Oświetlenie samochodowe a zima

Data:
Oświetlenie samochodowe a zima
Wymiana reflektora

W dzisiejszych czasach kierowcy zobowiązani są do korzystania z oświetlenia samochodowego praktycznie cały czas. Mimo tego wciąż mało użytkowników wie jak korzystać ze świateł, jak je naprawiać i konserwować. Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy warunki na drodze są trudne.

Nadejście jesieni a potem zimy oznacza wiele utrudnień – szybko zapadajaca ciemność, obfite opady deszczu, grady i śniegu, małe nasłonecznienie itp. Do tego dochodzą niekorzystne warunki na drodze – mniejsza przyczepność, gorsza widoczność, problemy z koncentracją. W takim przypadku niezwykle istotne są elementy wpływające na widoczność – m.in. reflektory, lampy i żarówki.

W tym trudnym dla kierowców i drogowców okresie, samochody – a co za tym idzie – reflektory, brudzą się szybciej, co znacznie wpływa na zasięg świateł i bezpieczeństwo użytkowników. Wyjściem z sytuacji jest regularne czyszczenie reflektorów przy pomocy wilgotnej i miękkiej szmatki lub wysokociśnieniowego spryskiwacza. Jest to ważne zwłaszcza w warunkach miejskich, gdzie reflektory w bardzo krótkim czasie mogą ulec zanieczyszczeniu do tego stopnia, że ich zasięg zmniejszy się nawet o 40 m. Nie trzeba chyba nikomu udowadniać, jak bardzo może to być niebezpieczne dla kierowcy.

Jeśli jesteśmy posiadaczami auta starszego i nigdy nie czyściliśmy kloszy lamp od środka, warto to zrobić. Po kilkudziesięciu tysiącach km przebiegu, do lamp dostają się pył i wilgoć, które zmniejszają emisję światła. Czynność ta nie należy do najłatwiejszych, bowiem wymaga od użytkownika demontażu lamp, co w niektórych autach bywa dosyć skomplikowane. Czyszczenie powinno odbywac się poprzez wypłukanie lampy w wodzie z detergentem, a następnie dokładne wysuszenie. Niekiedy efekty są naprawdę zadowalające.

Oświetlenie samochodowe czasem jest trapione przez usterki – najczęstszą z nich jest oczywiście przepalenie żarówki. Naprawa polega na wymianie żarówki, a niekiedy kompletu, jeśli chcemy zachować taką samą siłę światła żarówek (zalecane rozwiązanie). W przypadku halogenów intensywność światła z czasem jest coraz mniejsza, choć w porównaniu do przestarzałych już żarówek wolframowych jest o wiele lepiej. Proces ten jednak widac gołym okiem, i dotyczy nawet lamp ksenonowych, aczkolwiek już w znacznie mniejszym zakresie.

Jeśli zdecydujemy się na samodzielną wymianę żarówek, róbmy to uważnie i nie dotykajmy ich baniek palcami. Zabrudzenie żarówki wiąże się z ryzykiem pogorszenia właściwości świetlnych i/lub jej trwałym uszkodzeniem. Gdybyśmy zachowali się nieuważnie i dotknęli bańki żarówki, dokładnie ją oczyśćmy przy pomocy rozpuszczalnika i czystej ścierki.

Warto także skontrolować reflektory od ich zewnętrznej strony. Współczesne reflektory najczęściej wykonane są z bardzo twardego plastiku, co niestety wiąże się z tym, że ulegają zarysowaniom. Dodatkowo, przy codziennej jeździe reflektory muszą zmagać się z kamieniami, żwirem, substancjami chemicznymi czy piaskiem. Nic więc dziwnego, że prócz wspomnianych rys, na reflektorach dostrzec można ubytki czy zmatowiałe powierzchnie. Taki reflektor ma znacznie gorsze parametry pracy i porównać można go do zabrudzonego odpowiednika.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Ile wynosi okres eksploatacji reflektorów? Ciężko jednoznacznie to stwierdzić, bowiem wiele zależy od warunków użytkowania, to jak kierowca dba o samochód itp. Warto zatem regularnie sprawdzać ich stan i na tej podstawie podejmować decyzje o wymianie.

