Zbiorniki na płyn AdBlue

W ostatnim czasie dopuszczalny poziom zanieczyszczeń, który może być emitowany przez nowe samochody, został jeszcze bardziej obniżony w wyniku unijnych restrykcji prawnych. Norma Euro 6 wymusiła na producentach obniżenie zawartości tlenków azotu (NOx) w spalinach aż o 80 proc. w stosunku do wcześniejszej normy Euro 5. Koncerny samochodowe, aby spełnić prawne wymogi emisyjne, opracowały dwa systemy oczyszczania spalin. Jednym z nich jest AdBlue, a raczej zbiornik płynu AdBlue, który to płyn odpowiada za oczyszczanie spalin.  

Płyn AdBlue w samochodzie

Wiele nowych samochodów z silnikami Diesla, zarejestrowanych po 2015 r., korzysta z technologii AdBlue. Większość pojazdów spełniających normę Euro 6 posiada zbiornik na płyn AdBlue. Są to przede wszystkim samochody marki Volkswagen, Audi, Skoda, Seat, Peugeot, Citroen, Renault, Jaguar, BMW oraz Mercedes. Producenci motoryzacyjni często informują o tym, że dany model auta korzysta z technologii AdBlue. Umieszczają wskazówkę o zastosowaniu AdBlue w nazwie silnika (np. BlueHDI, SCR).

Płyn AdBlue jest normalnie dostępny na niektórych stacjach i tankuje się go jak zwykłe paliwo. Jest on również dostępny w sprzedaży w gotowych opakowaniach (stacje paliwowe, sklepy motoryzacyjne stacjonarne, motoryzacyjne sklepy internetowe, jak iParts.pl, hipermarkety). Płyn AdBlue jest sprzedawany najczęściej w 1,5, 5 i 10-litrowych pojemnikach. Mniejsze opakowania z tym płynem mają specjalnie zaprojektowany wlew zabezpieczający przed przypadkowym rozlaniem AdBlue.

Spalanie AdBlue

Spalanie płynu AdBlue jest uzależnione od konkretnej jednostki napędowej oraz od ekonomiki jazdy. Przeciętne spalanie tej mieszanki oscyluje w granicach 1-1,5 litra na 1000 przejechanych km. W zależności od spalania oraz pojemności, jaką dysponuje zbiornik AdBlue, płyn należy uzupełniać co 5-20 tys. km.

Po głośnej aferze z udziałem koncernu Volkswagen w 2015 roku świat motoryzacyjny dowiedział się, że Diesle emitują bardzo szkodliwe tlenki azotu do atmosfery, które są znacznie groźniejsze od dwutlenku węgla. Wiele samochodów, nie tylko tego koncernu, otrzymało aktualizację oprogramowania, która przyczyniła się do większego zużycia AdBlue, nawet do poziomu 5 proc. zużywanego paliwa. W praktyce oznacza to, że płyn trzeba obecnie uzupełniać co najmniej jeden raz pomiędzy okresowymi przeglądami.

Płyn AdBlue można uzupełniać samodzielnie. W większości nowszych samochodów zbiornik płynu AdBlue znajduje się obok wlewu paliwa. O wiele bardziej skomplikowaną sytuację mają kierowcy aut, w których system AdBlue nie był zakładany na etapie projektowania. W takich przypadkach wlew płynu może znajdować się w bagażniku, pod maską lub we wnęce koła zapasowego.

Popularni producenci zbiornika płynu AdBlue

  • SMB Auto
  • Veno
  • Herth+Buss
  • Bosch
  • Meat&Doria

Zbiorniczki płynu AdBlue dostępne w sklepie internetowym iParts.pl to najlepsza relacja ceny do jakości. Oferujemy również płyn AdBlue dostępny w 1,5, 5 i 10-litrowych pojemnikach. Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz.

Zbiornik na płyn AdBlue w iParts.pl dostępny dla każdego nowego modelu samochodu w najniższej cenie na rynku. Zapewniamy profesjonalne wsparcie techniczne, szeroką ofertę produktową oraz natychmiastową realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Zbiornik płynu AdBlue SIDAT
Zbiornik płynu AdBlue MEAT & DORIA
Zbiornik płynu AdBlue HOFFER
Zbiornik płynu AdBlue VEMO
Zbiornik płynu AdBlue BOSCH
Zbiornik płynu AdBlue BUGIAD
Zbiornik płynu AdBlue HERTH+BUSS ELPARTS
Zbiornik płynu AdBlue VALEO
Zbiornik płynu AdBlue FEBI BILSTEIN