Najlepsze turbosprężarki

TurbosprężarkaLiczba samochodów wyposażonych w turbosprężarki stale rośnie, bez względu na ilość cylindrów oraz pojemność jednostki napędowej. Każdy chce dziś posiadać auto doładowane, wykorzystujące jego maksymalną moc przy jednoczesnym zużyciu optymalnej ilości paliwa. Pozwala na to turbosprężarka, jednak przy nieodpowiednim eksploatowaniu tego urządzenia można się wpędzić w nie lada kłopoty. Na szczęście, posiadamy pełną ofertę turbosprężarek do wszystkich modeli samochodów. W naszym sklepie dostępne są wyłącznie części renomowanych producentów, które charakteryzują się wysoką jakością, bezpieczeństwem użytkowania i niezawodnością.

Turbosprężarka w samochodzie

Pierwsza turbosprężarka pojawiła się w 1905 roku. Opatentował ją dr Alfred Buchi. Od 1923 roku wykorzystywaną ją w wysokoprężnych układach napędowych statków wodnych, a od 1938 roku również w samochodach ciężarowych. Do wyposażenia aut osobowych turbosprężarka trafiła w 1973 roku.

Początkowo turbosprężarki wykorzystywano zwłaszcza po to, aby podnieść parametry samochodów sportowych i pozwolić jednostkom napędowym na pracę w ekstremalnych warunkach. Obecnie, rzeczywistość jest zupełnie inna. Producenci aut stosują turbosprężarki w celu zwiększenia elastyczności silnika, zredukowania emisji spalin czy zmniejszenia zużycia paliwa. Dzieje się też tak m.in. dlatego, ponieważ silniki z turbosprężarką posiadają o wiele mniejszą masę niż ich wolnossące odpowiedniki o tej samej mocy. To właśnie pozwala na uzyskanie o wiele mniejszego zużycia spalania.

Sposób działania turbosprężarki

Turbina samochodowa to maszyna wirnikowa zbudowana z turbiny oraz sprężarki, które są osadzone na wspólnym wale. Turbina jest zasilana spalinami z silnika, natomiast sprężone powietrze dostarczane przez sprężarkę zasila jednostkę napędową. Turbosprężarka zapewnia większą wydajność oraz moc silnika poprzez wtłaczanie dodatkowego powietrza do komory spalania. Sprężarka jest w stanie dostarczyć o wiele więcej powietrza niż robi to ciśnienie atmosferyczne, a tym samym dostarczana jest również większa ilość paliwa do silnika. Obroty sprężarki, a tym samym i jej stopień sprężania zależą od ilości gazów napędzających turbinę, która przy małym zapotrzebowaniu na moc jest niewielka.

Typowe usterki turbosprężarki w samochodzie

Turbosprężarka to skomplikowane i zaawansowane pod względem technicznym urządzenie, które jest wystawione na działanie ogromnych sił oraz wysoką temperaturę podczas pracy. Wirnik turbiny może się obracać z prędkością dochodzącą do 200 tys. obr/min, a temperatura w silniku może osiągać wówczas nawet 900 stopni Celsjusza. Do uszkodzenia turbosprężarki dochodzi najczęściej na skutek braku lub złego smarowania, uszkodzenia wirnika, zatarcia mechanizmów sterujących wychyleniem łopatek kierownicy czy też wycieków oleju. Pamiętajmy, że turbosprężarki lubią być odpowiednio nasmarowane, co nie tylko zapewnia ich bezproblemową pracę, ale również zwiększa ich żywotność.

Popularni producenci turbosprężarek

 • Garret
 • HoneyWell
 • Vaico
 • BorgWarner
 • Mahle
 • Elring
 • Ajusa
 • BTS Turbo
 • TurboRail
 • Motair
 • DT

W naszym sklepie znajdziesz turbosprężarki do każdego modelu współczesnego samochodu. Wśród ogromnej ilości produktów znajdujących się w iParts.pl posiadamy wyłącznie turbosprężarki samochodowe pochodzące od sprawdzonych i godnych zaufania producentów. Nasze produkty to najlepsza relacja ceny do jakości.

Powiązane kategorie produktowe

Wszystkie turbosprężarki dostępne w iParts.pl są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy). Aby dopasować turbosprężarkę do Twojego auta, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model, rocznik oraz jego wersję silnikową (przykładowo: Audi → A4 2000.11 – 2004.12 → 1.8 T 150 KM). Po chwili otrzymasz pełen wykaz dostępnych urządzeń dedykowanych do Twojego samochodu. Zapewniamy szybką realizację zamówienia i darmową dostawę przy zakupie na kowtę min. 399 zł brutto.

Najpopularniejsi producenci

Turbosprężarka SCHLÜTTER TURBOLADER
Turbosprężarka MOTAIR TURBO
Turbosprężarka AJUSA
Turbosprężarka GARRETT
Turbosprężarka FA1
Turbosprężarka INTER-TURBO
Turbosprężarka SIDAT

FAQ

Jak działa turbosprężarka w silniku spalinowym?

Turbosprężarka służy do doładowania silnika spalinowego. Zasilana jest spalinami pochodzącymi z silnika, natomiast dzięki swojej budowie wdmuchuje do niego czyste powietrze. Dzięki turbinie silniki spalinowe osiągają większą moc i znacznie większy moment obrotowy.

Jakie są powody usterek turbosprężarki?

Do najczęstszych powodów usterek turbosprężarki należą uszkodzenia mechaniczne, zużycie elementów ruchomych oraz niewłaściwa jej eksploatacja. Turbosprężarka posiada w swoim wnętrzu wirnik, który z czasem ulega obluzowaniu, jego łopatki się zużywają. Spory wpływ na długość eksploatacji naszej turbiny ma styl jazdy oraz to, czy potrafimy o nią odpowiednio zadbać.

Turbosprężarka – nowa czy regeneracja?

Prędzej czy później staniemy przed wyborem, czy wybrać nową turbosprężarkę czy swoją oddać do regeneracji. Większość rozwiązań ma już swoje lata i nikt nie jest w stanie do nich dobrać oryginalnych części. Oznacza to więc, że regeneracja nie będzie aż tak skuteczna jak zakup nowego podzespołu. Warto upewnić się co do jakości obu rozwiązań ponieważ prawidłowe działanie turbiny ma wpływ na żywotność naszego silnika.

Po czym poznać awarię lub zużycie turbosprężarki?

Turbosprężarka przed całkowitą jej awarią daje nam przeważnie szereg sygnałów o jej zużyciu. Jest to głównie spadek mocy, często odcinanie turbiny, czyli jej całkowite wyłączenie podczas przyspieszania, różnego rodzaju dźwięki, jak świst czy głośny szum.

Jak jeździć by nie uszkodzić turbosprężarki?

Warto zacząć od tego, że turbosprężarka powinna być odpowiednio rozgrzana przed bardziej agresywną jazdą. Nie możemy więc od zimnego startu zbyt mocno naciskać na gaz, dajmy sprężarce moment na rozgrzanie wszystkich elementów i ich dokładne nasmarowanie. Drugim kluczowym elementem jest studzenie turbiny po dynamicznej jeździe. Przed zgaszeniem silnika pozwólmy jej kilkanaście sekund popracować na wolnych obrotach i dopiero po tym czasie wyłączmy silnik.

Jaka jest cena turbosprężarki?

Cena turbosprężarki w naszym sklepie waha się w zakresie od kilkuset, do blisko 3 000 zł i jest całkowicie zależna od producenta, jakości wykonania oraz pojazdu, do którego jest przeznaczona. Klient ma bardzo duży wybór turbosprężarek do wielu modeli samochodów.