Padający śnieg to kolejny czynnik, który utrudnia kierowcy jazdę samochodem. Do pogorszonej przyczepności dochodzi bowiem znużenie człowieka i uczucie otępienia, które często występuje przy padającym śniegu. Patrząc się cały czas w jedną stronę możemy łatwo ulec odprężeniu, czego efektem jest brak koncentracji i obniżony refleks.

Gdy w trakcie jazdy śnieg pada obficie, pamiętajmy aby nie korzystać ze świateł drogowych (tzw. długich), bo stosując je możemy sobie jeszcze bardziej utrudnić sytuację. Jeśli mamy bardzo duże problemy z widocznością, powinniśmy raczej włączyć światła przeciwmgielne – pamiętajmy jednak, że od razu po polepszeniu się warunków należy je wyłączyć.

Co do tylnego światła przeciwmgielnego, przepisy są jednoznaczne – można z niego korzystać wtedy, gdy widoczność jest ograniczona do 50 m. Nie oznacza to więc, że opady deszczu czy śniegu automatycznie dają prawo kierowcy do włączenia tychże świateł. Musimy mieć bowiem świadomość, że tylne światła przeciwmgielne pomagają kierowcy za nami zlokalizować nasz pojazd, i właśnie w tym celu je stosujemy.

Na koniec kilka porad i wskazówek, które pomogą zachować oświetlenie w Waszym samochodzie w znakomitym stanie:

  • Regularnie czyśćcie reflektory, szyby a także lampy.
  • Przy kupnie żarówek stosujcie się do specyfikacji producenta samochodu – nie kupujcie żarówek o większej mocy, innego typu niż przewidziane itp.
  • Kupujcie produkty wyłącznie znanych, renomowanych producentów i unikajmy kiepskich jakościowo podróbek. Zwróćcie uwagę, czy żarówki i reflektory posiadają odpowiednią homologację.
  • Sprawdzajcie ustawienie świateł każdorazowo po naprawie części zawieszenia czy wymianie żarówek.

Powiązane kategorie części:


Komentarze

Polepszenie widoczności
Damian
,
26.06.2017
Odpowiedz
Dobrze jest wozić ze sobą miękką szmatkę, którą możemy z łatwością przetrzeć reflektor dzięki czemu będziemy lepiej widoczni.
Lampy
Piotrek
,
03.02.2017
Odpowiedz
Oświetlenie w samochodzie jest bardzo ważne. Jak jest zima to zawsze odśnieżam lampy ale bez skrobania żeby nie porysować. Żarówki też wymieniam od razu jak mi się spalą.Lampy w aucie to bardzo ważna rzecz i trzeba o nie dbać.
polerowanie lamp
Wojciech
,
16.08.2016
Odpowiedz
Trzeba pamiętać również o polerowaniu lamp, wtedy widoczność będzie lepsza, bo wiadomo tworzywo się utlenia :)
miotełka do śniegu
stanley
,
03.08.2016
Odpowiedz
pamiętajmy, żeby zawsze mieć miotełkę w aucie, będziemy mogli wtedy wytrzeć klosz i widoczność się poprawi
śnieg
bursztek
,
29.04.2016
Odpowiedz
W zimie trzeba pamiętać o starciu śniegu z lamp, bo jak się włączy światła to śnieg stopnieje ale cały brud na lampach zostaje i nie świeca jak trzeba
dobre żarówki
reflektoRR
,
26.04.2016
Odpowiedz
dobre żarówki w zimie do podstawa bezpieczeństwa na drodze zarówno dla siebie jak i osób uczestniczących w ruchu drogowym
wycieraczki
Belzebub
,
20.04.2016
Odpowiedz
przydają się spryskiwacze reflektorów i tak jak w starych Ładach i Volvo wycieraczki :-)
Wymiana przed zimą
Kamil
,
11.04.2016
Odpowiedz
Z doświadczenia wiem że lepiej wymienić żarówki na przełomie jesieni i zimy i to najlepiej na jakieś lepsze, nie na najtańsze z hipermarketu.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.