Linki, cięgna do gazu

Linka gazu jest elementem samochodowego układu napędowego. Choć z pozoru wydaje się mało istotną częścią w całym systemie, to jazda autem bez sprawnej linki jest praktycznie niemożliwa. Jej rola sprowadza się do stworzenia fizycznego połączenia między pedałem gazu a elementem wykonawczym, który generuje przyspieszenie, a więc przepustnicą. Linka gazu pozwala więc na zwiększanie prędkości obrotowej silnika, czyli de facto rozpędzanie samochodu.  

Linka od gazu w samochodzie

Cięgno gazu stanowi element przenoszący ruch pedału gazu na dźwignię przepustnicy silnika benzynowego. W przypadku jednostki wysokoprężnej ruch ten jest przenoszony na ramię sterujące nastawnikiem pompy wtryskowej.

Linka od gazu to stalowy, pleciony element o określonej długości znajdujący się w osłonie wykonanej z tworzywa sztucznego i zakończony uchwytami dopasowanymi dla konkretnego modelu pojazdu. Linkę wymienia się w przypadku jej zerwania, a także, gdy nie pracuje płynnie, zacina się lub jest zbyt luźna. Linkę gazu należy wymienić niezwłocznie po rozpoznaniu jakiegokolwiek, nawet najmniejszego uszkodzenia, ponieważ niesprawna linka gazu może unieruchomić samochód na dobre.

Typowe usterki linki gazu w samochodzie

Wraz z upływem czasu oraz w wyniku normalnej eksploatacji linka gazu może się wydłużyć nawet o kilka centymetrów. Będzie się to objawiać spadkiem maksymalnej prędkości oraz problemem z przekroczeniem pewnej wartości obrotów silnika.

Najczęstszym objawem uszkodzenia cięgna gazu jest brak jakiejkolwiek reakcji na wciśnięcie pedału gazu. Wówczas można być niemal pewnym, że doszło do zerwania linki. Może dojść również do jej zablokowania. Objawiać się to będzie zacinaniem się pedału gazu, który będzie wpadał w podłogę i nie odbijał. Obroty w tym czasie nie będą spadać.

Jazda z uszkodzoną linką gazu to ogromne niebezpieczeństwo na drodze

Wszystkie wymienione wyżej przypadki uszkodzenia linki gazu wymagają natychmiastowej interwencji mechanika. Dlaczego jazda z taką usterką jest niebezpieczna? W momencie jazdy, gdy dojdzie do awarii, samochód może nie zareagować na wciśnięcie pedału gazu w przewidywalny sposób (np. w trakcie wyprzedzania innego pojazdu). Jeśli z kolei pedał się zablokuje, a obroty będą nadal na tym samym wysokim poziomie to samochód w końcu się zatrzyma na jakiejś przeszkodzie. Jeśli taka sytuacja wydarzy się nagle i bez wcześniejszej zapowiedzi to warto wcisnąć sprzęgło, aby rozłączyć napęd i uniknąć wypadku lub kolizji.

Popularni producenci linki gazu

  • ABS
  • Auger
  • Bugiad
  • DT
  • Febi Bilstein
  • Fast
  • Febest
  • SKV
  • Malo

Najlepsze cięgno gazu do każdego modelu auta w rozsądnej cenie i w najlepszej jakości! Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz.

Sklep iParts.pl to największy wybór linek gazu w najniższej cenie rynkowej. Współpracujemy wyłącznie ze sprawdzonymi i godnymi zaufania kontrahentami. Wszystkie dostępne produkty są fabrycznie nowe i posiadają gwarancję producenta. Zapewniamy fachową obsługę techniczną, szeroki wybór asortymentowy oraz szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Linka gazu LINEX
Linka gazu Metalcaucho
Linka gazu SWAG
Linka gazu FEBI BILSTEIN
Linka gazu STABILUS
Linka gazu STELLOX
Linka gazu SASIC
Linka gazu MASTER-SPORT GERMANY
Linka gazu JPN