Aktywne poduszki silnika

Data:

Użytkownicy samochodów z silnikiem Diesla bardzo często cierpią z powodu drgań jednostki napędowej, które przenoszą się na nadwozie. W celu zmniejszenia ich natężenia zastosowano aktywne poduszki silnika, które sukcesywnie wspomagają tłumienie powstających drgań.

Poduszki silnika odpowiadają za łączenie skrzyni biegów i silnika z karoserią samochodu. Do ich podstawowych funkcji należy tłumienie wibracji, hałasu a nawet ruchów jednostki napędowej. Odpowiednia praca tych elementów znacząco poprawia komfort użytkowników. Nasi eksperci zalecają na bieżąco kontrolować stan poduszek silnika, bowiem od ich sprawności w dużej mierze zależy komfort prowadzenia auta.

Na biegu jałowym oraz podczas jazdy dynamicznej

Jednostka napędowa znajdująca się na biegu jałowym zachowuje się zupełnie inaczej niż silnik przy pełnym obciążeniu, a co za tym idzie, samochód nieruchomy podlega innym siłom zewnętrznym niż auto w trakcie jazdy.

Aktywne poduszki silnika mają za zadanie przede wszystkim utrzymać zadowalający kompromis pomiędzy parametrami tłumienia w tych odmiennych warunkach. Poduszki pomagają tłumić wibracje o niskiej częstotliwości, które są charakterystyczne dla pojazdu stojącego na biegu jałowym. Mechanizm doskonale sprawdza się także w warunkach dynamicznej jazdy, co wpłynęło na ich regularny montaż w samochodach sportowych.

Korzyści płynące z zastosowania takich poduszek są nieocenione. Zwiększony komfort kierowania pojazdem, znacznie lepsze reakcje pojazdu na wysokich obrotach, możliwość precyzyjnego dostrojenia sztywności, parametrów tłumienia oraz bezwładności poduszki.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Usterki poduszek silnika

Niestety, jazda z uszkodzoną poduszką silnika nie należy do przyjemnych. Jednostka napędowa przymocowana jest bowiem do nadwozia za pośrednictwem właśnie poduszek. Ich głównym zadaniem jest wspomniane wyżej niwelowanie wszelkich drgań w taki sposób, by nie przenosiły się one na nadwozie samochodu. Pamiętajcie jednak, że poduszki silnika mają ograniczoną żywotność i podobnie jak każdy inny element eksploatacyjny z czasem ulegają uszkodzeniu.

Pierwsze usterki objawiają się zwykle stukaniem i dudnieniem po ruszeniu samochodem z miejsca. Uszkodzona poduszka pod silnikiem daje o sobie znać także podczas jazdy po dużych nierównościach, co jest charakterystyczne dla naszych polskich dróg. Nawet podczas wjeżdżania oraz zjeżdżania z krawężników będzie można odczuć pewne niedogodności. Wielu użytkowników próbuje na własną rękę znaleźć przyczynę charakterystycznych stuków.

Przy takich awariach najlepiej jednak odwiedzić autoryzowany serwis. Takie miejsca charakteryzują się wysokim standardem usług oraz obsługi, a mechanicy korzystają tylko i wyłącznie z oryginalnych części, dedykowanych do danego modelu auta, a to zagwarantuje znacznie większą wytrzymałość i zminimalizuje ryzyko wystąpienia kolejnych usterek.

Pamiętajcie, że najlepiej stosować oryginalne poduszki lub zamienniki sprawdzonych firm. Jeśli poduszka nie będzie odpowiednio dopasowana lub wykonana ze słabszych materiałów, nie będzie w stanie prawidłowo wytłumić drgań. Efektem tego będzie przeniesienie ich na cały samochód.


Komentarze

Wymiana poduszek silnika
Karol
,
20.06.2017
Odpowiedz
Sprawdzanie stanu poduszek silnika jest bardzo ważna. Wymiana zepsutej poduszki odciąża resztę części. Również komfort jazdy diametralnie się poprawia.
poduszka silnika
Damiann
,
31.01.2017
Odpowiedz
Jak to każda część samochodowa kiedyś się wyeksploatuje tak właśnie m.in. poduszki silnika. Jazda z uszkodzoną poduszką nie należy do najprzyjemniejszych dlatego warto je kontrolować i w odpowiednim momencie wymienić.
Poduszka silnika
Marianek
,
22.08.2016
Odpowiedz
Myślałem, że w moim aucie pada dwumasa, były straszne wibracje silnika. Wymieniłem poduszkę silnika i problem zniknął :)
drgania auta
Lanister
,
05.08.2016
Odpowiedz
Kolejna rzecz, która może wpływać na drgania podczas jazdy. Muszę to sprawdzić, pewnie w tej poduszce tkwi problem.
Reakcja
Karolek
,
25.03.2016
Odpowiedz
Ja po wymianie poduszek zauważyłem dużo lepszą reakcję na przepustnicę na wysokich obrotach.
Komfort jazdy
Norek
,
24.03.2016
Odpowiedz
Mocno wyeksploatowane poduszki są dużą zmorą jeśli chodzi o komfort jazdy, mają też negatywny wpływ na żywotność silnika, pamiętajmy o serwisowaniu tych części.
Drgania
Heniek
,
07.03.2016
Odpowiedz
Dopiero po wymianie zorientowałem się, jak istotna jest to część. Myślałem, że w moim Passku te drgania to normalna sprawa - w końcu diesel... po wymianie poduszek trzęsienie całą "budą" wyraźnie zmalało.
poduszki
tom
,
22.06.2015
Odpowiedz
Poduszki silnika, które stosuje się do tłumienia drgań, przynoszą wymierne korzyści. ich stan trzeba sukcesywnie kontrolować. Zużywają się jak każde inne elementy w samochodzie, a od nich jest uzależniony komfort naszej jazdy samochodem.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.