Jakie są objawy zużycia klocków hamulcowych?

Data:
W kategorii Klocki hamulcowe

Układ hamulcowy jest jednym z głównych układów w samochodzie, który ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Niesprawne hamulce są w stanie doprowadzić do powstania niebezpiecznej sytuacji na drodze, dlatego warto regularnie kontrolować stan całego układu.

Jeden z podstawowych elementów układu hamulcowego stanowią klocki hamulcowe. To właśnie klocki, za pośrednictwem specjalnego tłoczka dociskane są do tarczy hamulcowej, przez co powstaje tarcie umożliwiające zatrzymanie samochodu. W większości starych samochodów klocki hamulcowe montowane są z przodu, gdyż z tyłu znajdują się bębny hamulcowe. Natomiast w przypadku samochodów wyposażonych w mocniejsze silniki, klocki hamulcowe montowane są również na tylnej osi. 

Po czym poznać, że klocki hamulcowe w naszym samochodzie uległy uszkodzeniu? Przede wszystkim po grubości okładzin ciernych. Zdecydowana większość klocków hamulcowych wyposażona jest w mechaniczne lub elektryczne czujniki zużycia. Mają one poinformować kierowcę o konieczności wymiany klocków hamulcowych na nowe, w związku z ich zużyciem. Grubość okładziny można też stosunkowo łatwo określić samodzielnie – wystarczy w tym celu zdjąć koła i skontrolować rowki, które znajdują się w okładzinach. W przypadku, gdy rowki są praktycznie niewidoczne możemy mieć pewność, że klocki hamulcowe w naszym samochodzie nadają do się wymiany. 

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Jeżeli planujemy zakup nowych klocków hamulcowych, to pamiętajmy, aby korzystać wyłącznie z usług renomowanych i sprawdzonych producentów. Nie warto oszczędzać na mało znanych produktach, gdyż może okazać się, że będą się one charakteryzować o wiele niższą wytrzymałością, żywotnością oraz skutecznością hamowania.


Komentarze

auto ściągało
Tadekk
,
18.08.2016
Odpowiedz
auto zaczęło ściągać w jedną stronę podczas hamowania, z jednej strony klocki były bardziej zużyte...
zużyte klocki
Ania
,
04.08.2016
Odpowiedz
u mnie strasznie drżała kierownica,szczególnie przy dużych prędkościach
Trzęsło
Mirek
,
27.04.2016
Odpowiedz
W moim przypadku zaczęło trząść samochodem przy mocniejszym hamowaniu i to był objaw kończących się klocków hamulcowych.
tarcie
rycersky
,
21.04.2016
Odpowiedz
strasznie trzęsło samochodem podczas hamowania i słychać było tarcze metalu o metal
trzęsienie
qubu$
,
18.04.2016
Odpowiedz
trzęsie kierownicą - tam w moim starym autko wyglądał koniec klocków hamulcowych
Mocne tarcie
Rafał
,
12.04.2016
Odpowiedz
W moim nowym aucie pokazuje na desce rozdzielczej kontrolkę zużycia klocków, ale w samochodzie mojego taty dopiero mocne tarcze blachą o blachę uświadomiło Nas o tym że skończyły się klocki.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.