Kiedy warto naprawiać chłodnice?

Data:
W kategorii Chłodnice wody

Koszty naprawy chłodnicy samochodowej waha się w przedziale od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Czy zawsze warto przeprowadzać taki zabieg? Kiedy naprawa chłodnicy jest opłacalna? Przekonajmy się.

Chłodnice wody nie należą do najtańszych części samochodowych. W niektórych, bardziej zaawansowanych modelach aut koszt zakupu nowej, oryginalnej chłodnicy w ASO może sięgać nawet kilku tysięcy złotych – nic więc dziwnego, że kierowcy wolą zdecydować się na naprawę używanej chłodnicy lub też zakup sprawdzonego zamiennika. Istnieją jednak przypadki, gdy koszt naprawy używanej chłodnicy jest na tyle niski, że warto spróbować. 

Szacuje się, że opłacalne koszty naprawy chłodnicy mieszczą się w przedziale z rzędu 50 – 300 PLN. W przypadku tej niższej wartości, czyli 50 PLN możemy liczyć wyłącznie na zalutowanie małej dziurki, a za 300 PLN niekiedy możemy otrzymać gwarancję wymiany rdzenia chłodnicy. Jest to przedział kwotowy, w którym warto obracać się, jeżeli chcemy naprawić chłodnicę. Nie wiadomo jednak jak długo naprawiona, używana chłodnica będzie w stanie później działać – zależy to od doświadczenia oraz sprzętu posiadanego przez mechaników, w wybranym przez nas warsztacie. 

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Natomiast jeżeli mechanicy zażądają sobie wyższej kwoty, niż wcześniej wspomniane, to wówczas warto się kilka razy zastanowić, gdyż prawdopodobnie koszt naprawy używanej chłodnicy pokryje się z kosztem zakupu nowej części zamiennej, pochodzącej od renomowanego producenta. Co wówczas wybrać? 

W takim przypadku, o wiele lepiej jest nabyć nowy zamiennik pod warunkiem, że będzie on fabrycznie nowy i będzie wyprodukowany przez renomowanego producenta. Niektóre chłodnice samochodowe dostępne na rynku części zamiennych produkowane są w identycznych fabrykach, co części trafiające do fabrycznego wyposażenia pojazdów. Oznacza to, że nie będą się one zauważalnie różniły pomiędzy sobą od strony jakościowej, a jedyne różnice będzie można zauważyć w cenie zakupu.


Komentarze

naprawa chłodnicy
Wojciech Chajec
,
09.07.2020
Odpowiedz
W 2003 r. jadąc Agilą 1.0 miałem zderzenie z sarną. Skutkiem było uszkodzenie chłodnicy i wyciek płynu. Było to w niedzielę wieczorem. Wlałem zwykłą wodę, dojechałem. Dobry mechanik naprawił chłodnicę, która jest w tym samochodzie do dzisiaj (2020 r., 300 tys km). Drobne uszkodzenia warto naprawiać!
chłodnica
Tomak.W.
,
01.02.2017
Odpowiedz
W zależności jaka usterka chłodnicy ale z reguły najlepiej jest wymienić na nową . Ja tak zrobiłem. Nowa to nowa a w przypadku naprawy to jest większe prawdopodobieństwo, że szybciej usterka wróci.
naprawa
Tysiu
,
19.08.2016
Odpowiedz
Wszystko zależy od tego jakiej wielkości jest dziura w chłodnicy. Jeśli koszt będzie nie duży, to nie ma sensu przepłacać.
brak części
lolek
,
04.08.2016
Odpowiedz
Niestety jak mamy auto, do którego ciężko dostać części to nie innej opcji niż naprawa.
parę zł
Adonis
,
28.04.2016
Odpowiedz
jak jest mała dziura to myślę że warto wydać te parę złotych i ją zakleić, chyba że ktoś ma podziurawioną jak ser szwajcarski to wtedy pasuje chyba jednak nowa kupić
nowa chłodnica
juzefek
,
20.04.2016
Odpowiedz
moim zdaniem lepiej kupić nową i nieć spokój już na te parę lat jak chcemy nadal jeździć tym samym autem
nowa lepsza
Kogut
,
15.04.2016
Odpowiedz
ja i tak wychodzę z założenia że lepiej kupić nową i mieć spokój :-)
Niskie koszty
Krystian
,
11.04.2016
Odpowiedz
W moim przypadku zdecydowanie lepiej się opłaciło naprawić chłodnice nić kupić nową. Naprawa wyniosła 65zł, natomiast koszt nowej do 890zł, dlatego jestem jak najbardziej za naprawa małych usterek chłodnic.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.