Przegrzanie, uszkodzenie, kolorowe osady – wszystko to może doprowadzić do awarii sondy lambda

Data:
W kategorii Sonda lambda

Sonda lambda nie ma łatwo. Jej miejscem pracy jest układ wydechowy, a to oznacza, że przychodzi jej działać w niezwykle niekorzystnych warunkach. Wysoka temperatura, ciśnienie i agresywne związki chemiczne oddziałują na nią niemal bez przerwy. Do tego wstrząsy, uderzenia, szarpnięcia. Nic dziwnego, że żywotność sond lambda jest mocno ograniczona, a ilość możliwych awarii naprawdę spora.

Jakie są możliwe awarie sondy lambda i co jest ich przyczyną?

Lista awarii, jakim ulec może sonda lambda, jest naprawdę spora. Nic dziwnego, gdyż odpowiada to ilości szkodliwych czynników oddziałujących na ten niewielki i dość skomplikowany element. Praca w warunkach typowych dla układu wydechowego niesie ze sobą wiele zagrożeń nawet dla najtrwalszych materiałów, co widać choćby po przyczynach jej najczęstszych awarii.

Sonda lambda, jak każda część eksploatacyjna, z czasem ulega naturalnemu zużyciu. Zużycie to prowadzi z kolei do wewnętrznego zwarcia. Takie samo zwarcie może być spowodowane uszkodzeniem przewodów elektrycznych, które na skutek oddziaływania wysokiej temperatury, agresywnych gazów lub uszkodzeń mechanicznych pękają, łamią się czy też ulegają przepaleniu.

Objawem awarii sondy lambda może być również brak napięcia oraz brak masy. W przypadku braku napięcia przyczyn należy upatrywać w uszkodzeniu kabla bądź wtyczki (uszkodzenie mechaniczne lub termiczne), a jeśli brakuje masy, to winowajcą jest zapewne skorodowany układ wydechowy.

Dość popularną awarią sondy lambda jest jej przegrzanie spowodowane spalinami o zbyt wysokiej temperaturze. Choć w normalnych warunkach wysokie temperatury nie są jej straszne (na co dzień pracuje w środowisku, w którym temperatura dochodzi nawet do 600℃), to czasem na skutek poluzowanych zaworów lub niewłaściwego momentu zapłonu temperatura spalin skacze znacznie powyżej normę. Ich wpływ na sondę lambda po jakimś czasie prowadzi do jej przegrzania i awarii wymagającej wymiany uszkodzonej części, a także dokładnego zbadania przyczyn powstania tego typu uszkodzenia.

O jakich uszkodzeniach ostrzegają poszczególne rodzaje nalotu na sondzie lambda?

Całą oddzielną kategorią problemów dotykających sondy lambda są zanieczyszczenia. Wszelkie osady i naloty na sondzie powinniście traktować poważnie, gdyż nie tylko prowadzą do jej awarii, ale też ich rodzaj wskazuje często na bardzo konkretne uszkodzenia lub błędy w eksploatacji samochodu.

Jeśli po wymontowaniu zepsutej sondy lambda odkryjecie na niej nalot w kolorze białym lub czerwonym, to znak, że najprawdopodobniej stosujecie niewłaściwe dodatki do paliwa lub też lejecie do baków paliwo słabej jakości. Tego typu odkrycie pozwala zareagować, zanim od kiepskiego paliwa posypią się poszczególne elementy układu napędowego.

Czarny, tłusty nalot na sondzie lambda mówi z kolei o tym, że silnik Waszego auta jest już tak wyrobiony i dziurawy jak sito, że wyciekający z niego olej trafia również do spalin. Dni jednostki napędowej w Waszym samochodzie wydają się być już policzone.

Nalot w kolorze zielonym osadzający się na sondzie lambda to z kolei oznaka nieszczelności w układzie chłodzenia. Prawdopodobnie uszczelka pod głowicą puściła i płyn chłodniczy przedostał się do wydechu. Jeśli nalot będzie ciemnobrązowy, problem może być znacznie poważniejszy. Zwykle tego typu osady oznaczają długotrwałą jazdę na zbyt bogatej mieszance, a to każe podejrzewać awarię układu wtryskowego.

Jak widać, awaria sondy lambda, choć kłopotliwa, w niektórych przypadkach może ostrzec Was przed znacznie poważniejszymi problemami. Lepiej jednak nie czekać na awarię i regularnie sprawdzać stan sondy lambda co ok. 30 tys. km.


Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny sondy lambda w naszej ofercie!

Komentarze

Sonda w Yarisie
Tomek
,
12.11.2021
Odpowiedz
Toyota Yaris z 2017, spalona grzałka sondy lambda za katalizatorem przy przebiegu 22 tyś km. Zamiennik nie do dostania poza ASO - 850 zł z wymianą ale wydaje mi się, że była wadliwa już od samego początku.
Błąd P2196000
Sebastian
,
20.06.2021
Odpowiedz
Witam. Wczoraj po zatankowaniu paliwa (diesel VERVA, 20 litrów) w Hyundai i40 zapaliła mi się kontrolka Check Engine. Po podpięciu pod komputer wyskoczył błąd P2196000 - Sygnał z sondy lambda wskazujący stale mieszankę bogatą (zespół 1/czujnik 1). Dodam, że auto nie straciło mocy, silnik pracuje normalnie. Pytanie moje - Czy zatankowanie lepszego paliwa może być przyczyną wyskoczenia tego błędu i czy po dolaniu słabszego paliwa problem może zniknąć czy lepiej nie czekać i jechać do mechanika?
uszkodzona sonda
Zbigniew
,
30.01.2020
Odpowiedz
Właśnie mam podobny problem i jak zacząłem czytać ten artykuł, a szczególnie komentarze tutaj to już wiem, że czeka mnie spory wydatek. Mam nowsze Audi i z tego co patrzę to sonda kosztuje też ponad 500 zł. Tak to jest, że w nowszych i droższych autach jak się coś zepsuje to portfel musi ucierpieć
Zabójczy koszt
RS
,
08.01.2020
Odpowiedz
W hondzie CR-V model IV sama sonda to koszt 1600 zł !!!
Kosztowna naprawa
Ludwik
,
27.11.2019
Odpowiedz
U mnie naprawa również okazała się dość kosztowną sprawą, dlatego też zdecydowałem się od tamtej pory na częstsze przeglądy. Przyda mi się ten artykuł podczas kolejnego.
Szarpnęło po kieszeni
Mariusz
,
16.10.2019
Odpowiedz
Też miałem z nią problem. Moc silnika spadała, a przy tym spalanie rosło na potęgę. Okazało się jeszcze że był problem z katalizatorem, trochę szarpnęło po kieszeni. Dramat!
wymiana sondy
Igor
,
09.09.2019
Odpowiedz
Rok temu tez wymieniałem sonde w swoim samochodzie. Mam Volvo S40 i wymiana kosztowała u mnie aż 570 zł... Wiem, ze w innych samochodach jest to dużo tańsze. Co ciekawe, przyczyną u mnie nie był nalot, a zwarcie wewnętrzne, na skutek którego sonda uległa zużyciu eksploatacyjnemu. Kosztowna sprawa

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.