Nasz kolejny ranking klocków hamulcowych jest już gotowy. Tym razem prezentujemy Wam zestawienie klocków hamulcowych, które w 2022 roku mogą cieszyć się największym zainteresowaniem. Jakie zmiany w tej kategorii zaszły względem ostatnich lat?

Czego kierowcy oczekują od klocków hamulcowych? Żeby były dobre i żeby były tanie. Niestety, jedno raczej wyklucza drugie. Nie znaczy to jednak, że kierowcy rezygnują z poszukiwań takiego złotego środka. Efekty tych poszukiwań widzimy od lat w różnego typu rankingach popularności klocków hamulcowych, które chyba najlepiej oddają preferencje polskich właścicieli samochodów. A preferencje te każą im wybierać klocki hamulcowe przede wszystkim ze średniej półki cenowej i jakościowej. Są to zdecydowanie najpopularniejsze klocki hamulcowe na naszym rynku, przy czym należy podkreślić, że nie sama ich cena o tym decyduje. Bez problemu możemy znaleźć tańsze klocki hamulcowe, te jednak niemal z miejsca odrzucane są przez zdecydowaną większość kierowców. I nie ma w tym nic dziwnego, w końcu części te każdego dnia współdecydują o naszym bezpieczeństwie na drodze. Jakie więc klocki hamulcowe mogą liczyć na największe zainteresowanie w 2022 roku? Co w tym temacie przewidują eksperci iParts.pl?

1. TRW

Klocki hamulcowe TRW Sinter Offroad

Klocki hamulcowe TRW Sinter Offroad

Tak jak w roku poprzednim, tak i w 2022 na ogromną popularność śmiało mogą liczyć klocki hamulcowe marki TRW. Różnica polega na tym, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy TRW zdobyły sobie wyraźnie więcej zwolenników, co niekoniecznie udało się ich bezpośrednim konkurentom. Co może być tego zasługą?

Marka TRW – wyjaśnia Piotr Żaczek, długoletni ekspert iParts.pl – konsekwentnie realizuje swoją strategię, oferując swoim klientom klocki hamulcowe o wysokiej jakości i w przystępnej cenie. Choć nie są to klocki klasy premium, w swojej kategorii osiągnęły już chyba maksimum możliwości. Zapewniają wszystko to, czego oczekujemy od klocków przeznaczonych do codziennego użytkowania w samochodach osobowych nie roszczących sobie pretensji do miana aut sportowych czy wyczynowych. TRW to pewność i solidność, TRW to wszystko to, czego chcemy od klocków.

2. Brembo

Klocki hamulcowe Brembo – komplet

Klocki hamulcowe Brembo – komplet

Walka o drugie miejsce w naszym rankingu okazała się zaskakująco zajadła. Ostatecznie w przygotowywanym przez nas zestawieniu na rok 2022 miejsce to postanowiliśmy przyznać włoskiej marce Brembo. Klocki hamulcowe Brembo umieszczane są na tej samej półce, co TRW, choć różnie odnoszą się do tego poszczególni eksperci. Nie brak głosów, że Brembo, przez swoją mocno sportową przeszłość, to klocki dla kierowców o nieco innych wymaganiach.

O klockach hamulcowych Brembo można mówić bardzo wiele – tłumaczy Grzegorz Kinczewski z iParts.pl – dla mnie jednak najważniejsze jest to, iż „zwykłe” zamienniki tej marki potrafią być wyższej jakości, niż klocki montowane w poszczególnych modelach fabrycznie. Ta cecha powoli staje się wyróżnikiem dobrych marek klocków hamulcowych przeznaczonych na rynek wtórny.

3. ATE

Klocki hamulcowe komplet – ATE Ceramic

Klocki hamulcowe komplet – ATE Ceramic

Dość niespodziewanie na ostatnie miejsce podium naszego rankingu najlepszych i najpopularniejszych klocków hamulcowych, jakie mamy w sprzedaży na 2022 rok, wskoczyły klocki hamulcowe ATE. Niespodziewanie, bo w naszym ostatnim rankingu marka ta znalazła się na miejscu 4 i nic nie wskazywało na to, że może być lepiej.

Klocki hamulcowe ATE – mówi Piotr Żaczek – są bez wątpienia jednymi z najlepszych na rynku. Z wyróżnionymi już przez nas klockami TRW i Brembo przegrywają jedynie popularnością, co z kolei wynika zarówno z ich ceny (średnio nieco wyższej niż w przypadku wyżej plasujących się marek), jak i z faktu, że ATE zasłynęło z produkcji klocków dla aut o szczególnych wymaganiach. Oferują naprawdę świetne klocki do aut klasy premium (choćby ich ceramiczne klocki hamulcowe) oraz do aut sportowych i usportowionych. A ponieważ tego typu samochodów nie ma na naszych drogach zbyt wiele, nie każdy kierowca decyduje się, aby po nie sięgnąć. A powinien!

4. Bosch

Klocki hamulcowe komplet – Bosch

Klocki hamulcowe komplet – Bosch

Na miejscu 4 w naszym rankingu nowość, choć wcale nie sensacyjna. Wprawdzie w zestawieniu na rok 2021 klocki hamulcowe Bosch nie zmieściły się nawet w pierwszej piątce, jednak ostatnie 12 miesięcy przyniosło dość ciekawe zmiany. Jak pokazują dane ze sprzedaży klocków hamulcowych w całym kraju, marka Bosch zdołała przekonać do siebie ostatnio sporą liczbę polskich kierowców. Czy zadecydowała o tym legendarna niemiecka solidność? A może kwestie czysto techniczne?

Bosch, podobnie jak TRW, wygrywa dzięki umiejętnemu łączeniu jakości z ofertą cenową w granicach rozsądku. Klocki tej niemieckiej marki powstają do aut osobowych, którymi jeździmy najczęściej i które mają po prostu spełniać swoje zadanie. Tylko tyle i aż tyle – mówi Grzegorz Kinczewski z iParts.pl.

5. Ferodo

Klocki hamulcowe komplet – Ferodo

Klocki hamulcowe komplet – Ferodo

To, że największą popularnością cieszą się u nas (i nie tylko u nas) klocki hamulcowe z tzw. średniej półki, potwierdza fakt, iż nasz ranking przygotowany na 2022 rok zamykają klocki hamulcowe Ferodo. Nie tak popularne, jak TRW i być może nie mające równie ciekawej oferty, co ATE, za to doskonale spełniające oczekiwania przeciętnych kierowców. Co to za oczekiwania?

Wybierając klocki hamulcowe – wyjaśnia Piotr Żaczek – większość z nas kieruje się ich żywotnością, zapewnianym komfortem jazdy (głośnością), odpornością na wysokie temperatury, poziomem pylenia i ewentualnie współczynnikiem tarcia przy wyższych prędkościach. W każdym z tych aspektów klocki Ferodo nie są być może wybitne, ale z całą pewnością zapewniają więcej niż zadowalające wartości.