Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Polerowanie reflektorów samochodowych. W jaki sposób możecie przeprowadzić samodzielną regenerację świateł w Waszch samochodach?

Współczesne reflektory samochodowe, choć nowoczesne i bezpieczne, nie są odporne na działanie czynników mechanicznych i atmosferycznych. Z czasem ich przejrzystość spada, co odbija się na komforcie i bezpieczeństwie nie tylko kierowcy, ale i wszystkich pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jak rozwiązać ten problem? Zwykle wystarczy mniej lub bardziej zaawansowana regeneracja, czyli polerowanie i odnawianie powierzchni reflektora. Sposobów na jej przeprowadzenie jest kilka.

Polerowanie lamp samochodowych - kilka sprawdzonych porad

Dlaczego reflektory samochodowe matowieją? Co można zrobić, aby zaradzić temu zjawisku?

Od lat 90-tych tradycyjne reflektory szklane zastąpione zostały już całkowicie reflektorami poliwęglanowymi (plastikowymi). Choć lżejsze i znacznie bezpieczniejsze (zwłaszcza dla przechodniów), nie są tak trwałe i odporne na uszkodzenia, jak reflektory szklane, stąd z czasem zaczynają zwyczajnie matowieć. Głównymi przyczynami matowienia reflektorów są:

  • słońce – promienienie UV przyczyniają się do ich żółknięcia;
  • deszcz – tzw. deszczówka od dawna nie jest krystalicznie czystą wodą, ale zawiera kwaśne związki siarki i węgla matujące powierzchnie poliwęglanowe;
  • piaski i pyły – uderzając o powierzchnię reflektorów, zdzierają warstwę ochronną lakieru i zarysowuję sam plastik.

W efekcie nieraz już po roku kierowcy zaczynają zauważać pierwszą siateczkę zarysowań na reflektorach i ich lekkie zmatowienie. Po kilku lub kilkunastu latach powierzchnia reflektora staje się wręcz mleczna lub mleczno-żółta. Co możecie z tym zrobić?

  • Zmatowiony reflektor w każdej chwili możecie wymienić na nowy. Najlepiej będzie, jeśli wejdziecie na stronę naszego sklepu iParts.pl i wybierzecie tam parę reflektorów oryginalnych, jednak jeśli zależy Wam na opcji bardziej ekonomicznej, możecie również zdecydować się na tańsze zamienniki. Bez względu na Waszą decyzję, odpowiednie reflektory samochodowe znajdziecie właśnie u nas.
  • Porysowany i zmatowiony reflektor możecie również poddać regeneracji, czyli odczyszczeniu go i zabezpieczeniu przed kolejnymi uszkodzeniami.

Jeśli zdecydujecie się na samodzielne polerowanie reflektorów, musicie jeszcze określić, jaką metodą chcecie to robić. A tych jest co najmniej 4.

Metoda 1: Regeneracja reflektorów z użyciem samej pasty polerskiej i wosku

Najprostsza metoda polerowania reflektorów samochodowych z użyciem samej tylko pasty polerskiej i wosku. Metoda ta sprawdza się jednak wyłącznie w przypadku stosunkowo nowych reflektorów (zwykle nie starszych niż roczne) i delikatnych zarysowań. Wyjątkowo oszczędni zamiast pasy polerskiej używają do polerowania reflektorów pasty do zębów, lecz osiągnięty efekt wówczas utrzymuje się zwykle maksymalnie 2 miesiące.

Metoda 2: Polerowanie reflektorów samochodowych z użyciem papieru ściernego

Ta z kolei metoda jest obecnie zdecydowanie najbardziej popularna i najczęściej stosowana przez kierowców, którzy chcą samodzielnie przeprowadzać tego typu pracy przy swoich samochodach. W pełnej wersji została dobrze przedstawiona w filmie instruktażowym przygotowanym przez markę K2, gdzie zastosowano pastę do regeneracji reflektorów K2 Lamp Doctor.

Wszystkie produkty, wykorzystywane w tej metodzie znajdziecie w naszym sklepie iParts.pl, z opcją zamiany produktów K2 na inne.

Metoda 3: Polerowanie reflektorów samochodowych z lakierowaniem

W tym przypadku mamy do czynienia z metodą naprawdę wymagającą i przeznaczoną dla prawdziwych pasjonatów, którzy czują się na siłach przeprowadzić ją od początku do końca we własnym zakresie. Chodzi w niej nie tylko o to, aby reflektor bardzo dokładnie wypolerować z użyciem papieru ściernego o rosnącej gradacji oraz pasty polerskiej, ale też o pokrycie odnowionego reflektora warstwą bezbarwnego lakieru, który zabezpieczy poliwęglan przed uszkodzeniami. Metoda ta, choć wymagająca, przynosi długotrwały efekt obliczony na co najmniej kilka lat.

