Artykuły

Łańcuchy na koła od A do Z, czyli najważniejsze informacje o łańcuchach śniegowych dostępnych na polskim rynku motoryzacyjnym

Data:17-01-2020
Autor:Dominik Kakietek
Pomysłowość producentów łańcuchów zakładanych na koła bywa zdumiewająca. To aż niewiarygodne, że produkt stworzony z myślą o sytuacjach awaryjnych, mogących wystąpić wyłącznie w zimie i tylko na wybranych szerokościach geograficznych, doczekał się aż tylu wariantów. Czy jednak warianty te w ogóle mają sens? Co warto wiedzieć o dostępnych na naszym rynku rodzajach łańcuchów śniegowych?
Czytaj więcej >

Inteligentne fazy rozrządu iVTEC. Co to jest i do czego służy?

Data:15-01-2020
Autor:Piotr Żaczek
Już w momencie, w którym Honda wprowadziła na rynek pierwsze modele aut ze zmiennymi fazami rozrządu, było oczywistym, iż technologia ta będzie nadal rozwijana. Sukces VTEC oraz uznanie, jakim cieszy się to rozwiązanie wśród kierowców sprawiło, że konstruktorzy Hondy ostro wzięli się do pracy nad jego wersjami rozwojowymi. Tak doszło m. in. do powstania iVTEC, czyli inteligentnych faz rozrządu. Co wiemy o tym systemie?
Czytaj więcej >

Koło dojazdowe. Czym jest, po co się je stosuje i jak należy z niego korzystać?

Data:13-01-2020
Autor:Dominik Kakietek
O ile w przypadku kół zapasowych wszystko wydaje się jasne i oczywiste, o tyle w przypadku popularnych „dojazdówek” sprawa nie jest już taka prosta. Badania pokazują, że kierowcy nie tylko nie bardzo wiedzą, jakie jest faktyczne przeznaczenie koła dojazdowego, ale też jakie są warunki jego eksploatacji. Fakt, ze dojazdówek używamy coraz rzadziej, nie oznacza, że nie używamy ich wcale. A używane bez zachowania niezbędnej ostrożności, mogą sprawiać spore problemy. Dlaczego?
Czytaj więcej >

Co to jest szpera? Do czego służy to oryginalne, techniczne rozwiązanie?

Data:11-01-2020
Autor:Daniel Bień
Ze sportów motorowych do zwykłych samochodów osobowych trafia coraz więcej rozwiązań. Tuningowanie aut w sposób mający zbliżyć je wyglądem i osiągami do samochodów rajdowych stało się już codziennością, nic więc dziwnego, że coraz więcej kierowców interesuje się rozwiązaniami tak nietypowymi i dotychczas zarezerwowanymi wyłącznie dla motosportu, jak popularna szpera.
Czytaj więcej >

Jak i dlaczego warto regularnie serwisować hamulce bębnowe?

Data:09-01-2020
Autor:Dominik Kakietek
Hamulce bębnowe znane są ze swojej trwałości oraz z tego, iż stanowią układ niemal bezobsługowy. Pamiętajcie jednak, że „niemal” to nie to samo co „zupełnie”! Hamulce bębnowe również wymagają okresowych przeglądów, konserwacji, a czasami nawet wymiany. Na szczęście nie są to czynności ani skomplikowane, ani wymagające pod względem finansowym.
Czytaj więcej >

Rozrząd. Jak działa? Jak o niego dbać? O czym pamiętać podczas jego wymiany?

Data:07-01-2020
Autor:Daniel Bień
Układ rozrządu stanowi element niezbędny do prawidłowego funkcjonowania praktycznie każdej współczesnej jednostki napędowej. Jest to mechanizmem bardzo złożony, który podczas eksploatacji poddawany jest bardzo dużym obciążeniom. Właśnie dlatego wszelkie błędy związane z jego konserwacją mogą okazać się naprawdę kosztowne. Jak więc prawidłowo dbać o rozrząd?
Czytaj więcej >

Co warto wiedzieć o wtrysku podtlenku azotu (NOS)? Jak przedstawia się opis instalacji tego typu dopalacza?

Data:05-01-2020
Autor:Piotr Żaczek
Kolejnym rozwiązaniem trafiającym do „cywilnych” pojazdów ze sportów motorowych jest tzw. nitro, zwane też dopalaczem. Ten niezwykły gaz o prostym składzie po dostaniu się do silnika potrafi wygenerować ogromną moc, przekładającą się na wzrost osiągów samochodu. Jak wygląda instalacja podtlenku azotu? O czym należy wiedzieć przed założeniem wtrysku NOS?
Czytaj więcej >

Gniazdo zapalniczki. Najczęstsze przyczyny awarii i naprawa ewentualnych uszkodzeń

Data:03-01-2020
Autor:Dominik Kakietek
Gniazdo zapalniczki we współczesnych samochodach od kilku już lat przestało służyć wyłącznie jako sposób na odpalanie papierosów. Obecnie z gniazda tego korzystają różne urządzenia będące na wyposażeniu aut osobowych i nie tylko. Pod warunkiem, że gniazdo zapalniczki w ogóle działa. A co zrobić, gdy dojdzie do jego awarii? Jak rozpoznać, że problemem tkwi właśnie w gnieździe zapalniczki?
Czytaj więcej >

Jak wybrać zimowy płyn do spryskiwaczy? Na co zwracać uwagę podczas jego zakupu?

Data:01-01-2020
Autor:Piotr Żaczek
Zimowy płyn do spryskiwaczy wydaje się być czymś naprawdę mało istotnym. Często przy jego wyborze właściciele aut kierują się tak absurdalnymi wyznacznikami, jak kolor czy wielkość opakowania. Tymczasem zakup niewłaściwego płynu do spryskiwaczy może okazać się niebezpieczny zarówno dla samochodu, jak i dla jego kierowcy. Czym więc należy się kierować przy wyborze zimowego płynu do spryskiwacza? Na co zwracać uwagę w pierwszej, a na co w dalszej kolejności?
Czytaj więcej >

Opony zimowe czy uniwersalne? Poznaj najważniejsze wady i zalety obu typów ogumienia

Data:30-12-2019
Autor:Dominik Kakietek
Z punktu widzenia czysto finansowego, wybór pomiędzy oponami zimowymi i uniwersalnymi (wielosezonowymi) wydaje się być oczywisty. Jednak kiedy dokładnie przyjrzymy się charakterystyce obu typów ogumienia, sprawa przestaje być już taka prosta. Ostatecznie bardzo wiele zależy od tego, w jakich warunkach i przez kogo dane opony będą używane. Co oponach zimowych i wielosezonowych powinien wiedzieć każdy kierowca?
Czytaj więcej >
1  2  3  4  5  6  7  8  9  Następna  54