Artykuły

Co należy zrobić w przypadku kradzieży prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu? Komu należy to zgłosić?

Data:24-11-2020
Autor:Piotr Żaczek
Prawo jazdy, dowód rejestracyjny, karta pojazdu – dokumenty te mogą Wam zostać skradzione celowo lub niejako przy okazji. Bez względu na pierwotne intencje złodzieja, od momentu odkrycie kradzieży powinniście postępować szybko i zdecydowanie. Aby jednak było to możliwe, musicie najpierw wiedzieć, co dokładnie należy w podobnej sytuacji zrobić i czym może grozić zaniechanie podjęcia poszczególnych czynności. A konsekwencje wszelkiej opieszałości mogą okazać się naprawdę tragiczne.
Czytaj więcej >

Mieszanie olejów silnikowych. Czy i kiedy jest to możliwe? Na co należy uważać, mieszając olej mineralny z syntetycznym?

Data:18-11-2020
Autor:Daniel Bień
Olej silnikowy to bez wątpienia najważniejszy płyn eksploatacyjny krążący w każdym samochodzie. Jego ogromne znaczenie sprawiło wprawdzie, że o olejach samochodowych mówi się dużo i często, jednak nadal nie zawsze zgodnie z prawdą. Do tej pory powstało naprawdę sporo mitów na temat oleju silnikowego, w tym dotyczących kwestii mieszania różnych rodzajów oleju. Jak wygląda prawda o mieszaniu olejów? Które można ze sobą łączyć, a które absolutnie się do tego nie nadają?
Czytaj więcej >

Zgubione prawo jazdy, dowód rejestracyjny lub karta pojazdu. Jak należy postępować w podobnych przypadkach?

Data:13-11-2020
Autor:Dominik Kakietek
Dowód rejestracyjny, karta pojazdu czy prawo jazdy mogą zostać skradzione, jednak częściej bywają po prostu gubione. W przypadku utraty jednego z tych dokumentów należy bez zbędnej zwłoki przedsięwziąć kroki, które zapobiegną przykrym konsekwencjom i pozwolą uzyskać ich duplikaty. Gdzie powinniście zgłaszać podobne przypadki? Ile będzie Was kosztować wyrobienie tzw. wtórników?
Czytaj więcej >

Wzmacniacz do samochodowego systemu audio. Czym należy kierować się przy jego wyborze?

Data:08-11-2020
Autor:Daniel Bień
Problemy z dźwiękiem w Waszych samochodach? Radio i głośniki ewidentnie sobie nie radzą, przez co jakość muzyki jest zwyczajnie słaba? Sposobów na rozwiązanie tego problemu jest kilka, jednak najprostszym i z reguły również najtańszym będzie założenie odpowiednio dobranego wzmacniacza. Ale to pod warunkiem, że zarówno dobór wzmacniacza, jak i jego montaż będą wykonane naprawdę profesjonalnie. Na czym ten profesjonalizm ma polegać?
Czytaj więcej >

Osłona termiczna tłumika. Czemu służy, jaką pełni funkcję i co należy zrobić, jeśli odpadnie?

Data:06-11-2020
Autor:Dominik Kakietek
Każdy samochód to zbiór setek, a nawet tysięcy części posiadających konkretne przeznaczenie, lecz różny stopień wpływu na funkcjonowanie całego mechanizmu. Oprócz części, które są zwyczajnie niezbędne, mamy też do czynienia z elementami, bez których poruszanie się po drogach nadal jest możliwe. Jedną z takich części jest osłona termiczna tłumika. Czy jazda bez osłony termicznej tłumika jest bezpieczna? W jaki sposób jej utrata wpłynie na samochód?
Czytaj więcej >

Serwis pozakupowy samochodu używanego. Które części i płyny eksploatacyjne koniecznie należy wymienić?

Data:04-11-2020
Autor:Piotr Żaczek
Pogłoski o zwiększeniu akcyzy na samochody używane zelektryzowały branżę motoryzacyjną i samych kierowców. Kto odkładał zakup samochodu z rynku wtórnego na później, nagle zaczął w pośpiechu przeglądać ogłoszenia. Jednak pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą, a do zakupu auta zawsze należy się przygotować. Również pod kątem serwisu pozakupowego i określeniu części, które zawsze w aucie używanym należy po jego zakupie wymienić.
Czytaj więcej >

Dezynfekcja samochodu w czasie pandemii COVID-19. Czym i w jaki sposób szybko pozbędziecie się koronawirua z wnętrza auta?

Data:02-11-2020
Autor:Daniel Bień
Koronawirus dla nas, kierowców stanowi takie samo zagrożenie, jak dla wszystkich innych. W ciągu ostatnich miesięcy musieliśmy nauczyć się, jak w warunkach pandemii dbać o siebie i swoje auta. A ponieważ na temat dezynfekcji i czyszczenia aut powstało wiele nieporozumień i błędnych założeń, wielu z nas popełnia zupełnie podstawowe błędy. Na czym te błędy polegają? Jak powinniśmy prawidłowo dbać o siebie i swoje auta podczas epidemii COVID-19?
Czytaj więcej >

Awaria zamka centralnego w samochodzie. Co i kiedy może się zepsuć? Jak należy podejść do naprawy danej usterki?

Data:31-10-2020
Autor:Dominik Kakietek
Centralny zamek stał się rozwiązaniem tak powszechnym, że praktycznie przestaliśmy zwracać uwagę na jego działanie. Dopóki wszystko jest dobrze, kierowcy nie myślą w ogóle o jego przeglądzie czy konserwacji. Dopiero gdy nagle odmówi posłuszeństwa, pojawia się zdziwienie i konsternacja. A przecież awarie zamka centralnego nie powinny nikogo zaskakiwać. W końcu, jak każdy inny układ, również on ulega zużyciu. Co wówczas należy zrobić?
Czytaj więcej >

Co zrobić ze zużytym olejem silnikowym? Do jakich celów można go wykorzystać i w jaki sposób nie wolno się go pozbywać?

Data:29-10-2020
Autor:Piotr Żaczek
Zużyty olej silnikowy często stanowi problem, z którym nie wiadomo, co zrobić. Prawo zakazuje traktować go, jak zwykłe odpady, nie oferując jednocześnie zbyt wielu sposobów na pozbycie się go. Jakie możliwości ma więc każdy przeciętny kierowca? W jaki sposób można pozbyć się przepracowanego oleju samochodowego i dlaczego warto poświęcić na to nieco energii?
Czytaj więcej >

OBD I, OBD II i EOBD. Wszystko, co powinniście wiedzieć o systemie OBD, jego działaniu oraz możliwościach

Data:27-10-2020
Autor:Daniel Bień
Wymagania związane z dbałością o środowisko naturalne przyniosły motoryzacji efekt w postaci całego szeregu rozwiązań konstrukcyjnych. W grupie tej znalazły się zarówno znienawidzone przez wielu filtry DPF, jak i – co ciekawe – system diagnostyki pokładowej, czyli popularne OBD. Jaką rolę pełni OBD w samochodzie? Z iloma wersjami OBD mamy obecnie do czynienia i jakie dają nam możliwości?
Czytaj więcej >
1  2  3  4  5  6  7  8  9  Następna  69