Jakie są przyczyny usterek chłodnicy klimatyzacji?

Data:
W kategorii Chłodnice klimatyzacji - skraplacze

Skraplacz klimatyzacji stanowi ważny element każdego pojazdu, który posiada klimatyzację. Z racji jego położenia oraz specyfiki tworzywa, z jakiego się go wykonuje jest on narażony na różnego rodzaju uszkodzenia. Dlatego też, dla prawidłowego funkcjonowania całej instalacji klimatyzacji samochodowej, tak istotne jest regularne kontrolowanie stanu chłodnicy klimatyzacji.

Ważne, aby mieć na uwadze, iż każde uszkodzenie klimatyzacji, jak np. jej rozszczelnienie, pęknięcie czy korozja może powodować poważne uszkodzenia dla układu chłodzenia, a także dla całego samochodu. Warto też wiedzieć, jakie są najczęstsze przyczyny usterek skraplacza. Oto główne z nich.

Powody usterek chłodnicy klimatyzacji

Do głównych problemów ze skraplaczem klimatyzacji zalicza się:

  • Utratę szczelności skraplacza.

Skraplacz to część układu klimatyzacji narażona na osadzanie kurzu, owadów, uderzenia kamieni czy mgłę solną, co jest wynika miejsca, w którym się znajduje. Czynniki te mogą przyczyniać się do rozszczelnienia skraplacza, a w konsekwencji do ulatniania się czynnika chłodniczego do atmosfery, przez co instalacja przestaje działać. Taka usterka wymaga wymienienia uszkodzonego skraplacza na nowy.

  • Pogorszenie  wymiany ciepła.

Zanieczyszczenia związane z osadzaniem się kurzu czy zabitych owadów na powierzchni skraplacza w perspektywie czasu przyczyniają się do gorszej wymiany ciepła w instalacji. Z kolei słabsza wymiany ciepła powoduje pogorszenie działania klimatyzacji. Zabrudzenia te następują powoli, przez co niejednokrotnie są trudne do zaobserwowania przez użytkownika pojazdu. Szczególnie, że klimatyzacja samochodowa jest w większości przypadków użytkowana wyłączenie w upalne dni.

  • Spadek wydajności układu chłodzenia.
Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Do pogorszenia wydajności układu chłodzenia w klimatyzacji dochodzi w wyniku zabrudzenia skraplacza lub zagięcia lamelek, co ma miejsce głównie podczas niewielkiej kolizji bądź też nieostrożnego mycia samochodu urządzeniem ciśnieniowym. Skraplacz jest umieszczony bowiem przed chłodnicą, co może ograniczać przepływ powietrza w sytuacji, gdy występują powyższe usterki.

  • Zwiększone zużycie sprężarki.

Ponadto niesprawny skraplacza może przyczyniać się także do przyśpieszonego zużycia sprężarki. Wynika to z większych ciśnień, jakie panują w źle działającym układzie. Dlatego też, w przypadku, gdy nastąpiło uszkodzenie sprężarki, należy sprawdzić, czy nie było to wynikiem niesprawnie działającego skraplacza.

Należy pamiętać, iż klimatyzacja samochodowa to układ, w którym poszczególne części ściśle ze sobą współpracują, a uszkodzenie jednej z nich może powodować awarię kolejnych. W związku z czym, istotne jest, by nawet najmniejsze usterki w instalacji naprawiać od razu.