Artykuły

Skąd bierze się brak spasowania poszczególnych elementów karoserii? Jak temu zaradzić?

Autor:Krystian Mączyński
Podczas zakupu używanego samochodu zdarzają się takie sytuacje, że oglądając wybrane auto zauważamy pewne nieprawidłowości w dopasowaniu do siebie poszczególnych elementów karoserii. Naszą pierwszą myślą jest wówczas podejrzenie nieudolnie przeprowadzonej naprawy blacharskiej. Prawna może okazać się jedna zupełnie inna.
Czytaj więcej >

Przegląd samochodu, który możesz przeprowadzić zupełnie sam

Autor:Krystian Mączyński
Okresowe przeglądy to coś, o czym musi pamiętać każdy kierowca. I nie chodzi tu o obowiązkowe badania techniczne dopuszczające auto do ruchu. Podczas przeglądów wymieniamy filtry i płyny, a także sprawdzamy stan najczęściej zużywających się elementów. I wszystko to możemy przeprowadzić całkowicie we własnym zakresie.
Czytaj więcej >

Lampy LED podbijają rynek motoryzacyjny. Jak wyglądają w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami samochodowymi?

Autor:Krystian Mączyński
Światła samochodowe to jedne z najważniejszych elementów pojazdu. Nie bez powodu od kilku lat mamy obowiązek jeździć w Polsce z włączonymi światłami przez cały rok, bez względu na porę dnia i warunki atmosferyczne. I nie bez powodu producenci świateł co chwila przedstawiają nam nowe, jeszcze lepsze rozwiązania, takie jak chociażby aktualnie podbijające rynek lampy LED.
Czytaj więcej >

Jak prawidłowo przeprowadzić proces ładowania akumulatora przy pomocy prostownika?

Autor:Krystian Mączyński
W teorii proces ładowania akumulatora z użyciem prostownika jest bardzo prosty. Wystarczy wybrać właściwą ładowarkę, podpiąć ją do prądu i połączyć z baterią samochodową. To tyle teorii, w praktyce bowiem wszystko to nie jest już takie proste i źle wykonane może doprowadzić do poważnych konsekwencji, poczynając od uszkodzenia auta, na wybuchu akumulatora kończąc.
Czytaj więcej >

Silnik zbyt mocno hałasuje? Zobacz, jak możesz wygłuszyć maskę w swoim aucie?

Autor:Krystian Mączyński
Hałas jest zjawiskiem szkodliwym. Długotrwałe przebywanie w pobliżu źródeł dźwięku o dużym natężeniu odbija się na naszej koncentracji, a nawet zdrowiu. Nic więc dziwnego, że kierowcy spędzający mnóstwo czasu w samochodzie doskonale rozumieją potrzebę wygłuszania silnika. Bo to właśnie silnik stanowi podstawowe źródło hałasu w każdym aucie.
Czytaj więcej >

Kiedy i jakiego prostownika powinniśmy używać?

Autor:Krystian Mączyński
Choć dla wielu może się to wydawać wręcz niewiarygodne, najczęściej występującą awarią powodującą unieruchomienie samochodu jest awaria akumulatora. Najczęstszą przyczyną awarii akumulatora jest z kolei jego ciągłe niedoładowanie. Wniosek? Dobry prostownik to podstawa.
Czytaj więcej >

Jak wymienić amerykańskie tarcze liczników na typowo europejskie?

Autor:Krystian Mączyński
Coraz częściej w Polsce pojawiają się samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych lub mające domyślnie właśnie na rynek amerykański trafić. Ponieważ rynek ten jest dość specyficzny i posiada własne, unikalne wymagania, auta te muszą być do nich ściśle dostosowane. Dotyczy to również liczników prędkości, które zamiast kilometrów, wskazują mile. Czy liczniki te można zmienić na typowo europejskie?
Czytaj więcej >

Jak w prosty sposób pozbyć się w dieslu wody z układu paliwowego?

Autor:Krystian Mączyński
Chyba żadnemu kierowcy nie trzeba przypominać, że zima to dla samochodu najtrudniejszy okres w całym roku. To właśnie zimą wiele układów samochodowych wystawianych jest na szczególnie dużą próbę. Dotyczy to zarówno aut jeżdżących na benzynę, jak i popularnych diesli. Można by wręcz powiedzieć, że diesli dotyczy to szczególnie mocno.
Czytaj więcej >

Jak prawidłowo dbać o akumulator? Jak przygotować go do kolejnego sezonu?

Autor:Krystian Mączyński
Gdy po pierwszej mroźnej nocy nasz samochód nie chce odpalić, zwykle momentalnie diagnozujemy przyczynę. Winny jest akumulator, który nagle postanowił złośliwie odmówić współpracy. Czy jednak na pewno jest to wina baterii, a nie nas samych? Co zrobiliśmy, aby nie zawiódł nas w takiej właśnie chwili? Jak przygotowaliśmy go do szczególnie wymagającego sezonu zimowego?
Czytaj więcej >

Dwa sposoby na wymianę płynu do układu wspomagania kierownicy

Autor:Krystian Mączyński
Płyn stosowany w układzie wspomagania kierownicy jest chyba najbardziej zapomnianym i najczęściej ignorowanym przez kierowców płynem samochodowym. Tymczasem przegapienie momentu, w którym powinniśmy go wymienić, może mieć dla nas bardzo kosztowne konsekwencje. Warto więc pamiętać o interwałach wymiany płynu w układzie wspomagania, a samą wymianę możemy przeprowadzić samodzielnie – bez pomocy mechanika. To naprawdę nic trudnego.
Czytaj więcej >
1  2  3  4  5  6  7  8  9  Następna  35