Artykuły

W jaki sposób należy postępować z płynem AdBlue? Które zasady dotyczące jego codziennej eksploatacji uznajemy za najważniejsze

Data:30-07-2021
Autor:Piotr Żaczek
Płyn AdBlue na stałe zagościł już w większości nowoczesnych diesli, a już na pewno w tych, które posiadają systemy SCR. Choć nie sposób odmówić mu działania proekologicznego, nie da się również ukryć, że przysparza on właścicielom aut całej masy problemów. Jakiego typu są to problemy? Czy można ich jakość uniknąć?
Czytaj więcej >

Jak odpowietrzyć układ chłodzenia w samochodzie? Którą metodę należy wybrać, w zależności od sytuacji oraz możliwości kierowcy?

Data:28-07-2021
Autor:Daniel Bień
Samochodowy układ chłodzenia do prawidłowej pracy wymaga odpowiedniego chłodziwa, całkowitej szczelności oraz – o czym nie każdy pamięta – właściwego odpowietrzenia. W jaki sposób możecie sami o to odpowietrzenie układu chłodzenia zadbać? Jak odpowietrzać układ w poszczególnych sytuacjach?
Czytaj więcej >

7 pytań o oleje samochodowe. Co koniecznie powinniście o nich wiedzieć, a o co baliście się spytać swojego mechanika?

Data:26-07-2021
Autor:Piotr Żaczek
Olej silnikowy jest samochodowym płynem eksploatacyjnym o kluczowym znaczeniu dla działania pojazdu. Jednak mimo jego ogromnego znaczenia, wiedza na temat oleju silnikowego – nawet ta podstawowa – bywa zwyczajnie dziurawa. Które z tych „dziur” powinniście jak najprędzej uzupełnić?
Czytaj więcej >

Kosiarka, kosa, a może podkaszarka? Jak dobrać właściwe urządzenie do rodzaju i stanu ogrodu?

Data:24-07-2021
Autor:Daniel Bień
Ogród powinien być nie tylko oazą piękna, ale też ciszy i spokoju. Cisza powinna dominować w nim również podczas zwykłych prac pielęgnacyjnych. Dlatego wszędzie tam, gdzie narzędzia spalinowe nie są niezbędne, powinniście postawić na narzędzia elektryczne. Jakie dokładnie?
Czytaj więcej >

Czym jest homologacja reflektorów samochodowych? Jakich oznaczeń powinniście szukać, kupując nowe światła do swojego auta?

Data:22-07-2021
Autor:Daniel Bień
Wielu kierowców ulega pokusie wymiany starych, wysłużonych reflektorów samochodowych na nowe, piękne i błyszczące. Problem w tym, że nie każdy robi to z głową, a przede wszystkim zgodnie z przepisami. Z przepisami, które określane są poprzez poszczególne homologacje. Co koniecznie powinniście wiedzieć na ten temat?
Czytaj więcej >

6 najczęściej zadawanych pytań o płyn chłodniczy. Czy potraficie udzielić na nie prawidłowych odpowiedzi?

Data:20-07-2021
Autor:Piotr Żaczek
Kiedy tylko temperatura powietrza zaczyna gwałtownie rosnąć, rośnie również liczba kierowców mających problemy z układem chłodzenia. Jeśli przez ostatnie lata nie dbali zupełnie o krążący w układzie płyn chłodniczy, to właśnie teraz przyjdzie im za to płacić rachunki. Bywa, że naprawdę wysokie.
Czytaj więcej >

W jaki sposób można wyczyścić filtr cząstek stałych? Jakie metody są możliwe do zastosowania w autach z filtrami DPF, GPF i FAP?

Data:18-07-2021
Autor:Daniel Bień
Nieuniknionym efektem działania filtrów cząstek stałych, a więc DPF, GPF czy FAP, jest zbierający się w ich wnętrzu popiół oraz wszelkie zabrudzenia niesione przez wychodzące z silnika spaliny. W jaki sposób tak zabrudzone filtry można wyczyścić?
Czytaj więcej >

5 podstawowych zasad wymiany i eksploatacji płynu hydraulicznego do układu wspomagania kierownicy. Czy znacie każdą z nich?

