Pompy oleju silnikowego do samochodu

Bez układu smarowania żaden współczesny silnik spalinowy nie byłby w stanie działać prawidłowo w dłuższej perspektywie czasowej. Bardzo szybko doszłoby do zatarcia lub przegrzania jednostki napędowej. Aby olej mógł docierać do nawet najbardziej obciążonych elementów silnika, niezbędna jest pompa oleju.  

Pompa oleju w samochodzie

Pompa oleju silnikowego ma za zadanie dostarczać środek smarny pod odpowiednim ciśnieniem do układu smarowania. Jest więc kluczowa dla jednostki napędowej pod względem jej trwałości i bezawaryjności. Najpowszechniej stosowanym rodzajem pompy oleju są pompy zębate, które charakteryzują się odpowiednią wydajnością, niewielkimi rozmiarami oraz stosunkowo małą bezawaryjnością. Pompy oleju są wytrzymałe i odporne na zmianę lepkości oleju, a także na wysokie temperatury oraz zanieczyszczenia pojawiające się w oleju silnikowym.

Pompy o zazębieniu zewnętrznym oraz wewnętrznym

W pompie o zazębieniu zewnętrznym olej jest zasysany do komory, gdzie w przestrzeniach ograniczonych zębami, zewnętrzną średnicą obudowy pompy oraz ścianami czołowymi przesyłany jest pod ciśnieniem (na skutek obrotu kół zębatych) z kanału ssącego do dalszych elementów układu smarowania. Odpowiednie ciśnienie sprawia, że trafia on do otworów w kadłubie jednostki napędowej, wale korbowym, na łożyska, popychacze zaworów, głowicę itd. W pompach o zazębieniu zewnętrznym kluczowe jest utrzymanie luzu międzyzębnego (luz między zębami dwóch współpracujących ze sobą kół).

Pompa oleju do samochodu o zazębieniu wewnętrznym przekazuje olej w przestrzeniach międzyzębnych współpracujących ze sobą kół, które są również ograniczone ścianami bocznymi. W takiej konstrukcji istotne jest, aby odległość ścian bocznych oraz wysokość zębów była jak najbardziej precyzyjna. Kształt zębów musi być także wykonany bardzo starannie.

Zębate pompy oleju

Pompy zębate położone są jak najbliżej lustra oleju. Tego typu mechanizmy produkowane są najczęściej ze stali węglowej podwyższonej jakości. Charakteryzują się prostą budową i wysoką niezawodnością. Mogą pracować w zakresie obrotów od 500 do 4000 obr/min., przy czym ich wydajność zależy przede wszystkim od prędkości obrotowej oraz od ich wymiarów.

Pompę oleju montuje się w dolnych partiach silnika, aby uniknąć ryzyka rozerwania, które mogłoby nastąpić po przekroczeniu wartości granicznej wysokości słupa zasysanego oleju. Wartość ta zazwyczaj nie jest większa niż 30 cm. Napęd pompy oleju przekazywany jest z wałka rozrządu przy pomocy kół zębatych lub z wału korbowego przy pomocy odpowiedniej przekładni. Pompa olejowa ściśle współpracuje ze smokiem z filtrem siatkowym, zasysającym olej z miski olejowej.

Typowe usterki pompy olejowej w samochodzie

Najczęstszym objawem awarii pompy oleju jest spadek ciśnienia środka smarnego. Informuje kierowcę o tym kontrolka, która zacznie świecić na desce rozdzielczej. Wówczas należy zachować ostrożność i jak najszybciej zatrzymać samochód.

Poziom ilości oleju w układzie jest bardzo ważny. Zawsze powinien być on pomiędzy minimalnym a maksymalnym poziomem. Jeśli jest go zbyt mało, ciśnienie nie będzie odpowiednie.

Niekiedy problemów przysparza sam czujnik ciśnienia oleju, który błędnie informuje kierowcę o zaistniałym problemie z ciśnieniem, zapalając kontrolkę na desce rozdzielczej. W rzeczywistości będzie konieczna wymiana nie całej pompy oleju, a jedynie tego czujnika.

Tylko w iParts.pl nowa pompa oleju z gwarancją producenta. Zapewniamy profesjonalną pomoc techniczną, tanie części zamienne oraz szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Pompa oleju FAI AutoParts
Pompa oleju BGA
Pompa oleju JAPANPARTS
Pompa oleju ASHIKA
Pompa oleju JAPKO
Pompa oleju FEBI BILSTEIN
Pompa oleju FRECCIA
Pompa oleju SWAG
Pompa oleju PIERBURG

FAQ

Jakie są objawy uszkodzonej pompy oleju?

Sprawność pompy oleju jest niezwykle istotna, to ona jest odpowiedzialna za tłoczenie oleju pod optymalnym ciśnieniem. Uszkodzona pompa oleju daje dosyć jasne objawy, niepokój powinna wzbudzić przede wszystkim świecąca kontrolka oleju. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze świadczy ona o uszkodzonej pompie, często zepsuty jest sam czujnik ciśnienia oleju. Uszkodzona pompa oleju powoduje spadek jego ciśnienia i może doprowadzić do zatarcia silnika.

Czym grozi uszkodzenie pompy oleju?

Mimo że pompa oleju jest dość wytrzymała i w tym przypadku zdarzają się usterki. Uszkodzenie pompy oleju przekłada się na spadek ciśnienia oleju, a to z kolei negatywnie wpływa na smarowanie w silniku. Olej stanowi jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych, jazda z niesprawną pompą może doprowadzić nawet do zatarcia silnika. Warto wiedzieć, że pod wpływem wysokiej temperatury, przy dużym tarciu może dojść do zespolenia elementów jednostki napędowej, w takiej sytuacji jedyną opcją jest wymiana silnika na nowy, co wiąże się z niemałym kosztem.

Jakie są rodzaje pomp oleju?

Spalinowe silniki tłokowe wykorzystują zwykle dwa rodzaje pomp oleju – zębate z zazębieniem zewnętrznym (coraz rzadziej stosowane) i zębate z zazębieniem wewnętrznym. Tego typu pompy są napędzane przekładnią łańcuchową albo przekładnią zębatą od wału napędowego. W przypadku modeli o zazębieniu zewnętrznym koła zębate sprawiają, że olej jest zasysany do komory, z kolei pompa o zazębieniu typu wewnętrznego rozprowadza olej przez współpracujące ze sobą przestrzenie międzyzębowe.

Na czym polega naprawa pompy oleju?

Sygnały świadczące o usterce związanej z pompą oleju powinny od razu wzbudzić niepokój. W takiej sytuacji warto niezwłocznie skontrolować stan pompy oleju, w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia turbiny i zatarcia silnika. Naprawa pompy oleju najczęściej sprowadza się do regeneracji jej elementów. Taka regeneracja może uratować układ smarowania, o ile zostanie przeprowadzona rzetelnie przez doświadczonych specjalistów, w przeciwnym razie doprowadzi tylko do powstania dodatkowych kosztów.

Jakie są ceny pompy oleju?

W sklepie iParts.pl zwracamy szczególną uwagę na jakość wykonania komponentów, nie inaczej jest w przypadku pomp oleju. Jeżeli chodzi o ceny pomp, są one uzależnione od kilku czynników. Przede wszystkim wpływ ma producent, ale także parametry techniczne. W naszym szerokim asortymencie znajdziesz nowe pompy oleju sprawdzonych marek, odpowiednie dla różnych modeli samochodów. Ceny w zależności od producenta i wariantu najczęściej wahają się od około 250zł do 960zł za sztukę.