Artykuły

Awaria rezystora dmuchawy. Jak można rozpoznać, że właśnie do niej doszło? W jaki sposób należy sobie radzić w takiej sytuacji?

Data:23-09-2020
Autor:Dominik Kakietek
Niesprawny nawiew w kabinie samochodu to spory problem zarówno latem, jak i zimą. Jazda z uszkodzonym nawiewem nie tylko powoduje dyskomfort, ale i pewne niebezpieczeństwo, gdyż może prowadzić do zaparowania szyb. Najczęstszą przyczyną tego typu problemów jest awaria rezystora dmuchawy, jednak nie zawsze to w nim należy upatrywać właściwego sprawcy. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z uszkodzonym rezystorem? Czy i kiedy jego wymiana jest konieczna?
Czytaj więcej >

Dlaczego sprzęgło hałasuje? Co może być przyczyną głośnej pracy sprzęgła i w jaki sposób należy w takich przypadkach postępować?

Data:21-09-2020
Autor:Piotr Żaczek
Są takie momenty w życiu każdego kierowcy czy mechanika, kiedy niezbędne staje się założenie śmiesznej czapki w stylu Sherlocka Holmesa i przyjęcie roli prawdziwego detektywa. Konieczność taka pojawia się m. in. wówczas, kiedy sprzęgło w samochodzie zaczyna podejrzanie hałasować. Jeśli coś takiego pojawiło się również w Waszym aucie, załóżcie na głowę ten zabawy, kraciasty kapelusik, nabijcie dobrze fajkę i przygotujcie się na kawałek dobrej, detektywistyczne roboty.
Czytaj więcej >

Serwo układu hamulcowego. Czym jest, do czego służy i jak rozpoznać jego awarię?

Data:19-09-2020
Autor:Daniel Bień
Podobno każdy kierowca wie, iż w jego aucie znajduje się serwo hamulcowe, jednak nie każdy ma świadomość tego, czemu ta część służy. Dzieje się tak zapewne dlatego, iż serwo hamulca niezbyt często się psuje i nie wymaga żadnych specjalnych przeglądów. Kiedy jednak się już zepsuje, kierowca poczuje to natychmiast. Dlaczego? Jaką rolę w układzie hamowania pełni serwo? Jakie objawy daje jego awaria? Właśnie na te pytania odpowiemy.
Czytaj więcej >

Kiedy sprzęgło przestaje się wysprzęglać. Jak rozpoznać nadchodzące problemy? Co je powoduje i jak należy sobie z nimi radzić?

Data:17-09-2020
Autor:Daniel Bień
Sprzęgło samochodowe jest podzespołem o bardzo dużej żywotności, pod warunkiem, że jest ono prawidłowo serwisowane i użytkowane. Jeśli dbacie o sprzęgło, spokojnie powinno Wam służyć nawet przez 400 tys. km. Jeśli nie dbacie, już po ok. 120 tys. km możecie się spodziewać np. tego, że zaczną pojawiać się problemy w jego wysprzęglaniem lub nagle zupełnie przestanie się rozłączać. Jak rozpoznać ten moment? Co może być bezpośrednią przyczyną tych problemów i jak sobie poradzić?
Czytaj więcej >

Sprzęgło zaczęło się ślizgać? Jak rozpoznać, że to właśnie sprzęgło i co zrobić, kiedy pojawi się ten problem?

Data:15-09-2020
Autor:Dominik Kakietek
O ślizgającym się sprzęgle każdy z Was zapewne przynajmniej słyszał, być może wielu też doświadczyło tego zjawiska osobiście. Jego pojawienie się zawsze oznacza problemy z układem przenoszenia napędu i konieczność rychłej wymiany. Ponieważ jednak kończące się sprzęgło nie zawsze daje spektakularne objawy, część kierowców może ten moment zwyczajnie przegapić. Na co powinniście zwrócić uwagę, aby zdiagnozować ślizgające się sprzęgło? Co zrobić, kiedy sprzęgło zacznie się już ślizgać?
Czytaj więcej >

