Akumulatory ciśnienia paliwa

Akumulator ciśnienia paliwa to stosunkowo niewielkie urządzenie, jednak niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania samochodowego układu zasilania paliwem. Usterka tego podzespołu może prowadzić do poważnych problemów i, niestety, jest trudna do wychwycenia. Najgroźniejszym niebezpieczeństwem wynikającym z awarii akumulatora ciśnienia jest spadek lub drastyczny wzrost ciśnienia paliwa, co w konsekwencji może być szkodliwe dla całego układu zasilania paliwem.

Układ zasilania paliwem w samochodzie

Układ zasilania paliwem jest odpowiedzialny za doprowadzenie do komory spalania odpowiedniej mieszanki paliwowo-powietrznej. W jednostkach napędowych o samoczynnym zapłonie odpowiednio przefiltrowane powietrze jest zasysane przez tłok w czasie suwu ssania. Wówczas paliwo zostaje wtryśnięte przez pompę wtryskową w czasie suwu sprężania, tuż przed osiągnięciem przez tłok górnego położenia. Ważne zadanie w tym procesie odgrywa również akumulator ciśnienia pompy paliwa.

W starszych konstrukcjach samochodowych stasowany był układ gaźnikowy, w którym przefiltrowane powietrze mieszało się z paliwem w gaźniku, urządzeniu o działaniu podobnym do strumienicy. W tym rozwiązaniu paliwo trafiało do gaźnika dzięki pompie paliwowej. W najnowszych jednostkach napędowych układ gaźnikowy zastąpiono bezpośrednim wtryskiem elektronicznym, w którym wtryskiwacze, podobne jak w silnikach o zapłonie samoczynnym, sterowane są elektronicznym układem logicznym.

Akumulator ciśnienia paliwa

Podstawowym zadaniem akumulatorów ciśnienia paliwa jest odpowiednie zmniejszanie i zwiększanie ciśnienia paliwa. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia tego podzespołu, to albo ciśnienie paliwa staje się zbyt duże, albo zbyt małe. Żadna taka sytuacja nie jest wskazana dla prawidłowej pracy jednostki napędowej. Zbyt duże ciśnienie paliwa doprowadzi do sytuacji, w której silnik jest wręcz zalewany paliwem. Z kolei zbyt małe sprawi, że auto wyraźnie straci na mocy.

Akumulator ciśnienia paliwa, jak każda inna część mechaniczna w samochodzie, ulega zużyciu wraz z przebiegiem i w naturalnym procesie eksploatacyjnym. Degradację akumulatorów ciśnienia paliwa szacuje się w przedziale od 200 do 250 tys. km przebiegu, co przekłada się średnio na około 7-8 lat jazdy.

Najczęstsze usterki akumulatora ciśnienia paliwa wynikają przede wszystkim z zanieczyszczeń, które trafiają do układu paliwa. Wystarczy nawet minimalna ilość zanieczyszczeń, aby doprowadzić do zatarcia regulatora. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, konieczna jest niestety wymiana akumulatora.

Popularni producenci akumulatorów ciśnienia

  • Bosch
  • Febi Bilstein
  • Denso
  • Magneti Marelli
  • Metzger
  • VDO
  • Meat&Doria
  • Topran
  • Pierburg
  • SWAG

Sklep iParts.pl oferuje szeroki wybór elementów układu paliwowego, w tym akumulator ciśnienia pompy paliwa, do praktycznie każdego modelu i każdej współczesnej marki samochodowej. Wystarczy, że wybierzesz markę swojego auta z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podasz wersję silnikową samochodu, a nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz.

Zapraszamy do iParts.pl po najlepszej jakości akumulatory ciśnienia paliwa. Współpracujemy wyłącznie z czołowymi producentami części samochodowych na świecie. Wszystkie nasze produkty są fabrycznie nowe i posiadają gwarancję producenta. Zapewniamy profesjonalne wsparcie techniczne, najniższe ceny na rynku oraz szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Akumulator ciśnienia FEBI BILSTEIN
Akumulator ciśnienia SWAG
Akumulator ciśnienia VAICO
Akumulator ciśnienia CORTECO