Osłona termiczna wydechu - termoizolacyjna

Jest wiele części i podzespołów, bez których samochód nie byłby w stanie ruszyć z miejsca. Są również elementy, bez których jazda autem jest możliwa. Jedną z nich jest osłona termiczna układu wydechowego. Nie oznacza to jednak, że jej obecność w samochodzie jest zbędna. Wręcz przeciwnie. Zapewnia ona ochronę nie tylko elementom wydechu, ale również wielu innym bardzo ważnym podzespołom.

Tłumik w samochodzie, a jego osłona

Układ wydechowy w każdym samochodzie z silnikiem spalinowym odpowiada za odprowadzanie spalin z komory spalania (z silnika) na zewnątrz pojazdu. Standardowy układ wydechowy składa się z trzech podstawowych elementów: z kolektora wydechowego, tłumika z osłoną termiczną tłumika oraz rury wydechowej.

Tłumik to urządzenie odpowiadające za częściowe lub całkowite wytłumienie drgań, które powstają na skutek odprowadzania z układu wydechowego spalin. To one rozgrzane do bardzo wysokiej temperatury poruszając się z ogromną prędkością i pod ciśnieniem, generują falę akustyczną, którą odbieramy, jako zwykły hałas. Gdyby wywoływany przez spaliny hałas nie był odpowiednio i skutecznie wytłumiony przez tłumiki, jazda samochodem wywoływałaby ogromny dyskomfort, również dla osób przebywających w pobliżu pojazdu, a kakofonia wytworzona przez wiele samochodów w ruchu ulicznym stałby się nie do zniesienia.

Standardowy tłumik samochodowy składa się z tłumika początkowego (rura przednia), tłumika środkowego oraz tłumika końcowego. Każdy z tych tłumików jest ze sobą połączony obejmą i podwieszony na specjalnych gumach lub wieszakach. Na każdym z nich znajduje się też osłona termoizolacyjna, czyli specjalny element ekranujący ciepło.

Osłona termiczna tłumika

Osłona termiczna układu wydechowego pomaga zabezpieczyć zbiornik paliwa, części nadwozia i podwozia samochodu oraz skrzyni biegów przed przegrzewaniem się, powodowanym przez gazy spalinowe o wysokiej temperaturze. Osłona termiczna wydechu jest zazwyczaj zbudowana z cienkiej blachy wykonanej z odpornego na ciepło metalu (najczęściej aluminium).

Osłona termiczna kolektora wydechowego jest zawsze odpowiednio dopasowana pod względem wielkości materiału odpornego na wysokie temperatury. Często mylnie uważa się, że osłona termiczna ma za zadanie wychładzać tłumik oraz inne elementy układu wydechowego. Jej zadaniem jest jednak osłona podłogi samochodu przed wysoką temperaturą.

Typowe usterki osłon termicznych układu wydechowego

W wielu sytuacjach może dojść do uszkodzenia elementów mocujących części układu wydechowego. Wówczas słabo przymocowana część dotyka nawierzchni drogi, co powoduje, że osłona termiczna tłumika zostaje zerwana, czemu towarzyszy zazwyczaj nietypowy dźwięk wydobywający się spod samochodu. Może dojść również do uszkodzenia korozyjnego. Jest ono konsekwencją wystawienia osłon na bezpośrednie działanie wilgoci.

Popularni producenci osłon termicznych układu wydechowego

  • HJS
  • Reinz
  • JP Group
  • Eberspacher
  • Dinex
  • DT

Termiczna osłona samoprzylepna w iParts.pl teraz w najniższej cenie rynkowej z gwarancją najwyższej wydajności i wytrzymałości. Oferowane osłony termiczne tłumika są elementami fabrycznie nowymi, dostarczanymi przez renomowanych producentów samochodowych układów wydechowych.

Zapraszamy do iParts.pl po tanie osłony termiczne tłumika samochodowego w najniższej cenie na rynku. Zapewniamy profesjonalne wsparcie techniczne i szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Osłona termiczna układu wydechowego RAMEDER
Osłona termiczna układu wydechowego FA1
Osłona termiczna układu wydechowego JP GROUP
Osłona termiczna układu wydechowego ELRING
Osłona termiczna układu wydechowego BGA
Osłona termiczna układu wydechowego EBERSPÄCHER
Osłona termiczna układu wydechowego GLASER
Osłona termiczna układu wydechowego VICTOR REINZ