Najlepsze turbosprężarki

Liczba samochodów wyposażonych w turbosprężarki stale rośnie, bez względu na ilość cylindrów oraz pojemność jednostki napędowej. Każdy chce dziś posiadać auto doładowane, wykorzystujące jego maksymalną moc przy jednoczesnym zużyciu optymalnej ilości paliwa. Pozwala na to turbosprężarka, jednak przy nieodpowiednim eksploatowaniu tego urządzenia można się wpędzić w nie lada kłopoty. Na szczęście, posiadamy pełną ofertę turbosprężarek do wszystkich modeli samochodów. W naszym sklepie dostępne są wyłącznie części renomowanych producentów, które charakteryzują się wysoką jakością, bezpieczeństwem użytkowania i niezawodnością.

Turbosprężarka w samochodzie

Pierwsza turbosprężarka pojawiła się w 1905 roku. Opatentował ją dr Alfred Buchi. Od 1923 roku wykorzystywaną ją w wysokoprężnych układach napędowych statków wodnych, a od 1938 roku również w samochodach ciężarowych. Do wyposażenia aut osobowych turbosprężarka trafiła w 1973 roku.

Początkowo turbosprężarki wykorzystywano zwłaszcza po to, aby podnieść parametry samochodów sportowych i pozwolić jednostkom napędowym na pracę w ekstremalnych warunkach. Obecnie, rzeczywistość jest zupełnie inna. Producenci aut stosują turbosprężarki w celu zwiększenia elastyczności silnika, zredukowania emisji spalin czy zmniejszenia zużycia paliwa. Dzieje się też tak m.in. dlatego, ponieważ silniki z turbosprężarką posiadają o wiele mniejszą masę niż ich wolnossące odpowiedniki o tej samej mocy. To właśnie pozwala na uzyskanie o wiele mniejszego zużycia spalania.

Sposób działania turbosprężarki

Turbina samochodowa to maszyna wirnikowa zbudowana z turbiny oraz sprężarki, które są osadzone na wspólnym wale. Turbina jest zasilana spalinami z silnika, natomiast sprężone powietrze dostarczane przez sprężarkę zasila jednostkę napędową. Turbosprężarka zapewnia większą wydajność oraz moc silnika poprzez wtłaczanie dodatkowego powietrza do komory spalania. Sprężarka jest w stanie dostarczyć o wiele więcej powietrza niż robi to ciśnienie atmosferyczne, a tym samym dostarczana jest również większa ilość paliwa do silnika. Obroty sprężarki, a tym samym i jej stopień sprężania zależą od ilości gazów napędzających turbinę, która przy małym zapotrzebowaniu na moc jest niewielka.

Typowe usterki turbosprężarki w samochodzie

Turbosprężarka to skomplikowane i zaawansowane pod względem technicznym urządzenie, które jest wystawione na działanie ogromnych sił oraz wysoką temperaturę podczas pracy. Wirnik turbiny może się obracać z prędkością dochodzącą do 200 tys. obr/min, a temperatura w silniku może osiągać wówczas nawet 900 stopni Celsjusza. Do uszkodzenia turbosprężarki dochodzi najczęściej na skutek braku lub złego smarowania, uszkodzenia wirnika, zatarcia mechanizmów sterujących wychyleniem łopatek kierownicy czy też wycieków oleju. Pamiętajmy, że turbosprężarki lubią być odpowiednio nasmarowane, co nie tylko zapewnia ich bezproblemową pracę, ale również zwiększa ich żywotność.

Popularni producenci turbosprężarek

 • Garret
 • HoneyWell
 • Vaico
 • BorgWarner
 • Mahle
 • Elring
 • Ajusa
 • BTS Turbo
 • TurboRail
 • Motair
 • DT

W naszym sklepie znajdziesz turbosprężarki do każdego modelu współczesnego samochodu. Wśród ogromnej ilości produktów znajdujących się w iParts.pl posiadamy wyłącznie turbosprężarki samochodowe pochodzące od sprawdzonych i godnych zaufania producentów. Nasze produkty to najlepsza relacja ceny do jakości.

Powiązane kategorie produktowe

Wszystkie turbosprężarki dostępne w iParts.pl są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy). Aby dopasować turbosprężarkę do Twojego auta, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model, rocznik oraz jego wersję silnikową (przykładowo: Audi → A4 2000.11 – 2004.12 → 1.8 T 150 KM). Po chwili otrzymasz pełen wykaz dostępnych urządzeń dedykowanych do Twojego samochodu. Zapewniamy szybką realizację zamówienia i darmową dostawę przy zakupie na kowtę min. 399 zł brutto.