Przewód dolotowy powietrza

Jednym z istotniejszych systemów w samochodzie jest na pewno układ dolotowy silnika spalinowego, ponieważ doprowadzenie do niego odpowiedniej ilości powietrza pozwala na spalanie paliwa w cylindrach jednostki napędowej. Takie powietrze musi być czyste i musi być go odpowiednia ilość. Za to właśnie odpowiadają przewody powietrza w samochodzie.

Przewód powietrza doładowującego

Układ dolotowy silnika spalinowego ma za zadanie doprowadzać, a niekiedy również wstępnie sprężać powietrze lub powietrze i mieszankę paliwowo-powietrzna, do cylindrów jednostki napędowej. W skład standardowego układu dolotowego wchodzą: filtr powietrza, przewód dolotowy powietrza oraz kolektor dolotowy. Niekiedy taki układ posiada dodatkowe elementy w postaci np. przewodu odpowietrzania komory korbowej z separatorem oleju, sprężarki mechanicznej zasilanej przez wał silnika lub turbosprężarkę czy też sprężarki elektrycznej. Niektóre układy dolotowe w samochodzie swoje działanie opierają na zjawisku doładowania rezonansowego. Aby było ono możliwe, układ dolotowy musi zostać odpowiednio rozbudowany, poprzez np. system VGIS (ang. Variable Geometry Induction System) zapewniający zmiennej długości drogi dolotowe, który stosuje się m.in. w silnikach Hondy. System odpowiada za sterowanie zaworami kształtu i długości drogi, jaką transportowane jest powietrze. Podobne rozwiązanie, w postaci systemu Dual Ram, zastosował Opel w swych silnikach.

Przewód powietrza doładowującego najpierw doprowadza powietrze do filtra, który usuwa z niego zanieczyszczenia stałe oraz wilgoć, a następnie za pomocą przepływomierza powietrze jest kierowane do przepustnicy oraz kolektora wydechowego. Przewody powietrza muszą zapewniać szczelność połączeń i przepustowość, ponieważ do od nich zależy prawidłowa praca silnika, a precyzyjniej rzecz ujmując odpowiedni proces spalania paliwa w jednostce napędowej.

Przewód powietrza doładowującego odgrywa jeszcze większą rolę w silnikach posiadających turbosprężarkę. W takich układach panuje podwyższone ciśnienie oraz wysoka temperatura, co jest związane ze sprężaniem powietrza i temperaturą spalin. Powoduje to, że przewody powietrza muszą dysponować jeszcze lepszymi parametrami od tych stosowanych w silnikach wolnossących.

Typowe usterki przewodów powietrza w samochodzie

Najważniejszym czynnikiem dla przewodów doprowadzających powietrze do silnika jest ich szczelność. Uszkodzony lub żle zamontowany przewód powietrza doładowującego wpłynie w sposób diametralny na niepoprawne funkcjonowanie całego układu. Może się to objawiać poprzez nierówną pracę silnika, odczuwalne falowanie prędkości obrotowej jednostki napędowej na wolnych obrotach, słyszalne syczenie wydobywające się spod maski, słabą reakcję na wciśnięcie gazu czy też wyższe spalanie. Uszkodzony przewód dolotowy powietrza może powodować powstawanie nagarów wewnątrz silnika, a w efekcie do licznych awarii od nieszczelności zaworów, po zapychanie się filtrów oraz większą toksyczność spalin.

Popularni producenci przewodów powietrza

  • Thermotec
  • Meyle
  • Topran
  • SWAG
  • Febi Bilstein
  • DT
  • BU
  • Motair

Jeżeli interesują Cię tanie przewody powietrza doładowującego, skorzystaj z naszej wyszukiwarki. Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz.

Oferujemy najlepsze przewody powietrza pochodzące od sprawdzonych i godnych zaufania producentów. Gwarantujemy najniższe ceny rynkowe, najwyższą jakość wszystkich produktów, fachową pomoc techniczną oraz natychmiastową realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Przewód powietrza doładowujacego ORIGINAL IMPERIUM
Przewód powietrza doładowujacego BUGIAD
Przewód powietrza doładowujacego THERMOTEC
Przewód powietrza doładowujacego VAICO
Przewód powietrza doładowujacego GATES
Przewód powietrza doładowujacego ESEN SKV
Przewód powietrza doładowujacego Metalcaucho
Przewód powietrza doładowujacego BORG & BECK
Przewód powietrza doładowujacego MOTAIR TURBO