Więcej o tłumikach samochodowych

Tłumik samochodowy

Układ wydechowy nie należy na pewno do najbardziej skomplikowanych systemów w Twoim samochodzie, jednak uszkodzenie któregoś z elementów składowych tej konstrukcji może pociągnąć za sobą przykre konsekwencje nie tylko techniczne, ale i finansowe. Dotyczy to również tłumika wydechowego, który ma naprawdę ciężkie życie w Twoim aucie. Jeżeli chcesz wymienić tłumik na nowy, w iParts.pl znajdziesz pełną gamę tych elementów przeznaczonych pod konkretną markę oraz model samochodu. Wystarczy, że skorzystasz z naszej wyszukiwarki i złożysz zamówienie, my zajmiemy się resztą.

Tłumik w samochodzie

Tłumik wydechowy to jeden z elementów układu wydechowego, który jest niezbędny do właściwego przetwarzania splin wychodzących z silnika spalinowego, a także ma istotny wpływ na odpowiednie redukowanie hałasu. Ilość tłumików w układzie wydechowym samochodu dobiera się pod kątem właściwości tłumienia hałasu konkretnego rodzaju tłumika. Najczęściej w aucie montowane są dwa lub trzy tłumiki samochodowe. Obecnie wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje tłumików: refleksyjne, kombinowane, interferencyjne i absorpcyjne.

Sposób działania tłumika samochodowego

Tłumik samochodowy stanowi jeden z elementów układu wydechowego, bez którego niemożliwe byłoby prawidłowe odprowadzanie spalin powstałych w komorze silnika na zewnątrz. Dodatkowym zadaniem tłumika samochodowego jest tłumienie hałasu powstałego w trakcie pracy pojazdu. Tłumik w samochodzie możemy podzielić na trzy części – tłumik przedni, tłumik środkowy oraz tłumik końcowy. Oprócz tłumika, na układ wydechowy samochodu składają się jeszcze takie części jak kolektor wylotowy oraz katalizator. Głównym zadaniem układu wydechowego, w tym również tłumików samochodowych jest maksymalne ograniczenie hałasu powstającego na skutek wyrzutów spalin, które powtarzają się cyklicznie z różną częstotliwością. Aby tłumiki spełniły swoje zadanie, a hałas wyrzutu spalin obniżyć do wartości dopuszczalnych przez przepisy, układ wydechowy musi zniwelować jego natężenie o 50 dB 100 tys. razy.

Typowe usterki tłumika w samochodzie

Tłumik w samochodzie pracuje w bardzo trudnych warunkach i jest narażony z zewnątrz na działanie wody oraz chlorku sody, który jest wykorzystywany szczególnie zimą do odśnieżania ulic. Ponadto w tłumiku gromadzi się wilgoć, która jest przyczyną powstawania korozji w jego wnętrzu. Pierwszym sygnałem informującym o uszkodzeniu tłumika jest hałas, a najszybciej zużywającym się elementem całego układu jest tłumik końcowy. Niekiedy symptomem awarii układu jest odczuwalny wewnątrz samochodu zapach spalin lub benzyny. Pojawiają się także problemy z pracą jednostki napędowej, co w ekstremalnej sytuacji może nawet doprowadzić do zniszczenia silnika.

Popularni producenci tłumików samochodowych

  • Bosal
  • Walker
  • Asmet
  • Eberspacher
  • Vegaz
  • MTS
  • Ernst
  • Imasaf
  • Magneti Marelli

Aby wyszukać odpowiedni tłumik samochodowy do Twojego auta, wybierz markę pojazdu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu wersję silnikową. Po kilku sekundach otrzymasz pełną listę produktów dedykowanych do Twojego samochodu.

Powiązane kategorie produktowe

iParts.pl to miejsce, w którym znajdziesz szeroką ofertę tłumików samochodowych do najróżniejszych marek i modeli aut. Wszystkie tłumiki samochodowe w naszym sklepie są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy). Zapewniamy najwyższą jakość naszych produktów oraz szybką realizację zamówienia w najniższych rynkowych cenach.

Zapraszamy po najlepsze części samochodowe do iParts.pl!