Katalizatory samochodowe

Katalizator samochodowy, nazywany również konwerterem lub reaktorem katalitycznym, to element współczesnego układu wydechowego, którego głównym zadaniem jest niwelowanie szkodliwych związków chemicznych wydzielanych wraz ze spalinami do środowiska naturalnego. Oferujemy szeroki wybór katalizatorów samochodowych do praktycznie wszystkich modeli aut dostępnych obecnie na rynku zarówno wtórnym, jak i pierwotnym. Nasze katalizatory to najwyższa jakość oraz bezpieczeństwo użytkowania potwierdzone przez renomowanych producentów części samochodowych.

Katalizator w samochodzie

Z zewnątrz katalizator samochodowy może przypominać tłumik układu wydechowego. Urządzenie ma najczęściej postać blaszanej puszki, w której znajduje się ogromna liczba wąskich kanalików mających strukturę plastra miodu. Są one pokryte substancjami wspomagającymi usuwanie szkodliwych substancji ze spalin. Chodzi przede wszystkim o tlenek węgla, węglowodory i tlenki azotu, które są najbardziej groźne dla środowiska naturalnego. Katalizatory neutralizujące te substancje nazywane są trójfunkcyjnymi i znaleźć je możemy m.in. w silnikach benzynowych. Z kolei w samochodach z silnikami wysokoprężnymi, katalizatory usuwają jedynie tlenki azotu, a czasem także cząstki sadzy.

Sposób działania katalizatora

Stale zaostrzające się przepisy i normy wywierają wpływ na producentach samochodów, aby produkować samochody nie tylko wydajne, ale także bezpieczne z punktu widzenia środowiska naturalnego, co doprowadziło do rozwoju katalizatorów. Działanie reaktora katalitycznego opiera się w głównej mierze na reakcji substancji zawartych w spalinach z katalizatorem. Znajdujące się w nim substancje katalityczne to zazwyczaj metale szlachetne, jak np. rod, pallad czy też platyna. Optymalne warunki pracy dla katalizatora dobierane są poprzez odpowiednie sterowanie jednostki napędowej oparte na informacjach pochodzących z sondy lambda.

Typowe usterki katalizatora w samochodzie

Katalizator to stosunkowo delikatny element, na który wpływ może mieć nierówna praca silnika, zużyte świece zapłonowe czy niesprawne przewody wysokiego napięcia. Efektem takich usterek jest docieranie niespalonego paliwa do katalizatora, co może wiązać się z wieloma problemami, w tym nawet pęknięciem katalizatora. Należy też uważać, aby nie wjeżdżać gwałtownie w kałuże, ponieważ zimna woda i rozgrzany katalizator mogą spowodować natychmiastową reakcję – i tu ryzykiem jest pęknięcie ceramicznego wkładu katalizatora. W katalizatorach ceramicznych najczęściej dochodzi do zużycia rdzenia urządzenia. Zazwyczaj taka usterka pojawia się w samochodach wyposażonych w jednostki napędowe zasilane dodatkowo gazem LPG, w których to tego typu instalacja została nieprawidłowo wyregulowana.

Najczęstszymi objawami uszkodzenia katalizatora jest spadek mocy silnika lub zbyt duży hałas dobiegający spod podwozia. Większość katalizatorów wytrzymuje przebieg na poziomie 200 tys. km i więcej. Zepsuty katalizator, który nie oczyszcza spalin w sposób prawidłowy, należy najlepiej wymienić na nowy lub fachowo naprawić w profesjonalnym serwisie samochodowym. Zużyte reaktory katalityczne są poddawane recyklingowi, podczas którego odzyskiwane są metale szlachetne.

Popularni producenci katalizatorów

  • Bosal
  • Walker
  • HJS
  • ERNST
  • TWINTEC
  • MTS
  • LRT
  • IMASAF
  • MAPCO

Jeżeli szukasz odpowiedniego katalizatora do swojego samochodu, skorzystaj z naszej zaawansowanej wyszukiwarki. Wybierz markę samochodu, jego model oraz wersję jednostki napędowej. Już po kilku sekundach otrzymasz pełną listę dostępnych produktów, których jakość gwarantują renomowani i sprawdzeni producenci części samochodowych.

Powiązane kategorie produktowe

Wszystkie oferowane przez nas katalizatory samochodowe są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta. Sklep iParts.pl to największa oferta części samochodowych do wszystkich marek aut w najniższych rynkowych cenach. Przy zamówieniach o wartości min. 399 zł brutto zapewniamy dostawę gratis.