Metoda 4: Polerowanie i laminowanie reflektorów samochodowych

Chodzi tu o rozwiązanie zaczerpnięte z samochodów klasy premium. Większość z nich zjeżdża z taśm produkcyjnych z reflektorami zabezpieczonymi dodatkowo powłoką z grubej, przeźroczystej folii. Folia, jako materiał miękki i sprężynujący, doskonale chroni reflektory przed niesionymi z dużą prędkością cząsteczkami pyłu i piasku, a także przed drobnymi kamieniami.

Taką samą folię każdy z Was może samodzielnie nakleić sobie na reflektory w swoim aucie. Najlepiej jest nakleić je na reflektory nowe, jednak zabezpieczyć w ten sposób można również reflektory poddane dopiero co regeneracji i polerowaniu. Folię nakleja się zawsze na mokro, na dużej ilości czystej wody.

Popularne z kategorii Oświetlenie

Żarówka HELLA 8GP 003 594-121
2,00 zł
5.0 (4 ocen)

Wyprzedaż

Żarówka AMS-OSRAM 64210
14,00 zł
8,29 zł
4.9 (11 ocen)
Żarówka HELLA 8GH 007 157-121
10,00 zł
5.0 (2 ocen)
Oświetlenie tablicy rejestracyjnej OEM 6340A3
18,00 zł
0 (0 ocen)
Żarówka BOSCH 1 987 302 201
3,00 zł
5.0 (4 ocen)
Żarówka lampy kierunkowskazu HELLA 8GA 006 841-121
3,00 zł
5.0 (4 ocen)
Oświetlenie w sklepie iParts.pl
Chcesz zobaczyć wszystkie produkty z kategorii: Oświetlenie pasujące do Twojego samochodu lub poszukujesz produktu konkretnego producenta?
Sprawdź wszystkie z: Oświetlenie
Na co dzień podchodzę do motoryzacji w sposób współczesny, może nawet nowoczesny. Staram się łączyć praktykę z teorią, bo wiem, że warto wiedzieć nie tylko, jak coś działa, ale i czemu to w ogóle ma służyć. Pod kilkoma względami jestem jednak absolutnym tradycjonalistą. Tradycyjnie podkreślam znaczenie regularnych przeglądów i wymian części lub płynów eksploatacyjnych. I tłumaczę, że przeciętnego kierowcy nie stać na oszczędzanie w którymkolwiek z tych aspektów.
0 komentarzy

Powiązane artykuły

Żarówki samochodowe halogenowe - opis, ranking, cechy

Żarówki samochodowe halogenowe. Jaka jest ich faktyczna żywotność? Jakiego typu halogeny znaleźć można na polskim rynku?

Choć żarówki halogenowe to nieco już starzejąca się technologia, nadal są najpopularniejszymi źródłami światła dla reflektorów samochodowych. Jednak ze względu na ich właściwości, żarówki te prędzej czy później zaczną znikać z rynku, tak jak zniknęły już z nowoczesnych modeli aut? Dlaczego tak się dzieje? Co sprawia, że halogeny tak wyraźnie przegrywają walkę z ksenonami czy LED-ami?

czytaj więcej >
Oznaczenia reflektorów, przednich i tylnych lamp - wyjaśnienie

Czego dowiecie się z oznaczeń na tylnych i przednich lampach samochodowych? O czym mówią zakodowane w nich informacje?

Nawet początkujący kierowca powinien mieć pełną świadomość tego, iż do każdej lampy samochodowej możemy stosować wyłącznie określone źródło światła. Nie ma tu miejsca na dowolność i twórczą swobodę, tak typową dla niektórych miłośników usprawniania układu oświetlenia. Podobnie jest z montażem i przeznaczeniem samych lamp oraz z obszarem, na jakim zostały dopuszczone do użycia. Gdzie znajdziecie wskazujące na to informacje?

czytaj więcej >
Reflektory adaptacyjne (światła adaptacyjne). Czym są, jak działają, opinie kierowców

Czym są światła adaptacyjne? Jak działają reflektory adaptacyjne i co na ich temat sądzą eksperci iParts.pl?

Światła samochodowe to układ, który przeszedł w ostatnich latach najwięcej zmian. Dynamicznie zmieniały się źródła światła, a także sterowanie nimi. Obecnie normą stają się światła adaptacyjne sterowane przez komputer w ramach bardzo przemyślanego systemu. Jak to działa w praktyce? Jakie opinie na temat świateł adaptacyjnych mają eksperci iParts.pl?

czytaj więcej >
Do czego służą światła pozycyjne / dzienne - kiedy używać?

Do czego służą światła pozycyjne? Kiedy należy używać świateł do jazdy dziennej? Eksperci iParts.pl odpowiadają na pytania

Liczne, spotykane na co dzień przykłady pokazują wyraźnie, jak dużym problemem dla polskich kierowców są światła w samochodzie. O światłach albo zapominamy, albo zwyczajnie o nie nie dbamy. Często też mamy kłopot z ustaleniem, kiedy i w jakich warunkach należy określonego typu świateł używać. Tak dzieje się m. in. w przypadku świateł pozycyjnych oraz dziennych. Skąd biorą się te wszystkie problemy? Eksperci iParts.pl odpowiadają na Wasze pytania.

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze