Wybierz model samochodu marki Opel

Części samochodowe do aut marki Opel

Narodziny firmy Opel plasuje się na rok 1862. W roku tym w miejscowości Russelsheim, Adam Opel założył markę nazywaną jego imieniem i nazwiskiem. Firma początkowo zajmowała się produkcją maszyn do szycia, w której była potentatem w kraju. Mimo wielkich zysków Adam Opel znany ze swojej smykałki do przedsiębiorczości, postanowił w roku 1884 poszerzyć swoją działalność. Początkowo uczynił to, rozpoczynając od tworzenia rowerów, które opuszczały fabrykę już dwa lata później po wdrożeniu tego planu. Firma działała bardzo prężnie, przynosząc rodzinie Opla bardzo duże zyski. Jednakże w roku 1895 Adam Opel zmarł, zapisując cały dobytek swojej rodzinie - żonie i dwójce synów (Fritzowi i Wilhelmowi). Synowie Adama zaraz po jego śmierci, zajęli się bardzo mocno działalnością firmy. 

Obserwując rynek, zauważyli jak bardzo duże zapotrzebowanie na automobile występuje wśród społeczeństwa. Idąc dalej tym tokiem myślowym, podpisali umowę z firmą podwoziową Lutzmann, dzięki której w roku 1899 powstaje pierwszy samochód Opla. Był nim Opel Patent Wagen System Lutzman, za którego napęd robił 3,5KM silnik spalinowy rozpędzającym go do 20 km/h. Samochód sprzedał się w nakładzie 11 sztuk, co było bardzo dobrym wynikiem. W 1900 roku Opel kończy współpracę z Lutzmanem i zaprzestaje produkcję Opla Lutzmana. W roku 1901 wykupuje licencję of francuskiej firmy Darracq, dzięki której powstaje model 9PS oraz 10/12 PS. Niestety produkcja tych samochodów nie idzie za dobrze, dlatego w roku 1909 Opel wprowadza na rynek tzw. Doktorwagena. Był to Opel 4/8 PS – dwumiejscowy mały samochód, który otrzymał takową nazwę dzięki wielkiej popularności wśród lekarzy za sprawą bardzo niskiej ceny. 

W 1910 firma rozpoczęła produkcję modułową, która pozwalała łączyć nadwozia z różnymi silnikami i podwoziami. W jej trakcie powstaje pierwszy sześciocylindrowy silnik Opla montowany w modelu 18/50 PS. W tym samym roku płonie fabryka, w które produkowane były maszyny do szycia. Na jej miejscu powstaje nowa fabryka, jednak produkująca nowe jednostki napędowe, między innymi monstrualny silnik o pojemności 12 litrów i mocy 260KM. Dzięki niemu samochód Opel Rennwagen zdobywa masę zwycięstw w wyścigach samochodowych. 

Okres wojny światowej, zarówno I jak i II, to czas wielkich zmian dla Opla. Podczas I wojny światowej Opel budował głównie auta ciężarowe, lecz w tym okresie powstaje również auto osobowe o pojemności 4,7 litra (Opel 18/50PS). Między dwiema wojnami Opel produkuje również motocykle. W czasie trwania II wojny światowej Opel zostaje zmuszony do produkcji aut ciężarowych dla wojska (Opel Blitz) oraz elementów do samolotów wojskowych. 

Pierwszymi powojennymi, osobowymi samochodami były modele Olimpia i Kapitan. Przodownikiem zostaje Olimpia Rekord oraz CarAVan, który był pierwszym modelem ze składanymi tylnymi oparciami. W czasie gdy firma obchodzi swoje 100-lecie działalności, z nowej fabryki w Bochum wyjeżdża nowy model - Opel Kadett. W latach 60-tych na światło dzienne wychodzi również kultowy model Opel GT oraz Diplomat, Rekord, Kapitan i Admiral

W latach 90-tych XX wieku, Opel zakłada nową fabrykę w Polsce (FSO Warszawa), w której produkowane były modele Astra oraz Vectra do roku 2000. W międzyczasie (1998 rok) General Motors otwiera fabrykę w Gliwicach, w której wytwarzany był Opel Astra Classic I generacji. W latach 2002-2007 produkowano również model Agila. W roku 2009 Opel (General Motors Poland) wprowadza kolejną, czwartą odsłonę Astry. W 2011 roku produkcja poszerza się o model Astra GTC. 

Dzięki nam nie będziesz miał już problemu ze znalezieniem części do Opla, gdyż posiadamy największa ofertę, elementów zamiennych w Polsce. W naszym sklepie znajdziesz ponad 2 miliony podzespołów i akcesoriów, które cechuje wysoka jakość wykonania i niska cena.

iParts.pl - Kontakt iParts.pl - Zalety

Jeżeli nie chcesz ponosić ogromnych kosztów związanych z kupnem części do Twojego Opla, wybierz ofertę naszego sklepu internetowego iParts.pl

Popularne modele:

Więcej o elastycznych przewodach hamulcowych

Elastyczne przewody hamulcoweElastyczne przewody hamulcowe poprowadzone są pod samochodem, a ich głównym zadaniem jest dostarczanie płynu hamulcowego od pompy do hamulców, znajdujących się na poszczególnych kołach. Ich żywotność jest uzależniona przede wszystkim od jakości wykonania, ale także od kilku innych czynników, ...

Sprawdź Przewody hamulcowe elastyczne