Więcej o tłumikach samochodowych

Tłumik samochodowyUkład wydechowy nie należy na pewno do najbardziej skomplikowanych systemów w Twoim samochodzie, jednak uszkodzenie któregoś z elementów składowych tej konstrukcji może pociągnąć za sobą przykre konsekwencje nie tylko techniczne, ale i finansowe. Dotyczy to również tłumika wydechowego, który ma naprawdę ciężkie życie w Twoim aucie. Jeżeli chcesz wymienić tłumik na nowy, w iParts.pl znajdziesz pełną gamę tych elementów przeznaczonych pod konkretną markę oraz model samochodu. Wystarczy, że skorzystasz z naszej wyszukiwarki i złożysz zamówienie, my zajmiemy się resztą.

Tłumik w samochodzie

Tłumik wydechowy to jeden z elementów układu wydechowego, który jest niezbędny do właściwego przetwarzania splin wychodzących z silnika spalinowego, a także ma istotny wpływ na odpowiednie redukowanie hałasu. Ilość tłumików w układzie wydechowym samochodu dobiera się pod kątem właściwości tłumienia hałasu konkretnego rodzaju tłumika. Najczęściej w aucie montowane są dwa lub trzy tłumiki samochodowe. Obecnie wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje tłumików: refleksyjne, kombinowane, interferencyjne i absorpcyjne.

Sposób działania tłumika samochodowego

Tłumik samochodowy stanowi jeden z elementów układu wydechowego, bez którego niemożliwe byłoby prawidłowe odprowadzanie spalin powstałych w komorze silnika na zewnątrz. Dodatkowym zadaniem tłumika samochodowego jest tłumienie hałasu powstałego w trakcie pracy pojazdu. Tłumik w samochodzie możemy podzielić na trzy części – tłumik przedni, tłumik środkowy oraz tłumik końcowy. Oprócz tłumika, na układ wydechowy samochodu składają się jeszcze takie części jak kolektor wylotowy oraz katalizator. Głównym zadaniem układu wydechowego, w tym również tłumików samochodowych jest maksymalne ograniczenie hałasu powstającego na skutek wyrzutów spalin, które powtarzają się cyklicznie z różną częstotliwością. Aby tłumiki spełniły swoje zadanie, a hałas wyrzutu spalin obniżyć do wartości dopuszczalnych przez przepisy, układ wydechowy musi zniwelować jego natężenie o 50 dB 100 tys. razy.

Typowe usterki tłumika w samochodzie

Tłumik w samochodzie pracuje w bardzo trudnych warunkach i jest narażony z zewnątrz na działanie wody oraz chlorku sody, który jest wykorzystywany szczególnie zimą do odśnieżania ulic. Ponadto w tłumiku gromadzi się wilgoć, która jest przyczyną powstawania korozji w jego wnętrzu. Pierwszym sygnałem informującym o uszkodzeniu tłumika jest hałas, a najszybciej zużywającym się elementem całego układu jest tłumik końcowy. Niekiedy symptomem awarii układu jest odczuwalny wewnątrz samochodu zapach spalin lub benzyny. Pojawiają się także problemy z pracą jednostki napędowej, co w ekstremalnej sytuacji może nawet doprowadzić do zniszczenia silnika.

Popularni producenci tłumików samochodowych

  • Bosal
  • Walker
  • Asmet
  • Eberspacher
  • Vegaz
  • MTS
  • Ernst
  • Imasaf
  • Magneti Marelli

Aby wyszukać odpowiedni tłumik samochodowy do Twojego auta, wybierz markę pojazdu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu wersję silnikową. Po kilku sekundach otrzymasz pełną listę produktów dedykowanych do Twojego samochodu.

Powiązane kategorie produktowe

iParts.pl to miejsce, w którym znajdziesz szeroką ofertę tłumików samochodowych do najróżniejszych marek i modeli aut. Wszystkie tłumiki samochodowe w naszym sklepie są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy). Zapewniamy najwyższą jakość naszych produktów oraz szybką realizację zamówienia w najniższych rynkowych cenach.

Zapraszamy po najlepsze części samochodowe do iParts.pl!

Najpopularniejsi producenci

Tłumik KLARIUS
Tłumik WALKER
Tłumik IMASAF
Tłumik MTS
Tłumik ASSO
Tłumik BOSAL
Tłumik KLOKKERHOLM
Tłumik POLMO
Tłumik EBERSPÄCHER

FAQ

Jaka jest cena tłumika samochodowego?

Nasz sklep internetowy oferuje wszystkie elementy układu wydechowego. Wśród nich znajdziemy tłumik, którego zakup to koszt od 110 do 330 zł. Oferowane produkty pochodzą od wielu różnych producentów i pasują do wielu modeli samochodów popularnych na naszych drogach.

Jak wymienić tłumik w samochodzie?

Tłumik oraz cały układ wydechowy jest podwieszony pod płytą podłogową naszego samochodu. Jest to wykonane za pomocą specjalnych obejm metalowo-gumowych. Przed wymianą należy więc poluzować wszystkie te śruby i powoli opuścić wydech. Najlepiej jest to robić na podnośniku lub z wykorzystaniem kanału.

Częste usterki tłumika w samochodzie.

Do najczęściej występujących usterek tłumika oraz całego układu wydechowego możemy zaliczyć korozję oraz uszkodzenia mechaniczne. Oba te czynniki mogą doprowadzić do powstania nieszczelności w układzie, a co za tym idzie do zwiększenia głośności pracy naszego pojazdu.

Czy nieszczelny tłumik może negatywnie wpływać na pracę silnika?

Tak. Jeśli do uszkodzenia doszło np. w okolicach sondy lambda lub katalizatora to może to mieć wpływ na poprawność pracy naszego silnika. Nie wspominamy tutaj o dźwięku, który przy nieszczelności układu staje się głośny i uciążliwy.

Naprawić, czy lepiej wymienić tłumik na nowy?

Wszystko zależy od rodzaju uszkodzenia oraz ogólnego stanu naszego układu wydechowego. Jeśli uszkodzenie jest niewielkie, np. została zużyta uszczelka lub przerdzewiał mało istotny element, a cały układ jest jeszcze w dobrym stanie i w pełni sprawny to warto postarać się o jego regenerację. Jeśli natomiast uległ on już korozji w znacznym stopniu to warto wymienić całość.

Czy moc silnika zależna jest od tłumika?

Tłumik oraz układ wydechowy ma realny wpływ na pracę silnika oraz moc jaką może on osiągnąć. Nowoczesne konstrukcje wyposażone są w różnego rodzaju klapy oraz inne rozwiązania, które mają na celu nie tylko zmianę głośności, ale też ilość spalin które mogą się wydostać z wydechu. Zdławienie układu powoduje spadek mocy silnika.