Data:16-07-2021
Autor:Piotr Żaczek
Teoretycznie płyn hydrauliczny krążący w układzie wspomagania kierownicy jest płynem nieśmiertelnym. Wlewa się go raz i zapomina o tym, że w ogóle istnieje. Teoretycznie tak, jednak w praktyce lepiej tego nie robić. O tym, że taki płyn istnieje, przypomną nam bowiem wielotysięczne rachunki za wymianę pompy czy maglownicy.
Czytaj więcej >

FAQ Zakup Akumulatora. Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Data:15-07-2021
Autor:Piotr Żaczek
Z uwagi na fakt, że akumulatory samochodowe są dość specyficznym towarem, niebezpiecznym dla zdrowia oraz środowiska ich sprzedaż oraz użytkowanie podlegają pewnym restrykcjom opisanym w przepisach prawa. Aktualnie zbiorem takich przepisów jest: Ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach (Dz. U. 2009 Nr poz. 666).
Czytaj więcej >

Co oznacza wyświetlenie się kontrolki autko z kluczykiem? Jak interpretować jej pojawienie się?

Data:14-07-2021
Autor:Daniel Bień
Często kierowcy, omawiając niektóre usterki lub awarie pojawiające się w ich samochodach, wspominają o zaświeceniu się kontrolki auto z kluczykiem. Problem w tym, że kontrolek pasujących do tego opisu jest często aż dwie, a każda z nich sygnalizuje nam zupełnie o czymś innym. O czym?
Czytaj więcej >

Dlaczego akumulator samochodowy się zużywa? Jak przedłużyć jego trwałość, co wpływa na szybsze zużycie?

Data:13-07-2021
Autor:Piotr Żaczek
Akumulatory samochodowe są dość specyficznymi elementami wyposażenia aut. Ich zadaniem jest magazynowanie energii niezbędnej do uruchomienia niepracującego silnika. Mimo znacznego rozwoju technologii w zakresie budowy akumulatorów samochodowych, które mają wpływ na parametry i wydajność, podstawowa zasada działania pozostaje wciąż ta sama.
Czytaj więcej >

W jaki sposób najlepiej przewozić rowery samochodem? Jakie są mocne i słabe strony poszczególnych rodzajów bagażników rowerowych

Data:12-07-2021
Autor:Piotr Żaczek
Do grupy akcesoriów samochodowych cieszących się szczególną popularnością w okresie wakacyjnym należą bagażniki do przewożenia rowerów. Coraz więcej kierowców o nie pyta i coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. Czy jednak na pewno wybierają te, która są dla nich najodpowiedniejsze?
Czytaj więcej >

Awaria chłodnicy EGR. Jakie daje objawy, co jest jej przyczyną i jak należy postępować, gdy już do niej dojdzie?

Data:10-07-2021
Autor:Daniel Bień
Naprawa układu recyrkulacji spalin nie jest niczym przyjemnym, nawet jeśli jest to najprostszy układ z samym tylko zaworem. Naprawa układu recyrkulacji, w którym oprócz zaworu EGR mamy do czynienia jeszcze z chłodnicą, to podwójna nieprzyjemność. Dlaczego? Jakim awariom ulega chłodnica EGR i w jaki sposób można ja naprawić?
Czytaj więcej >

Czy każde auto ma chłodnicę EGR? W jakich samochodach można ją znaleźć, a w których nie ma nawet czego szukać?

