Rezonatory wydechu

Układ wydechowy to na pozór mało skomplikowany system odpowiedzialny za usuwanie spalin, a także zmniejszanie toksyczności spalin i poziomu hałasu podczas pracy. Współczesne układy wydechowe są konstruowane przede wszystkim z myślą o zmniejszaniu emisji szkodliwych substancji ze spalin. Jednak walka idzie również o niwelowania hałasów generowanych przez jednostkę napędową. Jednym z elementów biorących udział w tej walce jest rezonator układu wydechowego.

Rezonator wydechu w samochodzie

Bez wysokiej jakości układu wydechowego współczesny samochód brzmiałby jak stary, zdezelowany traktor. Należy pamiętać, że każdy silnik spalinowy w trakcie pracy będzie wydawał głośne dźwięki, ponieważ w jego cylindrach dochodzi do ciągłych eksplozji, które pozwalają obracać wał korbowy. Ponadto moc jednostki napędowej jest ściśle uzależniona od siły tych mikro eksplozji.

Rezonator wydechu to jeden z elementów układu wydechowego w samochodzie, w którym zachodzą zjawiska rezonansowe. To dzięki niemu praca jednostki napędowej jest elastyczna i poprawna, a moment dołka w wykresie momentu obrotowego zanika. Podstawowym zadaniem rezonatora, podobnie jak tłumika, jest zmniejszenie poziomu hałasu wydechowego i skierowanie przepływu spalin poza samochód. W momencie, gdy pogorszają się osiągi pojazdu lub gdy podczas jazdy pojawia się niepokojący dźwięk z układu wydechowego, wówczas całkiem prawdopodobne, że rezonator układu wydechowego uległ uszkodzeniu.

Wydajność silnika zależy od przepustowości rezonatora układu wydechowego. Im niższy jest opór spalin, tym łatwiejsze jest odprowadzanie spalin z cylindrów, co wpływa również na łatwiejsze obracanie się wału korbowego i nie wymaga zużywania większej ilości energii na usuwanie produktów spalania.

Budowa rezonatora układu wydechowego

Z zewnątrz rezonator tłumika przypomina mniejszą wersję głównego tłumika. Znajduje się on na początku wydechu pojazdu, tuż za katalizatorem. Rezonator jest najczęściej wykonany ze stali nierdzewnej, odpornej na wysokie temperatury (gaz opuszczający kolektor wydechowy silnika jest bardzo gorący). Rezonator układu wydechowego jest jednym z pierwszych elementów stabilizujących wydech. Pozostałe części odpowiadają za czyszczenie produktów spalania, a raczej ich neutralizację (w jednostkach wysokoprężnych jest to filtr cząstek stałych, w silnikach benzynowych katalizator).

Kolba rezonatora składa się z kilku komór oddzielonych od siebie metalowymi przegrodami. Nazywa się je reflektorami, a ich zadaniem jest spowalnianie przepływu spalin i czynie ich cichszymi. Reflektory są wyposażone w rurki (w niektórych przypadkach z perforacją), przez które strumień wpływa do następnej komory. Niektóre modele rezonatorów są całkowicie puste, natomiast inne mają uszczelnienie między komorami i rurami.

Popularni producenci rezonatorów układu wydechowego

  • Ernst
  • Walker
  • Bosal
  • Asmet
  • Eberspacher
  • IMASAF
  • Vegaz

Fabrycznie nowe rezonatory układu wydechowego teraz w iParts.pl w najniższej rynkowej cenie. Szukasz odpowiedniego elementów do swojego samochodu? Wybierz markę auta z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego samochodu. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz.

Zapraszamy do iParts.pl po tanie rezonatory wydechu od najlepszych producentów elementów układów wydechowych. Zapewniamy fachową pomoc techniczną i natychmiastową realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Rezonator układu wydechowego WALKER
Rezonator układu wydechowego KLARIUS