Światła przeciwmgielne tylne

Samochodowe lampy przeciwmgielne to jeden z rodzajów oświetlenia pojazdów, który stosuje się do oświetlania drogi w warunkach niedostatecznej przejrzystości powietrza. Obecnie na standardowym wyposażeniu współczesnych samochodów są lampy przeciwmgielne tylne, natomiast przednie reflektory tego typu nie są obowiązkowe, lecz już coraz częściej stosowane.

Lampa przeciwmgielna tylna w samochodzie

Światło przeciwmgielne w samochodzie może być zamontowane zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu. Przednie reflektory tego typu są nieobowiązkowe. Maja one zazwyczaj barwę białą lub żółtą (selektywną). Wykorzystuje się w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (np. mgła, opady atmosferyczne), a także w momencie wystarczającej widoczności na drodze krętej oznaczonej znakami od zmierzchu do świtu. Światła przeciwmgielne tylne to oświetlenie obowiązkowe o barwie czerwonej, które wykorzystuje się wyłącznie wówczas, gdy widoczność na drodze spadnie poniżej 50 metrów. W samochodzie mogą się znajdować dwa symetrycznie rozmieszczone światła przeciwmgielne przednie oraz jedna lub dwie lampy przeciwmgielne tylne.

Umiejscowienie świateł przeciwmgłowych tylnych

Tylne oświetlenie przeciwmgłowe montuje się niekiedy jako jedna dodatkową lampę na tylnym zderzaku. Zazwyczaj jednak umieszcza się je w zespole lamp tylnych, nie bliżej niż 10 cm od żarówek stopu, nie niżej niż 25 cm i nie wyżej niż 100 cm od powierzchni drogi. Żarówka od lampy przeciwmgielnej to najczęściej typ P21W.

Używanie lamp przeciwmgielnych w samochodzie

Jak już wspomniano, lampy przeciwmgłowe tylne mogą być używane wyłącznie wówczas, gdy przejrzystość powietrza spadnie poniżej 50 metrów. Mówi o tym m.in. art. 30 i 51 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.). Za niewłaściwe używanie świateł przeciwmgielnych ustawodawca przewidział odpowiednie sankcje karne. Dotyczy to zarówno nie włączenia tylnych lamp przeciwmgłowych w warunkach ograniczonej widoczności, jak i poruszania się w łączonymi reflektorami przednimi przeciwmgielnymi, kiedy nie jest to konieczne lub dozwolone przepisami. Kara za takie wykroczenie to mandat do 200 zł oraz 2 punkty karne. Żywotność lampy przeciwmgielnej tylnej nie jest z góry określona. Należy zawsze używać wyłącznie takiego oświetlenia, które jest zalecane przez producenta tego typu lamp. Jeżeli montowana jest tylko jedna lampa przeciwmgielna tylna, należy umieścić ją zgodnie z parametrami określonymi w przepisach ruchu drogowego.

Popularni producenci lamp przeciwmgielnych tylnych

  • TYC
  • Valeo
  • Blic
  • Bosch
  • Hella
  • Magneti Marelli
  • Alkar
  • Abakus

Wysokiej klasy tylne oświetlenie przeciwmgłowe znajdziesz w iParts.pl w najniższej cenie rynkowej. Oferujemy wyłącznie fabrycznie nowe produkty, dostarczane przez czołowych producentów oświetlenia samochodowego. Wszystkie dostępne lampy przeciwmgielne tylne są objęte gwarancją producenta.

Samochodowe lampy przeciwmgielne w iParts.pl to najlepsza relacja ceny do jakości wykonania. Zapewniamy fachową pomoc w doborze właściwych elementów do konkretnego modelu samochodu oraz szybką dostawę zamówienia pod wskazany adres.

Najpopularniejsi producenci

Lampy przeciwmgielne tylne ABAKUS
Lampy przeciwmgielne tylne VAN WEZEL
Lampy przeciwmgielne tylne ALKAR
Lampy przeciwmgielne tylne DIEDERICHS
Lampy przeciwmgielne tylne PRASCO
Lampy przeciwmgielne tylne KLOKKERHOLM
Lampy przeciwmgielne tylne TYC
Lampy przeciwmgielne tylne JOHNS
Lampy przeciwmgielne tylne HELLA