-5% NA CZĘŚCI SAMOCHODOWE! ODBIERZ KOD
Do końca promocji pozostało:
Doświadczenia i opinie zebrane w ciągu kończącego się pomału 2024 roku pozwalają nam tworzyć rankingi najlepszych produktów, jakie znajdziecie w naszym sklepie iParts.pl. Ten konkretny ranking opon wielosezonowych dotyczy roku 2024, jednak z pewnością przyda się każdemu, kto planuje zakup opon całorocznych tak samo w tym, jak i w przyszłym roku. Poznajcie 10 wybranych modeli opon całorocznych, wśród których z całą pewnością znajdziecie coś dla siebie.
Czasem już na przełomie zimy i wiosny kierowcy stają przed wyborem terminu wymiany opon zimowych na letnie. Niby wszyscy wiedzą, kiedy taka wymiana powinna nastąpić, a mimo to cały czas się na to nabieramy. Bo czy wymiana opon w marcu to dobry pomysł? A jeśli nie, to dlaczego?
Zainteresowanie oponami wielosezonowymi wzrasta, wzrasta też liczba pytań, jakie dostajemy od Was na ich temat. Ty razem otrzymaliśmy pytanie od jednego z naszych klientów odnośnie do bezpieczeństwa opon całorocznych oraz tego, czy ich zakup jest opłacalny. Jak to wygląda w praktyce?
Wycieraczki samochodowe są ważnym elementem bezpieczeństwa kierowcy i jego pasażerów. Są też elementem stosunkowo szybko się zużywającym, stąd też wymagającym częstej wymiany. Jakie wycieraczki należy wówczas wybierać?
Wiek opony to jedna z jej ważniejszych cech, na którą uwagę zwracają dokonujący zakupu kierowcy, przeprowadzający przegląd specjaliści, a także zatrzymujący auto do kontroli policjanci. Dlaczego wiek opony jest tak ważny? I jak możecie sami ten wiek sprawdzić?
Wyobraźcie sobie współczesne samochody bez wycieraczek. Potraficie to zrobić? Ja nie bardzo. Jazda w deszczu lub w śniegu przy prędkości 50-60 km/h bez wycieraczek to kompletna abstrakcja. Te małe, proste wycieraczki umożliwiają nam swobodne korzystanie z samochodu bez względu na aurę. A wszystko dzięki wynalazcy z USA, z Irlandii, a może właśnie z Polski. Kto, tak naprawdę, wynalazł samochodowe wycieraczki?
Wymiana oleju jest jedną z najczęściej przeprowadzanych czynności serwisowych w każdym aucie. Jest też jedną z najprostszych, stąd wielu kierowców chce wykonywać i wykonuje ją samodzielnie. A skoro wymiana oleju, to zawsze również wymiana filtra, warto poświęcić chwilę na zajęcie się tematem odkręcania i zakręcania filtrów oleju. Filtry takie potrafią bowiem nieźle zassać i nie da się ich ruszyć bez odpowiedniego klucza. A jaki to jest ten „odpowiedni” klucz?
Mechanicy alarmują. Coraz więcej trafiających do warsztatów samochodowych aut ma objawy wskazujące na mocne zaniedbanie filtra powietrza. I nie chodzi nawet o jego stan, a o regularność i prawidłowość wymian. Wymiany te należy bowiem przeprowadzać często i umiejętnie. Bez tego grozi nam coś więcej niż tylko wzrost spalania – grozi nam nawet zatarcie silnika. Dlaczego?
Niektórzy zapowiadali to już dobrze ponad rok temu, inni ze zdziwieniem zauważają to dopiero teraz – chińskie samochody wdarły się przebojem na polski rynek i rozkręcają swoją sprzedaż w niewiarygodnym tempie. Nie inaczej wygląda to w Europie i na całym świecie. Które z nich cieszą się największą popularnością? Jak wygląda sprzedaż samochodów chińskich w Polsce i które modele znajdują wśród naszych kierowców największe uznanie?
Gdy po blisko 120 latach absolutnej dominacji silników spalinowych producenci aut zaczęli szukać nowych typów napędu, zaczęli od łączenia napędu spalinowego z elektrycznym. Tak powstały hybrydy, czyli bardzo już szeroka gama samochodów mających cechy tradycyjnego samochodu spalinowego i „elektryka”. W tej kategorii pojazdów mamy już do czynienia z hybrydami HEV, PHEV, MHEV, FHEV oraz EREV. Jakie technologie oferuje każda z nich?
Stukanie w kolektorze ssącym to jedne z tych dźwięków, które mogą i – niestety – często faktycznie zwiastują rozmaite usterki w układzie dolotowym. Usterki te są w stanie bardzo negatywnie wpływać na pracę silnika, dlatego też ignorowanie ich zwykle prowadzi jedynie do stopniowego pogorszania się sytuacji, spadku wydajności silnika, a w skrajnych przypadkach do jeszcze poważniejszych problemów. Z jakich przyczyn nagle rozlega się to stukanie w kolektorze ssącym? Co można z tym zrobić?