Części do starych samochodów z PRL, NRD i ZSRR. Które z nich można nadal łatwo znaleźć, a których trzeba się już nieźle naszukać

Data:13-09-2020
Autor:Piotr Żaczek
Moda na youngtimery rozgościła się w Polsce na dobre. Choćby ze względy na naszą historię, ogromnym sentymentem cieszą się u nas motoryzacyjne klasyki z całego Bloku Wschodniego, w tym z ZSRR, NRD i oczywiście z PRL. Jednak znaleźć i kupić takie auto to jedno, a czym innym jest je utrzymać. Jak wygląda sytuacja z częściami zamiennymi do tych samochodów? Do których modeli można znaleźć części bez trudu, a w przypadku których graniczy to wręcz z cudem?
Czytaj więcej >

Akumulatory do systemów Start-Stop. Na czym polega ich wyjątkowość? Czym różnią się od standardowych akumulatorów?

Data:11-09-2020
Autor:Daniel Bień
System Start-Stop stosowany jest w motoryzacji już od co najmniej 10 lat. Jest to rozwiązanie bez wątpienia bardzo ciekawe, jednak wymagające zupełnie innego podejścia do wielu podzespołów, a szczególnie do akumulatorów. Z myślą o samochodach z systemem Start-Stop powstały nowe rodzaje akumulatorów, które są w stanie podołać zupełnie nowym wyzwaniom. Co je wyróżnia? Czy można powiedzieć, że akumulatory do aut z systemem Start-Stop są lepsze niż standardowe baterie samochodowe?
Czytaj więcej >

Uniwersalny płyn hamulcowy Bosch ENV6. Na co pozwala ten nowy produkt od niemieckiego potentata?

Data:09-09-2020
Autor:Dominik Kakietek
Wybór odpowiedniego płynu hamulcowego to żaden problem. Wystarczy tylko określić, czy ma być to DOT 3, DOT 4, DOT 4 Super, DOT 4 HP, DOT 5.1… A czy nie można by tego zrobić prościej? Można. Odkąd Bosch wypuścił na rynek swój uniwersalny płyn hamulcowy ENV6, nie musicie przejmować się rozróżnianiem żadnego z powyższych płynów. Zamiast zastanawiać, się który z nich będzie lepszy dla Waszego auta, używacie płynu ENV6. Dlaczego właśnie tego?
Czytaj więcej >

System ADAS. Czym jest, z czego się składa i jak będzie wyglądała jego najbliższa przyszłość?

Data:07-09-2020
Autor:Piotr Żaczek
O samochodach mogących poruszać się po naszych drogach w pełni samodzielnie pisało już wielu autorów SF, motyw ten pojawia się również w filmach z tego samego gatunku. Niespodziewanie jednak okazało się, że wizja fantastów już dziś jest bliższa prawdy, niż mogliśmy tego jeszcze wczoraj oczekiwać. Wszystko za sprawą dynamicznego rozwoju systemu ADAS, który powoli zmienia nasze auta w pojazdy nie wymagające obecności kierowcy. Jakiej przyszłości możemy się teraz spodziewać?
Czytaj więcej >

Wymiana klaksonu w samochodzie. Jak należy ją wykonać i o czym należy pamiętać przed jej przeprowadzeniem?

Data:05-09-2020
Autor:Daniel Bień
Wbrew temu, co pragną nam wmówić sami mechanicy, istnieje całkiem spora lista napraw i wymian części samochodowych, z którymi jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie. Jedną z nich jest wymiana klaksonu w samochodzie osobowym. Zamiast udawać się z tym problemem do serwisu, możecie wszystko zrobić we własnym garażu lub po prostu przed domem. Oszczędzacie w ten sposób czas i pieniądze, zyskując satysfakcję z własnoręcznie wykonanej pracy. A my pokażemy Wam, jak to zrobić.
Czytaj więcej >
1  2  3  4  5  6  7  8  9  Następna  66