Intercoolery w iParts.pl!

Jeśli chcesz zwiększyć wydajność silnika w swoim samochodzie, wysokiej jakości intercooler to najodpowiedniejsze rozwiązanie. Posiadamy pełną gamę części samochodowych, obejmującą intercoolery i chłodnice doładowania do wszystkich modeli aut. Wśród nich znajdziesz wyłącznie części najlepszych producentów, które zapewnią długą i bezproblemową eksploatację Twojego samochodu..

Intercooler w samochodzie

Intercooler samochodowy to urządzenie, nazywane również chłodnicą doładowania lub chłodnicą powietrza doładowującego, wykorzystywane w samochodach z turbosprężarkami. Intercoolery stosowane są obecnie w praktycznie wszystkich doładowanych jednostkach napędowych, bez względu na to czy jest to doładowanie mechaniczne, czy też turbodoładowanie. Wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje intercoolerów – standardowy oraz intercooler typu cross-flow. W pierwszym z nich wlot i wylot chłodzonego powietrza są z tej samej strony, natomiast w urządzeniu typu cross-flow są one po przeciwnych stronach, co wpływa na lepsze chłodzenie.

Sposób działania chłodnicy powietrza doładowującego

Intercooler w samochodzie chłodzi powietrze sprężone w turbosprężarce przed dostarczeniem go do jednostki napędowej. Proces ten pozwala na uzyskanie większej mocy (spalana jest większa ilość paliwa) i lepszej sprawności silnika (obniża się praca sprężania). Gdzie znajduje się intercooler? Najczęściej jest on umieszczony za turbosprężarką, ale przed silnikiem tłokowym, a więc, tak naprawdę, jest ostatnim elementem układu dolotowego, przez który przepływa powietrze trafiające później do kolektora dolotowego. Chłodnica doładowania wygląda podobnie jak chłodnica wody, z tą różnicą, że w intercoolerze krąży powietrze – nie woda.

Po co dodatkowe chłodzenie powietrza za pomocą intercoolera? Im powietrze jest chłodniejsze, tym większa jest jego gęstość, a tym samym i objętościowa masa. Chłodne powietrze poprawia proces spalania w jednostce napędowej, przez co zwiększa się wydajność silnika. Chłodniejsze o 10 stopni Celsjusza powietrze może być gęstsze o 3-5 proc, co przekłada się na podobny przyrost mocy silnika. Intercoolery są w stanie schłodzić powietrze o ok. 40 proc, a więc praktycznie o tyle samo zwiększyć moc samochodu.

Typowe usterki chłodnicy doładowania w samochodzie

Niskie umiejscowienie intercoolera, tuż za przednim zderzakiem, który ponadto nie jest, w zasadzie, niczym osłonięty powoduje, że chłodnica powietrza doładowującego jest bezustannie narażona na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Ciągłe uderzenia kamieni czy też innych przeszkód drogowych mogą doprowadzić do obniżenia skuteczności przepływu powietrza przez intercooler, a na dłuższą metę jego zniszczenia. Niebezpieczeństwem dla chłodnicy doładowania jest również zanieczyszczenie, więc należy odpowiednio i systematycznie dbać o jej czystość. Warto również zwrócić uwagę, czy do intercoolera nie dostaje się olej. To dość częsty problem wielu kierowców. Prosta konstrukcja tego urządzenia sprawia, że tak naprawdę nic poza uszkodzeniami mechanicznymi nie może się w nim zepsuć.

Popularni producenci intercoolera

 • Denso
 • NRF
 • Topran
 • Van Wezel
 • Delphi
 • Magneti Marelli
 • Diederichs
 • Vemo
 • Nissens
 • Behr
 • Hella

iParts.pl to sklep, w którym znajdziesz największą liczbę intercoolerów do najróżniejszych marek samochodów. Posiadamy urządzenia pochodzące od najlepszych światowych producentów elementów układu chłodzenia oraz silników spalinowych. Wszystkie intercoolery, które znajdują się w naszej ofercie, są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy).

Powiązane kategorie produktowe

W celu znalezienia odpowiedniego intercoolera do swojego auta, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie jego model oraz rocznik, a następnie wersję silnikową (przykładowo: Seat → Leon 1999.11 – 2006.06 → 1.9 TDI 150 KM). Gwarantujemy bogatą ofertę produktową, wysoką jakość wszystkich urządzeń, szybki czas realizacji zamówienia oraz darmową dostawę przy kwocie zakupu na min. 399 zł brutto.