Najpopularniejsi producenci

Silnik krokowy i regulacja biegu jałowego BOSCH
Silnik krokowy i regulacja biegu jałowego ERA
Silnik krokowy i regulacja biegu jałowego MEAT & DORIA
Silnik krokowy i regulacja biegu jałowego HOFFER
Silnik krokowy i regulacja biegu jałowego SIDAT
Silnik krokowy i regulacja biegu jałowego QUINTON HAZELL
Silnik krokowy i regulacja biegu jałowego ESEN SKV
Silnik krokowy i regulacja biegu jałowego LUCAS
Silnik krokowy i regulacja biegu jałowego HITACHI

FAQ

Czy po wymianie silnika krokowego trzeba resetować komputer?

W niektórych modelach aut proces resetowania komputera pokładowego przebiega automatycznie po przejechaniu kilku kilometrów z nowo zamontowanym silniczkiem krokowym. Zazwyczaj ostatnim etapem wymiany urządzenia jest ponowne użycie komputera diagnostycznego i skasowanie błędów zapamiętanych przez komputer w związku z niesprawnością starego, wymienionego już silniczka.

Jakie są typowe objawy uszkodzonego silniczka krokowego?

Do najbardziej charakterystycznych objawów uszkodzenia silniczka krokowego zaliczyć należy przede wszystkim falowanie obrotów na biegu jałowym lub nagłe gaśnięcie/przygasanie jednostki napędowej. W przypadku, gdy silnik nie radzi sobie z wolną jazdą na niskich obrotach, wówczas warto jak najprędzej udać się do mechanika. Może również dojść do uszkodzenia gniazda lub wtyczki wpinanej w obudowę silniczka, co w efekcie uniemożliwi prawidłowe sterowanie silniczkiem przez komputer pokładowy samochodu.

Falujące obroty biegu jałowego , co należy zrobić?

Gdy pojawiają się problemy z utrzymywaniem właściwych obrotów silnika, wówczas warto przede wszystkim zająć się regulatorem obrotów biegu jałowego, czyli silnikiem krokowym. Zazwyczaj niepotrzebna jest jego wymiana, lecz dokładne wyczyszczenie.

Wymaga to rozebrania silnika krokowego i oczyszczenia grzybka z zanieczyszczeń, które nagromadziły się przez lata. Gromadzi się na nim wiele nalotów, które negatywnie wpływają na pracę całego mechanizmu, prowadząc do jego blokowania. Ważne jest, aby przesmarować układ odpowiedzialny za jego wysuwanie.

Ile kosztuje wymiana silnika krokowego?

Koszt wykonania usługi wymiany silnika regulacji biegu jałowego może wynieść nawet 2000 zł. Średni koszt takiej usługi to przeważnie 85 zł. Rozpiętość cenowa samego silniczka krokowego jest bardzo duża. Na urządzenie można wydać zarówno 25 zł, jak i ponad 800 zł. Wszystko zależy od producenta, typu silnika i modelu auta, w którym będzie on montowany.

Czym wyczyścić silniczek krokowy?

Silnik krokowy najlepiej jest czyścić specjalnym preparatem w sprayu przeznaczonym do czyszczenia gaźników. Można również wykorzystać w tym celu zwykła benzynę. Preparaty dedykowane bardzo szybko rozpuszczają wszelkie osady i zanieczyszczenia nagromadzone w silniczku, a przy tym bardzo szybko odparowują (środki coś na bazie tri lub eteru). Aby przeczyścić silniczek krokowy, należy zazwyczaj:

  • odpiąć akumulator i odłączyć wtyczkę od silniczka krokowego
  • odkręcić dwie śrubki trzymające urządzenie
  • wyjąć silniczek uważając na oring, aby go nie zgubić
  • nasączyć szmatkę benzyną lub spryskać środkiem, a następnie dokładnie wyczyścić silniczek