Artykuły i odzież BHP

Artykuły BHP w warsztacie

Każde miejsce pracy, a szczególnie warsztat samochodowy, musi spełniać szereg norm i wymagań, o których mówi Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Sprzęt, urządzenia oraz narzędzia wykorzystywane w serwisie samochodowym do określonych czynności musi posiadać odpowiednie atesty. Równie ważna jest właściwa odzież ochronna dla pracowników, którzy mają kontakt z wieloma urządzeniami mechanicznymi, substancjami szkodliwymi oraz często niesprzyjającymi warunkami higienicznymi. Dlatego tak ważne są odpowiednie artykuły BHP w każdym profesjonalnym warsztacie samochodowym.

Artykuły BHP w serwisie samochodowym

Każdy serwis samochodowy dysponuje określonym zakresem świadczenia usług. Zazwyczaj dotyczą one napraw mechanicznych i elektrycznych, przeglądów stanu technicznego, a także napraw blacharsko-lakierniczych nadwozia. W zależności od zakresu oferowanych usług warsztat samochodowy ma do dyspozycji różne technologie oraz narzędzia pracy, a także występuje w nim duża różnorodność stanowisk pracy. Każdy mechanik samochodowy powinien zostać wyposażony w odpowiednią odzież BHP, którą musi używać zgodnie z przeznaczeniem. Chodzi tu nie tylko o specjalistyczny kombinezon, ale również o profesjonalne rękawice robocze czy gogle.

BHP w serwisie samochodowym wymaga przede wszystkim stosowania odpowiednich rękawic roboczych i to kilku par, w zależności od wykonywanych czynności. Pracownik powinien posiadać rękawice grube do prac ciężkich, rękawice nitrylowe oraz zwykłe rękawice, których zadaniem jest zapewnienie stabilnego i mocnego chwytu, niczym nieograniczonych ruchów dłoni oraz pełnej ochrony przed brudem oraz urazami mechanicznymi rąk. Gumowe artykuły BHP tego typu doskonale sprawdzają się m.in. podczas prac z chemia samochodową, natomiast grube rękawice ochronne pozwolą bezpiecznie wykonywać najcięższe czynności demontażowe i regulacyjne.

Akcesoria BHP, o których mechanicy samochodowy często zapominają, są odpowiednie buty warsztatowe, których kluczowym elementem są podeszwy. Muszą być one na tyle grube i wytrzymałe, aby były w stanie w pełni chronić stopę w momencie np. nadepnięcia na śrubę, gwóźdź czy zaostrzony kawałek metalu. Materiał podeszwy musi również mieć odpowiednie atesty pod względem odporności na olej oraz inne agresywne ciecze eksploatacyjne wykorzystywane w samochodzie. Pamiętajmy, że zwykłe obuwie nie jest w stanie ochronić stopy przed np. upadającym młotkiem czy agresywnym działaniem smarów samochodowych, które bardzo łatwo mogą rozpuścić zwykłą gumową podeszwę buta i poparzyć stopę jego właściciela.

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy w warsztacie samochodowym – podstawa prawna

  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. poz. 1650 z późn. zm.);
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych oraz innych pracach związanych z wysiłkiem fizycznym (Dz.U. z 2018 r. poz. 1139);
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 stycznia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu natryskowym i natryskiwaniu cieplnym (Dz. U. poz. 156);
  • Rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 10 lutego 2006 r. w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do stacji prowadzących badania techniczne pojazdów (Dz. U. poz. 275);
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 grudnia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy związanej z występowaniem w miejscu pracy czynników chemicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1488).

Popularni producenci artykułów BHP

  • Virage
  • Yato
  • Rexer
  • Neo Tools
  • K2

Odpowiedni sprzęt BHP w każdym warsztacie samochodowym to przede wszystkim bezpieczeństwo pracowników wykonujących często skomplikowane i trudne czynności serwisowe. Na odzieży ochronne nigdy nie należy oszczędzać, ponieważ odszkodowania za ewentualne uszczerbki na zdrowiu żle zabezpieczonych pracowników będą niewspółmiernie wyższe od ceny kompletu ochronnego dla mechanika.

Zapraszamy do iParts.pl po atestowane artykuły BHP w najniższych rynkowych cenach. Wszystkie produkty są fabrycznie nowe i spełniają wszystkie wymogi dla specjalistycznej odzieży ochronnej. Najlepsze akcesoria BHP w doskonałej cenie i jakości z gwarancją natychmiastowej realizacji zamówienia tylko u nas!

Inne kategorie narzędziowe: