Artykuły

Gdzie najlepiej sprawdzić numer VIN? Czego możecie się dowiedzieć po jego rozkodowaniu?

Data:12-06-2021
Autor:Daniel Bień
Wielu kierowców wciąż uważa, że sprawdzenie lub też rozkodowanie numeru VIN zapewni im dostęp do wiedzy tajemnej na temat dowolnego samochodu. Czy przekonanie to ma jakiekolwiek uzasadnienie? Jakie są sposoby na jego rozkodowanie. Gdzie i w jaki sposób najlepiej jest sprawdzić numer VIN?
Czytaj więcej >

Samochodowe boxy dachowe, czyli prosty i tani sposób na zwiększenie ilości przewożonego bagażu. Co warto o nich wiedzieć?

Data:10-06-2021
Autor:Daniel Bień
Jeśli wybieracie się w dłuższą, wakacyjną podróż z całą rodziną, będziecie potrzebowali sporo miejsca w swoim bagażniku. A co, jeśli pojemność bagażnika okaże się niewystarczająca? Zawsze możecie zdecydować się na zwiększenie jej za pomocą bagażnika dachowego typu „box”. Czy na pewno zawsze?
Czytaj więcej >

Organizery samochodowe, czyli proste i tanie sposoby na bałagan w każdym aucie

Data:08-06-2021
Autor:Daniel Bień
Sezon letni to sezon podróży i długich wyjazdów. To dobry moment na zastanowienie się nad złymi nawykami przewożenia w samochodzie wszystkiego w sposób daleki od bezpiecznego ideału. A jaki jest ten bezpieczny ideał? Jakie błędy najczęściej popełniamy i co możemy zrobić, aby ich uniknąć?
Czytaj więcej >
Pukanie i skrzypienie zawieszenia - jak naprawić?
Pukanie i skrzypienie zawieszenia...

Stuki w zawieszeniu. Co jest najczęstszą przyczyną ich pojawiania się? Jak możecie je sami zdiagnozować?

Data:06-06-2021
Autor:Piotr Żaczek
Podejrzane skrzypienie lub stukanie dobiegające spod samochodu to nie jest coś, nad czym powinniście przechodzić do porządku dziennego. Oczywiście, możecie je ignorować, głośniej podkręcić radio i czekać na to, co się stanie. Możecie też przy najbliższej okazji poszukać źródła tych dźwięków. Bo jeśli tego nie zrobicie, to „coś” stanie się z całą pewnością.
Czytaj więcej >
Dziwny hałas spod maski silnika. Co to może oznaczać?
Dziwny hałas spod maski silnika....

Skąd się bierze ten dziwny hałas dobiegający spod maski? Jak rozpoznać źródło niepokojących dźwięków pracy silnika

Data:04-06-2021
Autor:Daniel Bień
Pod maską Waszego auta coś dzwoni, szumi, skrzypi, czyli – ogólnie rzecz ujmując – hałasuje? Powodów może być całe mnóstwo. Bardzo ważne jest więc odnalezienie źródła hałasu. Jeszcze ważniejsze będzie jednak to, abyście sobie uświadomili, że bez względu na rodzaj dźwięku, w żadnym wypadku nie możecie go ignorować. Dlaczego?
Czytaj więcej >
Jak poznać zużyty filtr paliwa?
Jak poznać zużyty filtr paliwa?

Zużyty lub zapychający się filtr paliwa. Jakie daje objawy? Jak rozpoznać ten problem i w jaki sposób sobie z nim poradzić?

Data:02-06-2021
Autor:Daniel Bień
O ile filtr oleju wymieniać po prostu musimy, a o wymianie filtra powietrza z reguły pamiętamy, o tyle całkiem często zdarza nam się zapomnieć zupełnie o filtrach paliwa. A kiedy zapomina się o wymianie filtrów paliwa, wówczas zaczynają się problemy. Jakie?
Czytaj więcej >
Nie włącza się wentylator chłodnicy
Nie włącza się wentylator...

Nie włącza się wentylator chłodnicy. Co to może oznaczać? Które elementy wymagać będą wymiany?

Data:31-05-2021
Autor:Piotr Żaczek
Awarię wentylatora chłodnicy nie zawsze łatwo zauważyć. Podczas pokonywania długiej trasy kierowca może w ogóle nie zdawać sobie sprawy z tego, że coś złego stało się z wentylatorem. Dlaczego? W jakich sytuacjach uszkodzenie wentylatora chłodnicy staje się widoczne i co może być powodem takiej awarii?
Czytaj więcej >
Przyczyny przegrzania silnika - najczęstsze powody
Przyczyny przegrzania silnika -...

Najczęstsze przyczyny przegrzania silnika. Co sprawia, że temperatura jednostki napędowej zaczyna gwałtownie rosnąć?

Data:29-05-2021
Autor:Daniel Bień
Kiedy nagle podczas jazdy samochodem wskaźnik temperatury zaczyna niebezpiecznie szybko zmierzać ku czerwonemu polu, reagować musicie natychmiast. W zależności od przyczyny przegrzewania się silnika, będziecie mieć różne możliwości dalszego postępowania. Dlatego kluczem zawsze pozostanie prawidłowa diagnoza. Jak ją postawić?
Czytaj więcej >
Kod/Symbol skrzyni biegów
Kod/Symbol skrzyni biegów

Kod/symbol skrzyni biegów. Jak go określić, gdzie szukać i na co uważać podczas jego odczytywania?

Data:27-05-2021
Autor:Daniel Bień
Określenie kodu, nazywanego również symbolem skrzyni biegów, ma szczególne znaczenie przy wymianie samej przekładni, jaki i poszczególnych jej elementów lub elementów współpracujących. Gdzie tego kodu szukać? Jak określić go w sposób prawidłowy i jak ustrzec się przed najczęściej przy tej okazji popełnianymi błędami?
Czytaj więcej >
Jak usunąć złamaną śrubę bez spawania?
Jak usunąć złamaną śrubę bez...

Jak usunąć złamaną śrubę bez spawania? Proste metody na obkręcony lub urwany łeb śruby

Data:25-05-2021
Autor:Piotr Żaczek
Urwana śruba, obkręcona (obrobiona) śruba czy śruba zaspawana przez korozję, to codzienność warsztatów samochodowych. Nierzadko z takimi problemami stykają się też kierowcy samodzielnie zajmującymi się swoimi autami. W jaki sposób można sobie z taką sytuacją poradzić w warunkach garażowych?
Czytaj więcej >
Jak podłączyć Webasto w samochodzie?
Jak podłączyć Webasto w...

Jak podłączyć Webasto? Dlaczego warto mieć w swoim aucie ogrzewanie postojowe i czym kierować się przy jego wyborze?

Data:23-05-2021
Autor:Daniel Bień
Choć ogrzewanie postojowe nie jest wcale nowym wynalazkiem, jak zwykle musiało minąć trochę czasu, zanim kierowcy zaczęli się do niego przekonywać. A to, że zaczęli się przekonywać, widać po zainteresowaniu samym Webasto oraz sposobami na jego podłączenie.
Czytaj więcej >

Jak należy odczytywać i rozumieć kody błędów DTC? O czym należy pamiętać podczas ich interpretacji?

Data:21-05-2021
Autor:Daniel Bień
Jednym ze sposobów, w jaki samochód może poinformować nas o trapiącym go problemie, są błędy DTC. Błędy te, odczytywane za pomocą komputera diagnostycznego, dostarczają informacji mogących pomóc w ustaleniu przyczyny awarii. Mogących, ale wcale nie jest to regułą. Dlaczego?
Czytaj więcej >

Jak dobrać uszczelkę pod głowicę silnika? Dlaczego dobór prawidłowej grubości tego elementu jest tak ważny?

Data:19-05-2021
Autor:Piotr Żaczek
Kiedy uszczelka pod głowicą silnika zużyje się w sposób naturalny lub ulegnie uszkodzeniu, pozostaje jedynie jej wymiana. Jednym z ważnych elementów tej wymiany jest dopasowanie nowej uszczelki. Dlaczego ten właśnie aspekt jest tak istotny? Czym należy się kierować przy wyborze nowej uszczelki pod głowicę?
Czytaj więcej >

Jak dobrać klucze dynamometryczne do konkretnych potrzeb? Które z nich spełnią najlepiej Wasze wymagania?

