Ceramiczne klocki hamulcowe – to się naprawdę opłaca!

Data:
W kategorii Klocki hamulcowe

Przeciętny użytkownik samochodu nie widzi dużej różnicy między innowacyjnymi produktami a standardowymi klockami hamulcowymi – zwykle jedyną różnicą dla kierowców okazuje się firmowy symbol i nieco wyższa cena. Istotne różnice ujawniają się dopiero w trakcie eksploatacji.

Klocki hamulcowe to podstawa bezpiecznej jazdy, dlatego przyjrzyjmy się ceramicznym klockom hamulcowym, które zasłużenie cieszą się na rynku dużą popularnością.

Skuteczne hamowanie i wysoka wytrzymałość

Klocki ceramiczne wprowadzono na rynek motoryzacyjny dopiero w latach 80. Od początku wiadomo było, że są niezwykle skuteczne. Takie rozwiązanie oferuje bowiem bardzo dobre parametry hamowania i to niemal w każdych warunkach. Specjaliści uznają ten typ klocków hamulcowych za niezawodny i w rzeczywistości naprawdę tak jest. Wbrew samej nazwie klocki ceramiczne nie są kruche i delikatne. Są wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego i włókien miedzianych, które są wyjątkowo trwałe. Pozwala to uzyskać długą żywotność klocków i większą wytrzymałość od klocków półmetalicznych – zwłaszcza na wysokie temperatury.

Ponadto w przypadku ceramicznych klocków hamulcowych występuje brak zjawiska tzw. fadingu podczas hamowania. Fading to zjawisko znacznej utraty właściwości hamujących , powstające w wyniku wysokich zakresów temperatur pracy np. podczas gwałtownego często powtarzającego się hamowania z większych prędkości do 0 km/h.

Czystość i kultura działania

Ogromną zaletą ceramicznych klocków hamulcowych jest ich niezwykle ciche działanie, które znacząco poprawia komfort jazdy użytkowników. Brak niepokojących i nieprzyjemnych dla ucha pisków i skrzypnięć z pewnością umili jazdę. Oprócz tego, ścieranie się klocków ceramicznych nie powoduje powstawania dużych ilości pyłku, który brudzi koła i felgi w samochodzie. Efektem są czyste i lśniące felgi.

Ceramiczne klocki hamulcowe nawet powyżej 200°C nie powodują emisji widocznych zanieczyszczeń. Jest to zasługą m. in. masy ceramicznej oraz zbrojącej jej od wewnątrz specjalnej włókniny, która w trakcie nieznacznego ścierania wytwarza cienką powłokę ochronną zarówno na okładzinie, jak i na współpracującej z nią tarczy.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Jakość za rozsądną cenę

Jakość klocków ceramicznych jest okupiona wyższą ceną niż w przypadku tradycyjnych klocków półmetalicznych. Nie są to jednak ceny astronomiczne, dlatego warto zainwestować odrobinę więcej i cieszyć się innowacyjnym rozwiązaniem w układzie hamulcowym. Pośród producentów, słynących z produkcji ceramicznych klocków hamulcowych znajdziemy m. in. ATE Ceramic, TRW DTEC, Textar ePad oraz Jurid White.

Bezpieczeństwo jazdy powinno być dla każdego użytkownika priorytetem – a pod tym względem klocki ceramiczne są najlepszym rozwiązaniem i po prostu nie mają sobie równych. Nie warto bać się ich nieco wyższej ceny, bowiem wytrzymałość tych klocków sprawia, że inwestycja w przyszłość jest bardzo opłacalna.


Komentarze

Skrócenie drogi hamowania
Kacper
,
19.06.2017
Odpowiedz
Klocki ceramiczne są bardzo dobre przy ostrej, sportowej jeździe. Jednak według mnie lepszym sposobem na skrócenie drogi hamowania jest wymiana opon.
Ceramiczne klocki hamulcowe
Władimir
,
31.01.2017
Odpowiedz
Ceramiczne klocki hamulcowe to bardzo dobre rozwiązanie. Używam ich i pomimo, że zapłaciłem troszkę więcej niż za zwykłe ale warto było. Polecam właśnie ceramiczne klocki w sklepie Iparts. Są w miarę dobrej cenie.
drogie klocki
jaro
,
22.08.2016
Odpowiedz
jakoś nie mogę się przekonać do takich klocków, pewnie ze względu na wysoką cenę
lepsze hamulce
erni
,
05.08.2016
Odpowiedz
zainwestowałem w takie klocki i już nigdy nie wrócę do zwykłych, wolę dołożyć trochę kasy i mieć idealne hamulce :)
codzienna jazda
Jacek
,
25.03.2016
Odpowiedz
Do codziennej jazdy takie klocki to nie jest konieczność, ale już do jazdy po torze ceramiczny klocki hamulcowe to bardzo mądry wybór - wiem z własnego doświadczenia.
Polecam
Marek
,
04.03.2016
Odpowiedz
Ja z własnego doświadczenia mogę polecić tarcze i klocki ATE Ceramic, genialne działanie i wytrzymałość, warto dołożyć trochę pieniędzy i sprawić sobie taki komplet do auta.
Ceramiczne klocki
Czarek
,
26.02.2016
Odpowiedz
Niektórzy uważają, że tego typu klocki się nie nadają do "zwykłej" jazdy codziennej, ale moim zdaniem warto zainwestować w taki rodzaj klocków hamulcowych, komfort wyraźnie zauważalny i co najważniejsze - bezpieczeństwo na dużo wyższym poziomie.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.