Artykuły

Łożysko koła samochodowego. Jak rozpoznać, że przyszedł czas na jego wymianę?

Autor:Dominik Kakietek
Łożysko koła jest jedną z tych części, o której istnieniu bardzo często i chętnie zapominamy. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z faktu, iż łożyska kół są częściami samoobsługowymi i praktycznie bez wyjątku nie podlegają wymianom profilaktycznym. O istnieniu łożyska przypominamy sobie dopiero wówczas, gdy pojawi się charakterystyczny szum i luz na jednym z kół. Ale kiedy to już nastąpi, powinniśmy działać natychmiastowo.
Czytaj więcej >

Klasa opony samochodowej to coś więcej niż jej cena. Sprawdź, która z nich najlepiej pasuje do Twoich wymagań

Autor:Dominik Kakietek
Czas wymiany opon z zimowych na letnie to dobry moment na podjęcie decyzji o zakupie nowego kompletu ogumienia samochodowego. Wbrew pozorom, najważniejszą decyzją podejmowaną podczas wyboru nowych opon nie jest ich średnica, nośność, opór toczenia czy dowolna inna cecha, ale klasa. Decyzja o tym, czy zdecydujemy się na oponę klasy ekonomicznej, średniej czy premium, zaważy na wszystkich jej charakterystykach i możliwościach.
Czytaj więcej >

Jak zdiagnozować nieszczelność układu dolotowego silnika prostymi, domowymi sposobami?

Autor:Dominik Kakietek
Często największą trudność podczas usuwania awarii w samochodzie jest zdiagnozowanie i zlokalizowanie jej przyczyn. Tak dzieje się m. in. w przypadku nierównej pracy silnika na niskich obrotach. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele, na szczęście niektóre z nich jesteśmy w stanie wykryć typowo domowymi metodami, bez konieczności korzystania z pomocy profesjonalnego warsztatu.
Czytaj więcej >

Jak zdiagnozować i samodzielnie wymienić uszkodzony czujnik ABS?

Autor:Dominik Kakietek
Nowoczesne samochody wyposażane są w całą gamę różnego rodzaju czujników pełniących zróżnicowane funkcje. Mamy wśród nich czujniki poziomu paliwa, czujniki położenia wału korbowego, sondy lambda oraz niezwykle ważne czujniki ABS. Dlaczego czujniki ABS są tak istotne? Ponieważ pełnią ważną funkcję w systemie bezpieczeństwa samochodu, a ich awaria może doprowadzić do powstania poważnego zagrożenia.
Czytaj więcej >

Filtr powietrza to płuca każdego samochodu. Zobacz, jak w prosty sposób zapewnisz swojemu autu naprawdę głęboki oddech

Autor:Dominik Kakietek
Przez lata wśród kierowców utarło się przekonanie, że jedynym zadaniem filtra powietrza jest chronienie jednostki napędowej przed mogącymi przedostać się do niej zanieczyszczeniami. W większości nie pamiętamy już o tym, że filtr powietrza pełni de facto rolę płuc samochodu i wpływa na ilość dostarczanego do silnika powietrza. A wpływ ten, w zależności od zastosowanego filtra, może być naprawdę spory.
Czytaj więcej >

Dlaczego powinniśmy regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach swojego auta?

Autor:Dominik Kakietek
O wymianie opon z zimowych na letnie i na odwrót pamięta coraz więcej polskich kierowców. Niestety znacznie gorzej wygląda to w temacie utrzymywania odpowiedniego ciśnienia w tychże oponach. Częściowym rozwiązaniem tego problemu jest dyrektywa Unii Europejskiej, zmuszająca producentów aut do instalacji systemu pomiaru ciśnienia w oponach. Ponieważ jednak obowiązuje ona od dość niedawna, na polskich drogach spotkać można wciąż wiele aut jeżdżących niemalże na przysłowiowych „kapciach”.
Czytaj więcej >

Co warto wiedzieć o sprzęgle wiskotycznym, jego naprawie, wymianie i wyborze nowego?

Autor:Dominik Kakietek
Sprzęgło wiskotyczne to jeden z elementów układy chłodzenia silnika odpowiedzialny za pracę wentylatora. Sprzęgło to ma wśród fanów motoryzacji tyluż zwolenników, co przeciwników i trudno jednoznacznie stwierdzić, czy jest to rozwiązanie lepsze czy gorsze od sprzęgła elektrycznego. Jedno jest pewne, ze sprzęgłem wiskotycznym trzeba umieć się obchodzić i to zarówno na etapie jego użytkowania, jak i przechowywania.
Czytaj więcej >

Własnoręczna regeneracja zacisku hamulcowego z użyciem zestawu naprawczego

Autor:Dominik Kakietek
Zawilgocony zacisk hamulcowy to dość istotny problem i wystarczająca przyczyna do tego, aby samochód nie przeszedł podstawowych badań technicznych. Ponieważ dokładną przyczynę wycieku płynu hamulcowego poznamy dopiero po rozebraniu zacisku, warto od razu nastawić się na kompleksową regenerację całej części. Czynność ta nie jest ani specjalnie skomplikowana, ani kosztowna i możliwa do przeprowadzenia we własnym garażu.
Czytaj więcej >

Zbyt duży hałas w samochodzie? Zobacz, jak możesz go samodzielnie zredukować

Autor:Dominik Kakietek
Zbyt wysoki poziom hałasu jest w stanie zabić przyjemność z jazdy w każdej sytuacji. Niestety, w samochodach niższych klas producenci coraz częściej starają się zaoszczędzić na wytłumieniu kabiny. Efektem jest wzrost docierających do wnętrza auta hałasów nawet o 80%. Na szczęście nie jest to problem, z którym nie moglibyśmy sobie poradzić. I to samodzielnie.
Czytaj więcej >

Szybkie i niedrogie sposoby na zabezpieczenie karoserii przed drobnymi uszkodzeniami

Autor:Dominik Kakietek
Piach i drobny żwir zalegający na naszych drogach grubą warstwą to jeden z nieodłącznych elementów okresu przejściowego pomiędzy zimą i wiosną. Małe i twarde drobinki wystrzeliwujące spod kół jadących przed nami aut rysują powierzchnię lakieru, matowiąc go i przyśpieszając jego starzenie. Czy zjawisku temu można jakoś zapobiec? Można i to zaskakująco niskim kosztem.
Czytaj więcej >
1  2  3  4  5  6  7  8  9  Następna  40