Promocje

361 zł
Cena katalogowa 499
DELPHI
Chłodnica klimatyzacji - skraplacz DELPHI CF20274 do VW Golf, Passat, Skoda Octavia, Superb, Audi A3
471 zł
Cena katalogowa 659
NISSENS
Chłodnica klimatyzacji - skraplacz NISSENS 940432 do Mercedes Benz W205, W213, C238, W222, V222
469 zł
Cena katalogowa 469
VALEO
Chłodnica klimatyzacji-skraplacz VALEO 814201 do Opel Astra J i Opel Zafira
475 zł
Cena katalogowa 669
NISSENS
Chłodnica klimatyzacji NISSENS 940110 do BMW F10 520D, 525D, 530D
397 zł
Cena katalogowa 569
NRF
Chłodnica klimatyzacji - skraplacz NRF 350323 do Peugeot 3008, 308, 5008, 508, Citroen Berlingo
552 zł
Cena katalogowa 729
DENSO
Chłodnica klimatyzacji - skraplacz DENSO DCN10053 do Ford Galaxy III, Mondeo V

Chłodnica klimatyzacji - skraplacz w iParts.pl!

Chłodnica klimatyzacji

Każdy samochód wyposażony w klimatyzację posiada dwa podstawowe wymienniki ciepła - parownik oraz skraplacz klimatyzacji. Skraplacz, nazywany również chłodnicą klimatyzacji lub kondensatorem, ma za zadanie zmieniać stan skupienia czynnika chłodniczego oraz odprowadzać ciepło z systemu. Niestety, chłodnica klimatyzacji to najczęściej wymieniany element podczas naprawy samochodowego układu klimatyzacji. Posiadamy największą ofertę chłodnic klimatyzacji w Polsce, dostarczanych przez sprawdzonych i godnych zaufania producentów.

Chłodnica klimatyzacji w samochodzie

Początki samochodowego systemu klimatyzacji sięgają lat 30. XX wieku i amerykańskiej motoryzacji. Pierwsze dość prymitywne układy chłodzenia były oferowane jedynie jako opcja w samochodach posiadających silniki o dużej mocy. Klimatyzacja w standardzie pojawiła się dopiero w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku za sprawą koncernu Chrysler i modelu auta Imperial Airtemp. Do Europy klimatyzacja jako standard samochodowy trafiła dopiero w latach 90-tych. Dziś to już podstawowe wyposażenie ponad 80 proc. produkowanych na Starym Kontynencie samochodów. Współczesny układ klimatyzacji nie mógłby prawidłowo funkcjonować bez skraplacza. Chłodnica klimatyzacji jest odpowiedzialna w aucie za schładzanie sprężonego czynnika gazowego układu klimatyzacji i zamianę go w ciecz.

Sposób działania skraplacza klimatyzacji

Skraplacz klimatyzacji ma za zadanie odprowadzać ciepło z czynnika chłodniczego przejęte przez parownik z powietrza pochodzącego z kabiny samochodowej. Gorąca, sprężona para czynnika chłodniczego dostaje się do skraplacza klimatyzacji, wpływając do jego górnej części. Następnie płynąc poprzez przewody, para oddaje swoje ciepło rurkom i lamelom, które trafia do atmosfery. Podczas tego procesu para czynnika chłodniczego skrapla się stopniowo w ciecz, która kierowana jest do parownika. Skraplacze klimatyzacji są zazwyczaj chłodzone powietrzem pochodzącym z wentylatora umieszczonego przy chłodnicy klimatyzacji.

Typowe usterki chłodnicy klimatyzacji w samochodzie

Niestety, ze względu na dosyć skomplikowaną budowę skraplaczy klimatyzacji oraz tworzywo, z której są zrobione (najczęściej jest to aluminium), chłodnice należą do bardzo delikatnych elementów całego układu, narażonych na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję. Należy pamiętać, że rozszczelnienia i wycieki ze chłodnic klimatyzacji są niebezpiecznie nie tylko dla układu klimatyzacji, ale także dla całego samochodu. Warto zatem stale monitorować jej stan i w razie potrzeby wymienić chłodnicę na nową. Chłodnice klimatyzacji samochodowych mają tendencję do uszkodzeń mechanicznych głównie z powodu miejsca usytuowania tego elementów, a także są narażone na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia dostające się do ich wnętrza podczas jazdy (m.in. pył, owady, kamienie, kurz, błoto, sól drogowa, itp.). Kolejnym zagrożeniem dla skraplacza klimatyzacji jest wyciekający czynnik chłodniczy, zazwyczaj na skutek nieszczelności układu. Usterki chłodnicy klimatyzacji wynikają również ze złego serwisowania oraz nieprawidłowej konserwacji tego elementu, a także mogą pojawić się problemy związane z termicznymi naprężeniami w sprężarce, co jest efektem uszkodzonego wentylatora skraplacza.

