Wszystko o chłodnicach samochodowych: wymiana, budowa i zastosowanie

Data:
W kategorii Chłodnica wody i oleju

Chłodnica jest wykorzystywana w samochodach w roli wymiennika ciepła, który służy do chłodzenia silnika pojazdu. Ten element jest bardzo istotny we współczesnych samochodach, warto zatem bliżej się mu przyjrzeć. Jak działa, jak jest zbudowana, jakim usterkom ulega? Na tego typu pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Często chłodnica samochodowa określana jest mianem chłodnicy wody, bądź nazywana jest jako chłodnica cieczy. Dzieje się tak dlatego, iż element ten korzysta z medium chłodzącego, którym najczęściej jest wodny roztwór glikolu etylenowego. W naszym, umiarkowanym klimacie, nie zdarzają się chłodnice wykorzystujące wodę, więc nazwa jest dosyć umowna. 

Niezależnie jednak od tego, każda chłodnica wykorzystuje fakt, że blok i głowica silnika posiadają specjalne, wydrążone kanały. To właśnie w nich krąży czynnik chłodzący. Całość układu wykorzystuje pompę wody, która napędzana paskiem rozrządu bądź paskiem klinowym (w zależności od modelu auta) pompuje medium chłodzenia wprost do chłodnicy. 

Jak zbudowana jest chłodnica silnika? Jej budowa najczęściej przybiera formę panelu poziomych lub pionowych cienkich rurek, wykorzystujących ożebrowanie z cienkiej blachy. Ten ostatni element zapewnia chłodnicy efektywne odprowadzanie ciepła i zwiększenie powierzchni, na której zachodzi ten proces. 

Jak jednak zachodzi wspomniany proces odprowadzania ciepła? Otóż, chłodnica posiada panel, który umożliwia przepływ powietrza. Gdy samochód wprawiony jest w ruch, następuje automatyczny przepływ powietrza. W momencie postoju niezwykle pomocny jest wentylator chłodnicy, który wykonuje to zadanie. Z tego też powodu logiczne wydaje się ulokowanie chłodnicy z przodu pojazdu, bowiem powietrze do niej docierające jest „świeże” i nieogrzane przez silnik samochodu. 

Wspomniany przez nas panel, przez który powietrze wpływa do chłodnicy, to popularny „grill” (zwany również atrapą chłodnicy). Wielu producentów samochodów wykorzystuje ten element w celach stylistycznych, designerskich i powiela dany motyw aby wygląd „grilla” był utożsamiany z marką. 

Konstruktorzy i inżynierowie nadają chłodnicom takie parametry, aby zapewniły czynnikowi chłodzącemu optymalną temperaturę (tj. poniżej punktu wrzenia). Żeby zneutralizować ewentualne skutki nadmiernego przechłodzenia, producenci stosują termostat. Część ta odpowiada za to, aby w chwili, gdy temperatura chłodnicy spada poniżej 85 stopni Celsjusza zamykać przepływ cieczy chłodzącej. 

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Chłodnice samochodowe są dosyć trwałymi częściami, i zwykle możemy je eksploatować przez parę lat. Zdarza się jednak, że zużycie może nastąpić wcześniej, bądź chłodnica ulegnie uszkodzeniu mechanicznemu. Dzieje się tak ze względu na to, że znajduje się na przodzie samochodu i narażona jest na tego typu usterki. Szkodę może wyrządzić zatem chociażby kamyk, który uderzy w powierzchnię chłodnicy, przebije delikatne rurki, a w efekcie tego usterce ulegają zbiorniki – górny bądź dolny. 

W niektórych autach wymiana chłodnicy jest stosunkowo prostą czynnością serwisową. W takich samochodach wystarczy, że odkręcimy wentylatory, odłączymy gumowe przewody i odkręcimy śruby, które przytwierdzają chłodnicę. 

Często jednak dostęp jest utrudniony, bowiem chłodnica znajduje się już za pasem przednim, i co za tym idzie – przy jej wymianie musimy zdemontować zderzak. Kolejne utrudnienia mogą nastąpić, jeśli samochód posiada klimatyzację, bowiem wymagane będzie zdemontowanie skraplacza klimatyzacji. Należy też uważać na gaz z układu. 

Ostatnim krokiem po wymianie chłodnicy jest zawsze generalna inspekcja działania całego układu chłodzenia. Mechanik więc sprawdza szczelność połączeń, napełnia układ płynem etc. Warto też nagrzać silnik do temperatury pracy i poczekać, aż włączy się wentylator chłodnicy. Wtedy możemy skontrolować pracę wentylatora i zobaczyć, czy nie istnieje ryzyko przegrzania silnika. 

Jeśli chłodnica wody w Twoim samochodzie uległa zużyciu lub zepsuła się, nic straconego. W iParts.pl znajduje się szeroka oferta na wszystkie komponenty układu chłodzenia w niezwykle atrakcyjnych cenach. Możesz przekonać się o tym, wchodząc na poniższe podstrony: 

Serdecznie zapraszamy do zakupów, a w razie wątpliwości służymy pomocą.


Komentarze

chłodnica samochodowa
Mateuszz
,
06.02.2017
Odpowiedz
Bardzo ważny element w samochodzie. Przy popsutej chłodnicy może przegrzewać się silnik co może spowodować serie usterek. dlatego bardzo ważne jest dbanie o chłodnicę w aucie ale również a każdy element tak naprawdę.
tanie zamienniki
Lukas
,
03.08.2016
Odpowiedz
Rok temu wymieniałem w swoim aucie chłodnicę, ale niestety miałem ograniczony budżet, więc kupiłem najtańszy zamiennik... Wczoraj uległa awarii, teraz założę oryginalną :)
zamienniki
Alferd
,
12.08.2016
Odpowiedz
Jaki z tego morał? Lepiej dopłacić, niż dwa razy robić :D
problem z dobraniem
lakusamata
,
28.04.2016
Odpowiedz
miałem kiedyś problem z dobraniem chłodnicy do mojego auta bo była założona jakaś inna i trzeba było się mocno na siłować żeby dobrać to co trzeba, ale na całe szczęście się udało!
wymiana chłodnicy
bolek900
,
26.04.2016
Odpowiedz
już miałem okazję wymieniać chłodnicę w swoim samochodzie, i wcale nie jest to takie trudne jak się wydawało na początku
fajny artykuł
mikassa
,
20.04.2016
Odpowiedz
bardzo fajny artykuł, godny przeczytania i polecenia
i wszytsko jasne
Darek
,
11.04.2016
Odpowiedz
Dzięki takim właśnie artykułom kierowcy dowiadują się najwięcej rzeczy o swoich autach i częściach samochodowych. Naprawdę bardzo przydatny wpis.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.