Data:17-05-2021
Autor:Daniel Bień
Współczesne samochody to konstrukcje znacznie bardzie precyzyjne i wymagające, niż jeszcze 20-30 lat temu. Do ich codziennej obsługi są więc wymagane odpowiednio precyzyjne i czułe narzędzia. Jednymi z takich narzędzi są właśnie klucze dynamometryczne, bez których trudno obecnie wyobrazić sobie wyposażenie jakiegokolwiek garażu. Dlaczego?
Czytaj więcej >
Czyszczenie zaworu EGR
Czyszczenie zaworu EGR

Czyszczenie zaworu EGR. Kiedy należy to robić, jakich środków używać i jak dobrać je odpowiednio do stanu zabrudzenia zaworu?

Data:15-05-2021
Autor:Daniel Bień
Zawór EGR jest jedną z tych części samochodowych, które wymagają stałej kontroli i regularnej konserwacji. W tym przypadku konserwacja ta polega przede wszystkim na sprawdzaniu stanu zaworu oraz usuwaniu zabrudzeń, które z czasem zawsze się w nim pojawiają. W jaki sposób powinniście podejść do czyszczenia zaworu EGR?
Czytaj więcej >
Ciężarek naklejany czy nabijany na feldze
Ciężarek naklejany czy nabijany...

Ciężarki naklejane czy nabijane na feldze? Które będą dla Was najlepszym wyborem? Co powinniście wiedzieć na ich temat?

Data:13-05-2021
Autor:Daniel Bień
Do braku wyważenia koła może dojść z przeróżnych powodów. Jeśli powody te nie wymagają rozwiązań drastycznych, czyli wymiany felgi lub opony, problem ten rozwiązuje się za pomocą ciężarków. Jakich dokładnie? Kiedy powinniście postawić na ciężarki nabijane, a kiedy na naklejane?
Czytaj więcej >
Błąd P0401 w układzie recyrkulacji spalin
Błąd P0401 w układzie...

Błąd P0401 w układzie recyrkulacji spalin. Co oznacza wykrycie niewystarczającego przepływu spalin i jak sobie z tym poradzić?

Data:11-05-2021
Autor:Piotr Żaczek
Zawór EGR niejednemu kierowcy napsuł już wiele krwi. Choć cel jego działania jest chwalebny, część ta potrafi przysporzyć niemało problemów tak silnikowi, jak i właścicielowi auta. A jeden z takich problemów kryje się pod kodową nazwą „błąd P0401”. Co oznacza pojawienie się takiej właśnie informacji?
Czytaj więcej >

Jak Polacy wybierają ubezpieczenia komunikacyjne?

Data:09-05-2021
Autor:Redakcja iParts.pl
Decydując się na ubezpieczenie samochodu, kierowcy mogą wybierać spośród wielu różnych propozycji. Na rynku dostępne są m.in. polisy assistance, od następstw nieszczęśliwych wypadków czy ubezpieczenie szyb. Wszystkie one mają na celu ochronę naszej ruchomości, jaką jest samochód. Ale czy kierowcy w Polsce w ogóle są zainteresowani dodatkowymi usługami z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych?
Czytaj więcej >
Jak bezpiecznie podnieść samochód?
Podnośniki hydrauliczne do...

Bez podnośnika nie ma mechanika, czyli najprostsze sposoby na podniesienie auta i podstawowe prace przy zawieszeniu

Data:09-05-2021
Autor:Piotr Żaczek
Do tego, że wyposażenie profesjonalnych warsztatów bogate jest w różne podnośniki, podstawki czy stojaki, zdążyliśmy już przywyknąć. Ale coraz częściej tego typu urządzenia, choć w dużo prostszej formie, spotkać można również w zwykłym garażu. Dlaczego? Które z tych urządzeń mogą się sprawdzić również w Waszym przypadku?
Czytaj więcej >

Markowe zestawy części składające się z elementów od różnych producentów. Czemu tak się dzieje? Czy warto?

Data:07-05-2021
Autor:Piotr Żaczek
Regularnie pytacie nas o to, dlaczego w skład przykładowego zestawu paska rozrządu marki Bosch czy Continental wchodzą elementy od innych producentów? Czy takie rozwiązanie nie wpływa negatywnie na jakość całości i czy nie sprawi, że rozrząd będzie pracował po prostu gorzej? Naszą odpowiedź znajdziecie w tym właśnie poradniku.
Czytaj więcej >
1  2  3  4  5  6  7  8  9  Następna  40