zdecydować się na zakup nowej części.

Więcej: Czy warto regenerować sprężarkę klimatyzacji?

Jak wymienić kompresor klimatyzacji?

Procedura wymiany kompresora klimatyzacji jest dość złożona i zależna od modelu samochodu. Przeważnie jest on zamieszczony nisko w komorze silnika, napędzany jest paskiem klinowym, podobnie jak inne elementy osprzętu silnika. Do jego wymiany warto podnieść samochód na podnośniku lub posiłkować się kanałem.

Więcej: Jak wymienić kompresor klimatyzacji?

Jakie są najczęstsze objawy usterek kompresora klimatyzacji?

Do najczęściej występujących objawów problemów z kompresorem klimatyzacji możemy zaliczyć nieszczelności w układzie powodujące znikanie czynnika, głośną pracę, nietypowe hałasy dochodzące ze strony sprężarki po włączeniu klimatyzacji oraz słabe chłodzenie powietrza wdmuchiwanego do wnętrza samochodu.

Jak zadbać o kompresor klimatyzacji w swoim samochodzie?

Starajmy się przede wszystkim regularnie poddawać nasz układ klimatyzacji kompleksowemu serwisowaniu. Ozonowanie klimatyzacji, sprawdzanie jej szczelności oraz wymiana oleju w sprężarce z pewnością wydłużą jej żywot w znaczny sposób.

Ile kosztuje kompresor klimatyzacji?

W naszym sklepie internetowym można znaleźć szeroki wybór tych części, przeznaczonych do wielu popularnych modeli samochodów. Ceny kompresorów klimatyzacji wahają się od 110 do 1230 zł. Cena zależna jest od modelu kompresora oraz wymagań instalacji, które musi on spełnić.