Silniki krokowe - pełna oferta

Silnik krokowy, zwany także silnikiem regulacji biegu jałowego, to podzespół zamontowany w okolicy przepustnicy silnika benzynowego. Podstawowym zadaniem silnika krokowego jest dozowanie odpowiedniej ilości powietrza, która trafia do kolektora dolotowego. Dlatego od sprawności tego elementu zależy prawidłowe uruchamianie się silnika oraz jego stabilna praca.

Funkcje silnika krokowego

Prawidłowe sterowanie dopływem powietrza sprawia, że obroty silnika nie spadają poniżej minimalnych w żadnym momencie jego pracy. Dzięki silnikowi krokowemu jednostka nie posiada tendencji do gaśnięcia. Podczas jazdy silnik krokowy w niczym nie przeszkadza, dlatego jego położenie jest niezmienne od lat. Ważne jest natomiast, by silniczek był korygowany zależnie od temperatury silnika.

Wymiana silnika krokowego

Usterki silnika regulacji biegu jałowego może powodować gaśnięcie silnika po zwolnieniu pedału gazu. Awarię silnika krokowego można ustalić w dość prosty sposób – wystarczy podłączyć skaner diagnostyczny i odczytać zebrane informacje. Jeżeli odczyt zawiera błędy, to trzeba będzie pomyśleć nad wymianą, która na szczęście nie nadwyręży naszego budżetu. Pamiętajmy, by podczas demontażu silnika krokowego, dokładnie oczyścić grzybek z zanieczyszczeń. Podczas jazdy gromadzi się tam spora ilość nalotów, która może w znaczny sposób utrudnić prawidłową pracę mechanizmu. Ponadto zaleca się także przesmarować cały układ.

Typowe usterki silnika krokowego

Silnik krokowy jest delikatnym i podatnym na uszkodzenia elementem układu dolotowego. Do najczęstszych przyczyn jego awarii możemy zaliczyć zabrudzenie zbierające się wewnątrz niektórych przepustnic, a także innego rodzaju uszkodzenia mechaniczne lub elektroniki sterującej samym silniczkiem. Czasem zdarzają się również sytuacje, że uszkodzone jest gniazdo lub wtyczka wpinana w obudowę silniczka, przez co uniemożliwione zostaje sterowanie samochodowym silnikiem krokowym przez komputer sterowania silnikiem.

Zawsze możemy próbować usunąć usterkę przez dokładne oczyszczenie wnętrza części, jednak większości tych wypadków będziemy zmuszeni do wymiany silnika krokowego na nowy ponieważ ignorowanie jego usterki lub próby naprawienia nie są możliwe. Do podstawowych i najczęściej występujących objawów uszkodzenia silnika krokowego w samochodach z wtryskiem paliwa możemy zaliczyć nierówną pracę silnika na, zbyt wysokie obroty silnika na oraz przygasanie albo gaśnięcie silnika na biegu jałowym lub przy jeździe z niską prędkością. Samo wyjęcie elementu jest bardzo proste, jest on połączony bezpośrednio z przepustnicą i w większości rozwiązań bardzo łatwo go zlokalizować. Tani silnik krokowy w razie awarii z pewnością będzie lepszym rozwiązaniem niż próby naprawiania uszkodzonego elementu.

Popularni producenci silników krokowych

  • Febi
  • Bosch
  • Behr
  • Magneti Marelli
  • SWAG
  • Meyle
  • Delphi

Jeżeli szukasz odpowiedniego silnika krokowego do swojego samochodu to koniecznie sprawdź ofertę iParts.pl. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z zaawansowanej wyszukiwarki, podając markę, model oraz wersję silnika zamontowanego w Twoim samochodzie.

Powiązane kategorie produktowe

Każda z oferowanych przez nasz sklep internetowy części jest fabrycznie nowa i zapakowana w oryginalne pudełko. Ceny dostępnych produktów w sklepie iParts.pl są konkurencyjne i korzystne dla klienta. Przy zamówieniach o wartości min. 399 zł brutto zapewniamy dostawę gratis.

Najpopularniejsi producenci

Silnik krokowy i regulacja biegu jałowego BOSCH
Silnik krokowy i regulacja biegu jałowego ERA
Silnik krokowy i regulacja biegu jałowego QUINTON HAZELL
Silnik krokowy i regulacja biegu jałowego MEAT & DORIA
Silnik krokowy i regulacja biegu jałowego HOFFER
Silnik krokowy i regulacja biegu jałowego SIDAT
Silnik krokowy i regulacja biegu jałowego LUCAS
Silnik krokowy i regulacja biegu jałowego ESEN SKV
Silnik krokowy i regulacja biegu jałowego VEMO