Z całego układu hamulcowego najsolidniejszą i absolutnie pancerną częścią wydaje się być samo jarzmo zacisku. O trwałości tej części najlepiej świadczy fakt, że mało kto o niej pamięta. Skoro działa, to nie trzeba nic ruszać, prawda? Otóż, nie prawda. Trzeba ruszać, sprawdzać i oglądać, bo czasem nawet tak solidna część, jak jarzmo zacisku hamulcowego, przestaje działać. A wówczas? Wówczas zaczną się problemy. Jakiego typu?
Czego powinien słuchać każdy rozsądny kierowca? Powinien słuchać żony (lub męża), wiadomości drogowych oraz swojego silnika. Żona powie mu, czy jechać, z wiadomości dowie się, którędy jechać, a silnik? Silnik powie mu, czy w ogóle tam dojedzie. Bo może być tak, że dochodzące spod maski stukanie, dzwonienie lub grzechotanie jest oznaką usterki rozrządu, która to usterka potrafi przynieść naprawdę katastrofalne skutki. Jakie i dlaczego?
Chcielibyście sami móc przeprowadzać wymianę rozrządu w swoim aucie? Oprócz co najmniej podstawowej wiedzy na temat mechaniki pojazdowej, odpowiednich narzędzi i pewnego doświadczenia, przyda Wam się w tym celu również schemat budowy konkretnego rozrządu. Bez właściwego schematu nie ma mowy o poprawnym montażu, a nieprawidłowy montaż może prowadzić do poważnych uszkodzeń jednostki napędowej. Gdzie więc szukać takiego schematu? Skąd wziąć i jak czytać zawarte w nim informacje?
Macie problem ze znikającym w tajemniczych okolicznościach olejem silnikowym? Musicie go co jakiś czas dolewać, co kosztuje Was więcej niż powinno? Zbyt duże zużycie oleju silnikowego może wynikać z różnych przyczyn i nie każdą łatwo jest wskazać. Jest jednak krótka lista 5 najczęstszych przyczyn takiego zjawiska. Co na niej się znajduje? Jakich jest tych TOP 5 powodów, dla których silnik „bierze” olej?
Słyszeliście zapewne o tym, że płukanie silnika może być niebezpieczne? Kiedyś na francuskim dworze za niebezpieczną uważano kąpiel częstszą niż raz w roku. Z płukaniem silnika jest tak samo. Jeśli ktoś boi się przepłukać swój silnik przy okazji wymiany oleju, bo po takim płukaniu zwiększy się zużycie tegoż oleju, ustawia się w jednym szeregu z ludźmi, obok których lepiej zbyt blisko nie stawać. Jaka jest prawda o tym płukaniu silnika?
Rolą zaawansowanych systemów diagnostycznych we współczesnych samochodach jest monitorowanie pracy silnika i innych, współpracujących z nim podzespołów. Efektem tego monitorowania bywają błędy wskazujące na określony problem. Jednym z takich błędów jest ten o kodzie P0238 – wskazujący na problem z obwodem czujnika doładowania turbosprężarki. Co dokładnie oznacza ten kod, jakie są jego objawy i jak możecie go zdiagnozować, a następnie naprawić?
Jak każdy inny element w pojeździe, czujnik ABS również może ulec awarii. Zwykle, gdy do tego dochodzi, na desce rozdzielczej zapala się odpowiednia kontrolka. Zwykle też pojawienie się tej kontrolki prowadzi nas do warsztatu, gdzie z użyciem komputera diagnostycznego mechanik sprawdza, co nawaliło. Co jednak, jeśli nie mamy dostępu do komputera? W jaki sposób możemy samodzielnie zdiagnozować czujnik ABS bez tego typu sprzętu? Na szczęście i na to są sposoby.
Silniki współczesnych aut niemal bez wyjątku zarządzane są przez sterowniki ECU. Sterowniki te oznaczane są specjalnym numer ECU, który – wbrew pozorom – nie jest wcale zbędnym ciągiem znaków, ale niezwykle ważną informacją mogącą zadecydować o tym, czy dany sterownik będzie współpracował z Waszym autem, czy też nie. Jak sprawdzić numer ECU i dlaczego jeszcze warto go znać?
Zima to trudny czas dla każdego samochodu. Choć zimą zwykle jeździmy mniej i na krótszych dystansach, właśnie ten sposób eksploatacji auta oraz panujące wówczas warunki atmosferyczne i tak robią swoje. Czynniki te wpływają niekorzystnie na sprawność wielu komponentów – zwłaszcza tych odpowiedzialnych za płynne działanie silnika i układów wspomagających. I dlatego wiosnę warto przywitać wymianą kilku podstawowych płynów samochodowych, przywracając autu pełną sprawność.