Czym jest brake fading? W jaki sposób zjawisko to może zagrozić nam wszystkim?

Data:
W kategorii Układ Hamulcowy

Brake fading to zjawisko o bardzo dużym wpływie na konstrukcję poszczególnych części samochodowych i wcale nie chodzi tu wyłącznie o hamulce. Fakt, iż fading kojarzony jest przede wszystkim z układem hamulcowym wynika stąd, iż to hamulce stoją na pierwszej linii walki o nasze bezpieczeństwo. Jeśli ich konstrukcja nie będzie odpowiednia, brake fading sprawi, iż mogą stać się całkowicie bezużyteczne. Czy da się tego uniknąć?

Czym jest brake fading i w jaki sposób do niego dochodzi?

Brake fading (z ang. brake – hamulce i fading – zanikanie) jest zjawiskiem znanym doskonale każdemu inżynierowi, konstruktorowi oraz ekspertowi zajmującemu się motoryzacją. W sposób definicyjny brake fading można określić jako zanik siły tarcia następujący wskutek wzrostu temperatury elementów ciernych układu hamulcowego. A jak brzmiałoby to opisane bardziej zrozumiałym językiem?

Kiedy naciskacie na pedał hamulca, pracować zaczynają elementy cierne układu hamulcowego, czyli:

Ponieważ zjawisko fadingu związane jest przede wszystkim z autami o większej masie lub mocy silnika, możemy przyjąć za wzorzec, że hamulce ich (przynajmniej te przednie) oparte są na tarczach i klockach hamulcowych. Elementy te podczas hamowania zaczynają trzeć o siebie i wskutek tego wytwarzać ogromne ilości ciepła. Przy długiej i intensywnej pracy temperatura ich dochodzi do 200℃ i więcej. W tej temperaturze pomiędzy tarczami a klockami zaczynają gromadzić się gazy wydzielane przez elementy cierne. Gazy te pod dużym ciśnieniem (zwiększanym przez nacisk klocka na tarczę) zaczynają stanowić barierę niedopuszczającą do całkowitego zwarcia się klocków z tarczą hamulcową. W efekcie hamulce tracą na efektywności, a Wy czujecie, że tracicie nad nimi pełną kontrolę. Właśnie tak dochodzi do zjawiska znanego jako brake fading.

W jakich okolicznościach jesteście szczególnie narażeni na zjawisko fadingu?

Wszystko tak naprawdę zależy do tego, jaki jest Wasz preferowany styl jazdy. Fading, jak wynika z poprzedniego akapitu, związany jest nierozerwalnie z intensywną pracą hamulców. Samo to zjawisko po raz pierwszy zostało zauważone i zbadane dokładnie w motosporcie, gdzie hamulce często pracują na granicy swojej wytrzymałości. Jeśli więc sami bierzecie udział w rajdach samochodowych lub zwyczajnie lubicie ostro zaszaleć na specjalnie do tego przeznaczonym torze wyścigowym, to faktycznie macie szansę poznać osobiście, czym jest fading.

Każdy z Was może również zetknąć się ze zjawiskiem znanym jako brake fading mimo absolutnego braku ciągotek to agresywnej jazdy. Wystarczy, że podczas zjeżdżania ze sporych wzniesień będziecie nieustannie trzymać nogę na hamulcu. W takiej sytuacji klocki i tarcze bardzo szybko rozgrzeją się do czerwoności, a zbierające się pomiędzy nimi gazy obniżą efektywność układu.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny części hamulcowych w naszej ofercie!

Co możecie zrobić, aby brake fading stał się mniej niebezpieczny?

Najprostszym sposobem jest oczywiście unikanie sytuacji, w których może dojść do brake fadingu. Niestety, nie zawsze jest to możliwe i nie zawsze mamy nad tym kontrolę. Dlatego aby chronić kierowców przed spadkiem efektywności układu hamulcowego, konstruktorzy i inżynierowie badający ten temat stworzyli tarcze hamulcowe chroniące przed fadingiem. Co to za tarcze? Chodzi tu o:

  • tarcze hamulcowe nacinane,
  • tarcze hamulcowe nawiercane.

Otwory i nacięcia wykonane w tych tarczach mają na celu m. in.:

  • zwiększenie skuteczności rozpraszania ciepła,
  • odprowadzanie zbierających się nad nimi gazów,
  • odprowadzania wody i pary wodnej,
  • ścierania zeszklonej warstw tworzącej się pod wpływem wysokiej temperatury na masie ciernej.

Wszystkie te cele prowadzą bezpośrednio do tego, że zjawisko brake fadingu w przypadku samochodów wyposażonych w nawiercane lub nacinane tarcze hamulcowe przestaje być groźne, choć nadal należy na nie uważać.

Jeśli chcielibyście zapewnić sobie pełen spokój i ochronę przed fadingiem, możecie w każdej chwili wejść na stronę naszego sklepu iParts.pl i sprawdzić naszą ofertę tarcz hamulcowych nawiercanych lub nacinanych, przeznaczonych dokładnie dla Waszych samochodów. W razie wszelkich problemów z ich doborem, nasi eksperci udzielą Wam wszelkiej możliwej pomocy.


Komentarze

brake fading
Wojtas
,
18.08.2020
Odpowiedz
Moim zdaniem najlepszym sposobem na zapobiegnięcie efektu brake fadingu jest po prostu odpowiednia kultura hamowania. Sam staram się hamować silnikiem kiedy to jest możliwe, używając hamulca już na samym końcu hamowania bądź w awaryjnych sytuacjach i jeszcze nigdy nie odczułem, by hamulce traciły na wydajności.
brake fading
Marcin
,
10.07.2020
Odpowiedz
Bardzo ciekawy artykuł. Przyznam, że wcześniej nie znałem takiego zjawiska, jednak jeśli chodzi o te tarcze to wiem, że nawiercane lepiej odprowadzają ciepło, dlatego mogą nawet lepiej sprawdzić się w takim przypadku. Często czytam artykuły na tym blogu, można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy ;-)

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.