Data:08-07-2021
Autor:Piotr Żaczek
Dawno już nie poruszaliśmy kwestii pytań, jakie od Was ciągle otrzymujemy. Jednym z częściej się ostatnio pojawiających jest pytanie dotyczące chłodnicy EGR. Czy każde auto ma chłodnicę EGR? – pyta Szymek z Krosna – A jeśli nie każde, to które mają? Odpowiedź na to okazuje się być prosta i trudna jednocześnie. Dlaczego?
Czytaj więcej >

Do czego jest potrzebna kierowcom woda destylowana? Czy na pewno znacie wszystkie zastosowania tego płynu samochodowego?

Data:06-07-2021
Autor:Daniel Bień
Czy macie w swoim garażu większy zapas wody destylowanej? Czy wozicie w bagażniku co najmniej litrową butelkę z wodą demineralizowaną? Nie? A powinniście! Bo woda destylowana to jeden z najważniejszych i najbardziej uniwersalnych płynów, którego zwykle brakuje, gdy jest potrzebny. A do czego jest potrzebny?
Czytaj więcej >

Płyn w chłodnicy EGR. Jaką rolę pełni, jaki płyn chłodniczy do niej się stosuje i jak często należy go wymieniać?

Data:04-07-2021
Autor:Piotr Żaczek
Chłodnica EGR to dla wielu wciąż dość zagadkowy element układu recyrkulacji spalin. Wprawdzie w nowoczesnych samochodach jej obecność staje się pomału standardem, jednak wciąż nie wszyscy wiemy, czemu służyć ma jej obecność, jak działa oraz jaką funkcję pełni w jej przypadku płyn chłodniczy? I skąd w ogóle ten płyn się tam bierze?
Czytaj więcej >

Kod błędu DTC B1267 w Renault i nie tylko. Co może oznaczać i dlaczego niełatwo jest go prawidłowo zinterpretować?

Data:02-07-2021
Autor:Daniel Bień
System OBD, a obecnie OBD II to naprawdę potężne narzędzie w rękach diagnosty. Jednak system ten potrafi jednocześnie przyprawić o ból głowy każdego kierowcę, który próbuje na własną rękę odczytać i zinterpretować kody błędów. Widać to doskonale na przykładzie błędu DTC B1267 pojawiającego się m. in. w autach marki Renault. Dlaczego?
Czytaj więcej >

Omawiamy błąd DTC B1001. W jakich sytuacjach się pojawia i jak można sobie z nim radzić?

Data:30-06-2021
Autor:Piotr Żaczek
Kod błędu DTC B1001 pojawiający się w samochodach różnych marek ma opinię jednego z najbardziej tajemniczych. Nie zdarza się on często, przez co niewielu kierowców miało okazję się z nim zetknąć. I z tego samego powodu ci, którzy się z nim zetknęli, nie bardzo wiedzą, jak powinni dalej postąpić. W jaki sposób należy odczytywać kod DTC B1001?
Czytaj więcej >

Kod błędu A670 w BMW. Skąd się bierze, co jest jego przyczyną i w jaki sposób można go usunąć?

Data:28-06-2021
Autor:Daniel Bień
Czujnik zaparowania szyby to malutki element przymocowany do lusterka wstecznego. Nie każdy kierowca w ogóle zdaje sobie sprawy z jego istnienia, nawet gdy czujnik ten ulegnie uszkodzeniu i zaczyna pojawiać się kod błędu A670. Problem w tym, że często na samym kodzie błędu się nie kończy. Jakie objawy daje uszkodzenie tego czujnika?
Czytaj więcej >

Kod błędu DTC C1201 w samochodach koncernu Toyota. Dlaczego tak trudno jest go zinterpretować?

Data:26-06-2021
Autor:Piotr Żaczek
Właściciele aut koncernu Toyota to ta grupa kierowców, która regularnie szuka odpowiedzi na pytanie o powód pojawienia się błędu DTC C1201. Błąd ten, co prawda, równie dobrze może pojawić się np. w Mercedesie, jednak to właśnie w Toyocie lub Lexusie są z nim największe problemy. Dlaczego?
Czytaj więcej >
1  2  3  4  5  6  7  8  9  Następna  41