Popularni producenci chłodnic klimatyzacji

 • Valeo
 • NRF
 • Thermotec
 • Denso
 • Van Wezel
 • Hella
 • Delphi
 • AKS Dasis
 • Megneti Marelli
 • Prasco
 • Vemo
 • Bugiad
 • Frigair

W iParts.pl znajdziesz największą liczbę chłodnic klimatyzacji do najróżniejszych marek samochodów. Tania chłodnica klimatyzacji nie oznacza jej niskiej wydajności oraz trwałości. Nasze produkty sprowadzamy od sprawdzonych i godnych zaufania producentów, którzy gwarantują najwyższą jakość swoich podzespołów. Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie podaj model i rocznik, a na końcu wersję silnikową swojego auta. Po chwili otrzymasz pełną listę chłodnic klimatyzacji dedykowanych do Twojego samochodu.

Powiązane kategorie produktowe

Wszystkie oferowane chłodnice klimatyzacji są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy). Zapewniamy fachową pomoc techniczną i merytoryczną na każdym etapie zakupów, szybką realizację zamówienia oraz najniższe rynkowe ceny.

Polecane akcesoria do układu klimatyzacji:

Najpopularniejsi producenci

Chłodnice klimatyzacji - skraplacze NISSENS
Chłodnice klimatyzacji - skraplacze NRF
Chłodnice klimatyzacji - skraplacze DENSO
Chłodnice klimatyzacji - skraplacze VALEO
Chłodnice klimatyzacji - skraplacze DELPHI
Chłodnice klimatyzacji - skraplacze MAXGEAR
Chłodnice klimatyzacji - skraplacze MAHLE
Chłodnice klimatyzacji - skraplacze BEHR HELLA SERVICE
Chłodnice klimatyzacji - skraplacze VAN WEZEL

FAQ

Kiedy wymienić skraplacz klimatyzacji?

Skraplacz klimatyzacji musimy wymienić na nowy w sytuacji, gdy jesteśmy świadomi jego uszkodzenia mechanicznego. Jest on podatny na korozję, a jego umiejscowienie sprawia, że przez przypadek możemy go uszkodzić również mechanicznie. W takiej sytuacji nie warto stosować używanych elementów instalacji, tylko kupić nowy zamiennik.

Więcej: Kiedy i jak wymieniać chłodnicę/skraplacz klimatyzacji?

Jak wymienić skraplacz klimatyzacji?

Przed wymianą skraplacza sprawdźmy, czy jest on identyczny względem tego, który obecnie znajduje się w naszym samochodzie. Musimy mieć pewność, że wszystkie otwory i elementy są w tym samych miejscach. Ilość miejsca między skraplaczem, a chłodnicą powinna być zachowana. Warto również wymienić wszelkie uszczelnienia instalacji, a dodatkowo uzupełnić ewentualne ubytki oleju.

Jakie są przyczyny usterek chłodnicy klimatyzacji?

Do głównych przyczyn usterek chłodnicy klimatyzacji możemy zaliczyć wszelkie uszkodzenia mechaniczne wynikające z użytkowania naszego pojazdu. Element ten może ulec również korozji przez co straci swoją szczelność i spowoduje uszkodzenie całej instalacji oraz wyłączenie systemu klimatyzacji.

Czy warto kupić używaną chłodnicę klimatyzacji?

Części, które narażone są na łatwe zniszczenie mechaniczne zawsze warto jest kupować nowe. Często nieszczelności są tak niewielkie, że nie jesteśmy w stanie zauważyć ich gołym okiem. Korozja, uderzenia kamieni bądź innych przedmiotów mogą sprawić, że kupiona przez nas chłodnica klimatyzacji może nie nadawać się do użytku.

Jak wyczyścić skraplacz klimatyzacji?

Skraplacz jest elementem bardzo delikatnym. Nie należy go myć wodą pod ciśnieniem ani mechanicznie. Najlepiej w tym celu użyć chemii samochodowej rozpuszczającej zanieczyszczenia oraz owady i ewentualnie użyć dodatkowo miękkiego pędzelka, którym usuniemy pozostałości zanieczyszczeń ze szczelin skraplacza.

Ile kosztuje chłodnica klimatyzacji – skraplacz?

Nasz sklep internetowy oferuje szeroki wybór skraplaczy, które są dopasowane do wielu popularnych modeli samochodów, które można spotkać na naszych drogach. Ceny chłodnic klimatyzacji – skraplaczy wahają się od 230 do 470 zł.